TATRA 75

Diskusia o histórii továrne Tatra, jej produktov a súvislostiach
mato075
Diskutujúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 03 Dec 2012, 19:26
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám T 75 cabrio 1936 T 75 Limosine 1938 a T 603 - 2 1970
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa mato075 » 09 Okt 2013, 14:51

Potrebujem pomoc so spojkou stale mi jemno zabera ako to mam nastavit ked to pritiahnem alebo povolim stale mi to robí problémy

mato075
Diskutujúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 03 Dec 2012, 19:26
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám T 75 cabrio 1936 T 75 Limosine 1938 a T 603 - 2 1970
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa mato075 » 02 Dec 2013, 01:39

vie mi prosim niekto pomoc tatra mi stale striela do karbecu a motor ma výkon len na sitič vie mi niekto poradit do teraz to jazdilo v pohode a na sitič nechcem stale jazdit kde može byt chyba alebo čo može nato všetko vplivat diky

Užívateľov profilový obrázok
lukas.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 01 Máj 2009, 23:03
Tatry, ktoré vlastním: samá T75
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa lukas. » 02 Dec 2013, 17:31

Možná to bude bordel v benzínu, tohle se děje když je špinavý karburátor.
Jednou jsem čepoval benzín ze špinavého kanystru a dělo se to co popisuješ...
Jednou se taky rozdroloval korkový kohoutek a bordel z toho šel do karburátoru...zas se dělo to samý.
Zkus vyčistit karburátor...možná to pomůže...

mato075
Diskutujúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 03 Dec 2012, 19:26
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám T 75 cabrio 1936 T 75 Limosine 1938 a T 603 - 2 1970
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa mato075 » 02 Dec 2013, 18:20

no tak to skusim prečistit karbec mam solex 30 mas snim lukasi nejake skušenosti ?

mato075
Diskutujúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 03 Dec 2012, 19:26
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám T 75 cabrio 1936 T 75 Limosine 1938 a T 603 - 2 1970
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa mato075 » 26 Dec 2013, 20:15

Ahojte priatelia prosim o radu ako jazdi tatra T 75 s karburatorom jikov treba nieco na nom zmenit pripadne ci treba dat inu trisku ? prosim o radu alebo ci ho staci len tak namontovať :D Solex 30 mi nejde tatra sa dusi nejde do otacok sa tesim nech uz to konecne bude jazdit fajn :D

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Karel » 26 Dec 2013, 21:45

Ty karburátory jsou univerzální a podle toho na jaký motor se montují, musí se osadit příslušným difuzerem a tryskama. Tzn. nemůžeš namontovat jakýkoliv Solex 30, ale musíš nejdříve zkontrolovat zda je osazen správným difuzerem a tryskama pro motor T-75. To samé platí pro univerzální Jikov.

Jen tak mimochodem máš dobře sestavený motor (časování ventilů), máš správný předstih, funguje správně odstředivá regulace rozdělovače, pálí všechny svíčky i ve vyšších otáčkách,........
Prílohy
Otryskování.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Karel » 26 Dec 2013, 22:47

:P
Prílohy
trysky 2 m.jpg
trysky 1 m.jpg

mato075
Diskutujúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 03 Dec 2012, 19:26
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám T 75 cabrio 1936 T 75 Limosine 1938 a T 603 - 2 1970
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa mato075 » 29 Dec 2013, 21:35

Diky moc Karle skusim si to dat dohromady nejako :wink: a snad to pojede :-)

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Karel » 29 Dec 2013, 22:30

:!: Ještě bych připoměl že na dnežní vysokooktanový benzín se doporučuje dát větší předstih, než byl původně. Já jsem u své T-57A místo 4-6st. dával 10-12st. Rovněž bych doporučil zkontrolovat zda všechny svíčky pálí stejně. U jednoho rozdělovače jsem měl rozdíl mezi jednotlivýma svíčkama až 10st. (tzn. když jsem nastavil na jednom válci předstih 10st na jiném jsem měl 20st.) :!:
:?: :?: :?:
Znalci T-75 jak je to s vačkou???
Mám dojem že některé T-75 měly rozvodový řetěz, a některé měly převod ozubenými koly. Tzn. že některé měly pravotočivou a jiné levotočivou vačku??? Jak to bylo s převodem na rozdělovač??? Nebyl náhodou taky levotočivý a pravotočivý???

mato075
Diskutujúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 03 Dec 2012, 19:26
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám T 75 cabrio 1936 T 75 Limosine 1938 a T 603 - 2 1970
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa mato075 » 30 Dec 2013, 08:40

Karle na mne hodne informací na jednou ale diky skusim to s mechanikem dat do spravniho chodu ešte raz ti dekuji verim že tatrička opat pojede jak ma diky este jednou :D :wink:

mato075
Diskutujúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 03 Dec 2012, 19:26
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám T 75 cabrio 1936 T 75 Limosine 1938 a T 603 - 2 1970
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa mato075 » 31 Dec 2013, 09:22

karle dal sem nove svíčky nový kabeli a už to jede v pohode aj tak by mne zajimalo jak to vlastne vsechno funguje dobra diky za radu mam tam solex 30 tatra konečne nestrili do karbecu mysliš že to mohlo byt i tena svíčkama? :D

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Karel » 31 Dec 2013, 09:40

To je to první na co se podívám když motor nejde tak jak má. Podle barvy elektrod svíčky se pozná správně seřízený karburátor. Po delší jízdě by elektrody svíčky zahřátého motoru mely být cihlově hnědé. Pokud jsou černé má motor bohatou směs (příp. není ještě zahřátý, nebo žere olej), pokud jsou bílé má chudou směs. Podle toho je pak potřeba doladit karbec (upravit hladinu, nebo vyměnit trysky).
Některé svíčky na volnoběh pálí, ale ve větším zatížení už nemusí správně fungovat. Důležitá je také tepelná hodnota svíček. Samozřejmě to předpokládá správné seřízení předstihu, odtrhu a dobrý mechanický stav rozdělovače, kabelů, a cívky. U těchto motorů je také potřeba svíčky čas od času vyčistit. Motor nemá termostat a tak dost často nepracuje v optimálních tepelných podmínkách a svíčky se tak zanášejí. K tomu si přičti ležaté válce a tudíž možnost pronikání oleje do spalovacího prostoru (zvláště pokud už je motor vyběhaný, nebo naopak ještě není zaběhnut po GO).

mato075
Diskutujúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 03 Dec 2012, 19:26
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám T 75 cabrio 1936 T 75 Limosine 1938 a T 603 - 2 1970
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa mato075 » 31 Dec 2013, 09:48

dekuji dekuji za info motor je po celkove GO diky moc tak uvidim jak pojede pri zatižení dekuji moc krasne karle :-)

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Karel » 31 Dec 2013, 18:17

Kdo a kdy dělal tu GO?
Viděl jsem pár motorů po údajné GO tak ,,sprasených,, že nevydržely ani 10 km jízdy. Špatně nastavené časování, předstih, či karburátor. Špatně vybroušené válce, špatně odlitá či obrobená ložiska, ventilová sedla která běhala i s ventily,......
Rozebrat a složit Tatrovácký motor není žádné umění, ale složit ho tak aby jezdil a něco vydržel není zas tak jednoduché. Dnes si každý kdo umí našroubovat matičku na šroubek otevře renovační dílnu, ale ta auta mají svá specifika, kterými se od dnešních aut dost odlišují. To si ale někteří ,,profi - renovátoři,, neuvědomují, nebo to nevědí a v mnoha případech to ani nechtějí vědět. Hlavně když zákazník platí. Případné poruchy se svedou na stáří materiálu a je to.
Před lety jsem si nechal dělat GO klikovky. Brusírna se chlubila mnohaletou praxí a na moje rady reagovali dost podrážděně. Považovali mě asi za blba co o tom nemá ani páru. Když jsem si pro motor přijel, zjistil jsem že ojniční ložiska opracovali a nasadili obráceně. Jelikož jsem to tušil, měl jsem sebou příručku, ve které jsem jim ukázal jak mají být opracovaná a usazená ložiska. Chybu naštěstí uznali a bezplatně opravili (museli znovu odlít a opracovat všechna ojniční ložiska) a tak mě to stálo jen jednu cestu navíc. Pokud bych to ale neznal (případně si to nezkontroloval) měl bych problém.
Kolega si nechal dělat kompletní GO v jedné ,,renovační,, firmě. Při předávání motor natočili elektrickým startérem v jakémsi montážním stojanu a předvedli že jde pravidelně na volnoběh i do otáček. Po našem zamontování do vozu se s tím ale nedalo jezdit. Motor neměl žádný výkon. Po vyčerpání všech možností seřízení (koho by napadlo že je motor špatně udělaný) jsem zjistil
že mu běhají nově nalisovaná ventilová sedla i s ventily. Po rozebrání motoru jsme zjistili že mu dali úplně jiné válce, navíc vybroušené do elipsy. Při reklamaci mu s klidem sdělili že se to občas stává a že tam měli motor co jim po pár kilometrech od GO ,,sežral,, pístní kroužky.

mato075
Diskutujúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 03 Dec 2012, 19:26
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám T 75 cabrio 1936 T 75 Limosine 1938 a T 603 - 2 1970
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa mato075 » 31 Dec 2013, 19:04

GO motoru mi delali v Melníku a ty to s prepačením tak po.....li že konec hrozna prace a nakonec v Tišnove mi to udelali teda znovu dali nejak dohromady a rekli že jak se to neudela na začatku dobře tak to je oničem prace snima sem velice spokojen a mame dobre vztahy zatim tak beru další motor pánum do Tišnova sem snima spokojen

Užívateľov profilový obrázok
lukas.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 01 Máj 2009, 23:03
Tatry, ktoré vlastním: samá T75
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa lukas. » 01 Jan 2014, 01:15

Mám podobnou zkušenost... Není nic horšího než zrenovované auto, které blbě jede a ke kterému přistoupí kolega tatrovák a řekne: "Co ti to tam mlátí?"

Tenkrát se auto svěřilo renovační firmě Dymáček z Brna. Majitel firmy se tenkrát chlubil, že dělá auta do muzeí. To se později do písmene potvrdilo. Auto se po renovaci dá bez rizika akorát tak postavit do muzea, o nějakém pěkném ježdění
nemůže být ani řeč. V motoru, který neujel od renovace ani 2000 km to od začátku mlátí jak kdyby do toho někdo klepal kladívkem, převodovka se často kouše a nelze s ní moc dobře řadit. Reklamace nepomohly a od dalších se upustilo, protože jsme se shodli, že není v silách výše zmíněné renovátorské dílny to dotáhnout do zdárného konce, protože to prostě neumějí udělat. Až bude čas tak plánuju výměnu a revizi motoru a převodovky a jsem zvědav co na mě vypadne. Zatím se zjistilo přes horní kulatý otvor v klikovce, že jsou volné pístní čepy.

Zkrátka stále existují firmy jako výše zmíněná, co nabízejí málo muziky za hodně peněz. Člověk si myslí, že svěří práci profíkům a nakonec zjistí, že výsledek je mnohdy horší než před lety praktikovaný servis v podobě amatérského nadšení založeného na metodách typu pokus-omyl za spatánských podmínek doma v garáži.
Výsledek je takový, že tenkrát složený motor z dílů na hranici životnosti co dům dal s odlupujícími se šálami na ojnicích a s válcema vybroušenýma tak, aby se tam vešly písty z něčeho ruskýho, nakonec běžel několik let a vůbec nemlátil tak jako
motor po "profi GO" ......Když k tomu přičtu naruby potaženou střechovici, viklající se volant, ohnutou trubku na světlomet nahoru tak, aby se tam vešel světlomet mezi kapotu a blatník nebo zachovalý mosazný štítek, který nepotřeboval renovaci zrenovovaný tak, že ho někdo sedřel drátěným kartáčem, chce se mi brečet....zkrátka dodělej si sám...

Přitom existují firmy i lidi co dělají mnohem kvalitněji a za půlku peněz...ale o těch jsem tenkrát ještě nevěděl...ale takhle je to dneska skoro v každém oboru...

Praxe ukázala, že motor T75 jde složit do stavu kdy je krásně tichý, skoro jako dnešní vozy. Jeden kolega ho má. Další kolega má krásně tichou T57. Taky se jim to nepovedlo na první pokus. Nejsme první ani poslední tatrováci, kterým někdo zprznil motor. Staří fachmani co ty motory uměli dělat už skoro všichni umřeli nebo už na to nestačí. Je to přesně jak píše Karel,dost renovátorů jsou rozebírači a skládači, kteří doufají že to pojede. Můj názor je, že do některých věcí jako diferák nebo převodovka je lepší se nehrabat a nerenovovat pokud fungují - renovace mnohdy nadělá víc škody jak užitku. Jde o to najít ty co se opravdu vyznají - pár jich tu je, ale málokdo na ně narazí hned na první pokus.

Nejlepší jsou kecy těch některých rádoby motorářů typu: To je normální, že to mlátí - je to Tatra, je to prostě starej motor,je to vzducháč, u Tatry je to normální, každá Tatra trochu klepe, až se to zajede tak to přestane nebo to dělají ventily...ach jo... :roll:

Užívateľov profilový obrázok
T57Becko
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 19 Nov 2011, 19:22
Tatry, ktoré vlastním: T 57B
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa T57Becko » 01 Jan 2014, 11:53

suhlasim s tym ze netreba hned vsetko " renovovat " , kontrola musi byt ale napriklad vymena loziska iba ak je to nutne , mam skusenost ze stare lozisko bolo lepsie ako to nove , proste nevydrzalo , alebo tiez mam skusenost , robil som jednemu panovi motor , hovoril ze auto pred tym jazdilo , ked sa motor spravil zistilo sa ze su problemy s prevodovkou - nanovo urobena karoseria pekne ocalunena na starom nefunkcnom podvozku - tiez mu to robili " odbornici "

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Karel » 02 Jan 2014, 16:19

lukas. napísal: V motoru, který neujel od renovace ani 2000 km to od začátku mlátí jak kdyby do toho někdo klepal kladívkem,Zatím se zjistilo přes horní kulatý otvor v klikovce, že jsou volné pístní čepy.
Jseš si jistý že jsou to čepy???
Také mi před lety něco klepalo v motoru a tak jsem na radu ,,odborníků,, vyměnil pístní čepy. Bohužel to klepalo dál. Vlasním ,,vysilujícím,, výzkumem jsem pak zjistil že to bylo ,,kladívko,, na vačce. Tak dlouho jsem protáčel motor klikou až jsem zjistil že to ,,klepne,, vždy po dvou otáčkách kliky, tzn, že je to něco s ventilama. Motor ale musel být zahřátý na provozní teplotu, musel jsem točit dostatečně rychle a musela být seřízená ventilová vůle, jinak to nekleplo. Vylučovací metodou jsem se dostal až na palec-zdvihátko. Nevím jak vypadá vačka u T-75, ale předpokládám že je to stejné jako u T-57. Po stranách vačky jsou na 2 hřídelých 4 + 4 palce - zdvihátka, do kterých jsou nasazeny kulaté konce zvihacích tyček. Jedna strana palců je vačkou zvedaná ,,po srsti,, ale ta druhá strana je zvedaná ,,proti srsti,, a v tom bývá problém. Pokud není zakřivení vačky nebo palce ideální, nebo pokud je palec volný na hřídeli, dochází zřejmě k jeho ,,odskočení,, což se projevuje jako klepnutí.
Na mé vačce, ani na palci jsem žádné velké opotřebení nenašel, ale po té co jsem palec vyměnil za jiný, klepání ustalo. Bohužel po 10ti letech provozu už to zase klepe. Kontrolním okénkem na motoru jsem na vačce, ani na palcích žádné opotřebení neviděl, a tak jsem se na to vy...... Utvrzuje mě to v přesvědčení že hluk a únik oleje je problém u Tatry řešitelný pouze dočasně :twisted: Z doslechu vím že se ještě občas dají sehnat nové, nepoužité vačky na T-57B, což by možná můj problém vyřešilo, ale dávat za ní 10 tisíc se mi nechce.

golfkiller
Diskutujúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 13:59
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 75 1937 ex Wehrmacht,Sd.Kfz 221,Horch P2M,BMW R71
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa golfkiller » 03 Jan 2014, 20:42

Karle klobouk dolu nad znalostma ;-) tebe bych pottreboval tak na 3 hodky pujcit a pak by urcite ta moje mrska nastartovala.Mam ji uz skoro rok a jeste jsem ji neslysel :-(

golfkiller
Diskutujúci
Príspevky: 14
Dátum registrácie: 28 Sep 2013, 13:59
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 75 1937 ex Wehrmacht,Sd.Kfz 221,Horch P2M,BMW R71
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa golfkiller » 03 Jan 2014, 21:31

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 32 neregistrovaných