Stabilizátor a pružiny podvozku

Technické problémy s našimi tatrovkami

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa ondrej » 04 Okt 2010, 20:13

JáPavel - o koľko si tú skrutku povolil a aký to malo dopad?
Môžeš zmenu pripísať jej povoleniu, alebo aj inému oleju?

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa JáPavel » 05 Okt 2010, 15:32

Je to víc jak dva roky co jsem to dělal a myslím, že jsem ubíral dvě otáčky. Zcela jistě je to otázkou zkoušení i já to tak dělal. Ještě bych se k tomu chtěl někdy vrátit a vyzkoušet jiné nastavení. Dle příručky ten rozsah nastavení je poměrně šíroký, čemuž by odpovídala i délka závitu. Je třeba si dát pozor aby regulační šroub se nevytočil moc, může pak spadnout na dno tlumiče.
Já to seřizoval se sundanou kapotou ,aby bylo možno zasunout šroubovák s délkou 70cm a pak to hned vyzkoušet.
K tvojí druhé otázce nemám co říct, se seřizováním jsem začal až po výměně oleje, zbytek jsem již napsal v předešlých př.
Prílohy
11.jpg

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa ondrej » 05 Okt 2010, 16:07

Ďakujem za odpoveď - ja som tie skrutky povoľoval tiež o 2 otáčky, robil som to asi pred týždňom. Predok je teraz o niečo mäkkší, ale nie nejako dramaticky a ešte som s tým zatiaľ neskúšal jazdiť. Až pojazdím, tak sa rozhodnem, či to ešte viac povoliť, alebo nechať už tak.
Čo najzhodnejšie nastavenie tlmičov na oboch stranách sa dá doladiť aj pomocou sluchu, ak sú demontované tie centrálne imbusové skrutky. Doba začiatku prepúšťania oleja cez ventil sa dá jasne identifikovať podľa charakteristického sykotu pretekajúceho oleja cezeň.
A ešte praktická poznámka, ak by to niekto chcel skúsiť dolaďovať - hrozí nebezpečie prepadnutia skrutkovacieho prípravku cez stredový otvor tej regulačnej skrutky až na dno tlmiča, čo môže byť tak 15 cm nižšie (závisí od postavenia predku vozidla), tak na to pozor! :)

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa JáPavel » 05 Okt 2010, 16:33

Takže jsi ubíral přítlak a točil jsi směrem doprava. Mě tohle nebylo jasné a není mě to jasné doposud, jelikož ten regulační šroub má klasicky pravotočivý závit.

Užívateľov profilový obrázok
tatrawerke
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 16 Nov 2008, 17:42
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa tatrawerke » 05 Okt 2010, 19:24

Nevim pro co je určena, ale je tam a klínky se tam vejdou. Každopádně se tlumiče při pomalý jízdě nehejbaj ani v tý dolní.
Takže to tuhost ani nová kapalina nevyřeší.
Myslím by to chtělo měkčí péra, nebo těžší čumák.

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa Jerry » 05 Okt 2010, 19:38

S tuhostí předku můžou souviset i klouby ramen, setkal sem se i s ramenama, kerýma se nedalo v uložení pohnout a rozebrat je, bylo v krátkym časovym horizontu nereálný. Jak jistě víte, byly dvě provedení, nepamatuju se na detail uložení, jesli v jedom je uložení v konusu a ve druhym ložisko :?: (vim, že jedny se plní olejem a mají zátku a druhý mají maznici), Ti z Vás, co víte, tak mě prosím doplňte... Víte, že vám jdou ty spodní ramena volně? Abyste pak nehledali chybu v tlumičích, kde to opravdu bejt nemusí. :idea:

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa ondrej » 05 Okt 2010, 20:49

JáPavel - skrutkou som krútil doľava, t.j. proti pohybu hodinových ručičiek - o zhruba dve otáčky..

Jerry - ramená mali najprv púzdra, ale nakoľko mali nízku životnosť, novšie ramená (a veľmi spoľahlivé) majú uloženie pomocou závitu

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa Jerry » 05 Okt 2010, 21:10

Díky Ondřeji, už se mi to z hlavy vytratilo, dělal sem to jen jednou a možná 2x se o tom bavil...

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa JáPavel » 06 Okt 2010, 11:03

tatrawerke napísal:Nevim pro co je určena, ale je tam a klínky se tam vejdou. Každopádně se tlumiče při pomalý jízdě nehejbaj ani v tý dolní.
Takže to tuhost ani nová kapalina nevyřeší.
Myslím by to chtělo měkčí péra, nebo těžší čumák.

Tak proč upozorňuješ na možnost dvojího nastavení hlavní pružiny, pokud nevíš k čemu to mělo sloužit ?? :?

Ramena mám OK a s tím to moc souviset nebude, musela by být značně nepohyblivá.
Souhlasím s tím, že ty pružiny jsou dost tuhé a zřejmě bylo počítáno s maximálním zatížením vozu.
Měkčí pružina zhorší i tak plavý styl 603. A při pomalé jízdě ty tlumiče ve velmi malém rozsahu pracují.
Každopádně mimo regulace tlumičů se nic zásadního vymyslet nedá a na tom bude záviset dost vlivů a rozdíly u aut.

Užívateľov profilový obrázok
tatrawerke
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 16 Nov 2008, 17:42
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa tatrawerke » 06 Okt 2010, 20:03

Tak mně to napadlo, ale rád se nechám poučit.
Učenej z nebe nespadnul a ve škole nás to už neučily.
Asi se dřív v kufru vozilo pár dílů a nářadí a byl pokoj.
Mám tu jedno auto, co při rozjezdu zvedá čumák a protlačit jde docela lehce rukou. Nechápu to. Je šíleně pohodlné a nepohupuje. Je to vrak a vůbec se s ním nejezdilo posledních 10 let. Když ho projedu tak 2x do roka furt funguje předek bezvadně.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 19 neregistrovaných