Přehřívání motoru 2-T603

Technické problémy s našimi tatrovkami

Užívateľov profilový obrázok
bellmondo
Diskusný nováčik
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 12 Júl 2010, 22:28
Kontaktovať užívateľa:

Přehřívání motoru 2-T603

Príspevok od užívateľa bellmondo » 12 Júl 2010, 22:41

Dobrý den,
mám problém. Začal jsem jezdit vcelku slušně zrenovovanou T603 r.v. 1971 a mám problém s přehříváním motoru. Žaluzie otevírá, ventilátory se točí. Takže mě napadly 2 možnosti. Buď je špatně nakalibrovaná ručička teploměru na palubní desce, ale nevím, jak to prověřit nebo se motor opravdu přehřívá. Je možné, že by přehřátí způsobil nevyčištěný olejový filtr nebo nějaká usazenina v olejových chladičích? Předpokládám, že chlazení motoru je hlavně přes olejové chladiče a teplota je měřena na oleji.

Díky za radu

Užívateľov profilový obrázok
David ABA
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 12 Júl 2008, 21:33
Tatry, ktoré vlastním: T623(S)
Kontaktovať užívateľa:

Re: Přehřívání motoru 2-T603

Príspevok od užívateľa David ABA » 12 Júl 2010, 23:11

no tak prvně bych vyzkoušel jinej teploměr a pokud to bude ukazovat stejně tak jít cestou nejmenšího odporu tzn. mrknout jak sou na tom chladiče (jestli nejsou zalepený) jestli ti někde neuniká (v malým množství tak aby to dělalo bahýnko a zalepovaly se ti žebra ať už na válcích či na chladičích) a čištění motoru eventuleně kanálů k chladičům bych nechal jako poslední variantu

Toť vše Zdar David

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Přehřívání motoru 2-T603

Príspevok od užívateľa Jerry » 13 Júl 2010, 05:25

Jakej máš budík, lihovej, nebo elektrickej? Lihovej zkresluje když se ohřeje interier na 35 - 40°C (tak mam na kačeně kolem 60°C na budíku)... pokud máš elektronickej, tak to na teplotě budíku závislý neni. Čidlo by mělo bejt stejný se škodou 120, mam zato (takže pokud máš elektrický, tak můžeš polaborovat a přepojit si na chvíli budík, kerej má nakreslenou stupnici). Ještě připomenu, že přes léto se s šejdou jezdí bez deklu pod motorem, pak se chladí přímo i vana ofukem za jízdy a pokud neni plech výdechu při ohřátym motoru vodorovně, tak se přesadí podložky a závlačky na vyšší dírky na tyčce u termostatu, co ten dekl ovládá.

Užívateľov profilový obrázok
Honzík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 06 Jan 2008, 12:52
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 rv.1968,1974
T613-3 rv.1989
Bydlisko: Pardubicko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Přehřívání motoru 2-T603

Príspevok od užívateľa Honzík » 13 Júl 2010, 06:09

Pokud v těchto teplotách co zde panují jezdíš a neni ručička schovaná v červeném poli (myslím až za roh) tak bych to moc neřešil.Ideál je vzít teplotní sondu k měřáku a je to vše jasné.A když bude za roh tak tipuju zapalování popřípadě špatně nastavený karbec.Což většinou u T603 je.Na srazech je to tak nějak 50 na 50. Otevírají se ti správně synchronně karbece?(myslím tím že nasávají karbece stejný objem vzduchu ideál zase sehnat měřák co se používa na t 613)Na rovince při 80 a 4rst měl by jsi mět plyn pedál tak max do čtvrtiny rozsahu plyn pedálu.Pokud ne tak to nasvědčuje nějaké závadě.

jack
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1505
Dátum registrácie: 26 Jún 2006, 08:26
Tatry, ktoré vlastním: Šestsettrojky
Bydlisko: Karwin
Kontaktovať užívateľa:

Re: Přehřívání motoru 2-T603

Príspevok od užívateľa jack » 13 Júl 2010, 14:29

Předně bych vymontoval čičidlo, na elektrické plotýnce svařil vodu (nejlépe pod motorem, ať člověk necábruje s hrnkem), teplotu vody ověřil teploměrem a udělal bych si při 100 stupních cejch. Jestliže teploměr ukazuje dobře, pak bych šel po tlaku oleje v mazací soustavě. O tom, že chladiče, žebrování válců a hlav má být čisté se snad ani bavit nemusíme.
Ještě mě napadá, že se mi jednou 603ja zahřívala na dálnici při trvalé rychlosti vyšší než 120 km/h... problém byl v nenašponovaných řemenicích, takže řemeny při vyšších otáčkách motoru prokluzovaly.

jack
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1505
Dátum registrácie: 26 Jún 2006, 08:26
Tatry, ktoré vlastním: Šestsettrojky
Bydlisko: Karwin
Kontaktovať užívateľa:

Re: Přehřívání motoru 2-T603

Príspevok od užívateľa jack » 13 Júl 2010, 14:34

Jo a plech pod motorem vozím i v létě a s teplotou ani při těchto parnech nejsou problémy. Ono když ten plech shodíš, motor nasává z vozovky všelijaký bordel. Aby jej nenasával, tak se kdysi doporučovalo kolem vany natáhnout gumový šlauch, ale i tak je to na pytel.

Užívateľov profilový obrázok
tatrawerke
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 16 Nov 2008, 17:42
Kontaktovať užívateľa:

Re: Přehřívání motoru 2-T603

Príspevok od užívateľa tatrawerke » 13 Júl 2010, 18:54

Nechci strašit, ale většinou když se to hodně hřálo, bylo to někde v pr...i. Myslim lágry, čepy nebo tak. Pokud to není čidlo, nebo bordel v chladičích, vyzkoušej teplej motor klikou, jak se protáčí.
Hlavně nesundavej žádnej dekl ani nejezdi s pootevřenou kapotou. Je to nesmysl!
Vzduch jde kapsama přes válce a chladiče ven, tak, jak má. Otevřenim čehokoliv narušíš správnou cirkulaci vzduchu.
Já mám takový udělátko. Prodávaj to na pečení masa. Digitální teploměr. Vrazim ho místo měrky na olej a je jasno.
Prílohy
!B)gEEEQBmk~$(KGrHqJ,!jIEv1+z4OPmBMNwoPBqVw~~0_12.jpg
!B)gEEEQBmk~$(KGrHqJ,!jIEv1+z4OPmBMNwoPBqVw~~0_12.jpg (4.45 KiB) 13933 zobrazení

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Přehřívání motoru 2-T603

Príspevok od užívateľa ondrej » 13 Júl 2010, 22:17

bellmondo - nanapísal si, podľa čoho usudzuješ, že sa motor prehrieva...?

roman
Diskutujúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 05 Máj 2010, 11:18
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 603 / 1972
Bydlisko: Trutnov Krkonoše
Kontaktovať užívateľa:

Re: Přehřívání motoru 2-T603

Príspevok od užívateľa roman » 15 Júl 2010, 12:59

Moje Tatřička 603 se bude asi přehřívat vlivem nánosu letitého prachu s olejem. Chca nechca budu muset celý motor oddeklovat od plechů a nějak omýt. Podržte mě psychicky a podtvrďte, že nebudu muset motor vyndávat a poraďte, jak nejlépe jej zbavit nánosů.
Dík

Užívateľov profilový obrázok
tatrovecka
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 07 Sep 2008, 16:01
Tatry, ktoré vlastním: T2-603
Kontaktovať užívateľa:

Re: Přehřívání motoru 2-T603

Príspevok od užívateľa tatrovecka » 15 Júl 2010, 14:02

Ja by som praveze motor vybral a tak poriadne vycistil, ak mas vozik so zdvihakom pod motor, tak je to robota pre jedneho na cca. 30 min., dalsia pol hodinka naspat. Na 603jke je radost vyberat motor :D.

roman
Diskutujúci
Príspevky: 34
Dátum registrácie: 05 Máj 2010, 11:18
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 603 / 1972
Bydlisko: Trutnov Krkonoše
Kontaktovať užívateľa:

Re: Přehřívání motoru 2-T603

Príspevok od užívateľa roman » 15 Júl 2010, 14:19

Uf, uf. Nikdy jsem to nedělal a nevím jak na to. Asi seženu informace a nechám si Tu "laskominu" na podzim.

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Přehřívání motoru 2-T603

Príspevok od užívateľa ondrej » 15 Júl 2010, 20:30

roman napísal:Moje Tatřička 603 se bude asi přehřívat vlivem nánosu letitého prachu s olejem. Chca nechca budu muset celý motor oddeklovat od plechů a nějak omýt. Podržte mě psychicky a podtvrďte, že nebudu muset motor vyndávat a poraďte, jak nejlépe jej zbavit nánosů.
Dík
Kvôli umytiu vyberať motor z auta nieje potrebné - je možné ho umyť zhora okolo karburátorov a zdola po demontáži ventilátorov. Prístup zlepší demontáž zadného čela, kedy bude motor veľmi dobre prístupný...
Prílohy
motor.JPG

Ydhasa
Diskusný nováčik
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 03:59
Kontaktovať užívateľa:

Re: Přehřívání motoru 2-T603

Príspevok od užívateľa Ydhasa » 17 Júl 2010, 09:03

Ahoj Ondrej! - Fotka motoru vypada pekne! Po delsi dobe se opet ozivam na Tatraportalu pod novym jmenem - moje originalni jmeno (Franta) mi server z neznamych duvodu zrusil. Tvoje byvala T603 mi tez bezi za horkych letnich dnu pri vysokych rychlostech v teplejsim pasmu. .... coz se asi da cekat. Motor je porad tak cisty jak na obrazku.

Mam jednu otazku - nemate nekdo zkusenosti s kolama na stareho VW Brouka? Dnes mi prisly chromovane kola s sirsim rozkrokem ktere pasuji na T603 (http://www.cip1.ca/ProductDetails.asp?P ... C10%2D6621) a s hruzou jsem zjistil ze max zatezeni na kolo je 392 kg! Toto je vytisknuto na stitku prilepenem na kole - nikde na webstrance tyto detaily samozrejme nenajdete. Originalni VW vazi asi 840 kg zatimco T603 ma pohotovostni vahu 1500 kg (45%/55% predek/zadek) - takze 412 kg na kazde zadni kolo. Co vy na to - snese to??? Planuji dat na to 195/75x15 pneu aby T603 nevypadala ze stoji na spelkach.

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Přehřívání motoru 2-T603

Príspevok od užívateľa ondrej » 17 Júl 2010, 20:19

Ahoj Ydhasa! Rád ťa tu zase vidím - správne si identifikoval svoju T-603 :-)
K dobrému chladeniu určite prispievajú aj namontované nové olejové chladiče bez vnútorných úsad a tiež správne nastavenie motora (predzápal) a karburátorov. Práve snaha o zníženie spotreby neodborným nastavením chudobnej zmesi (najčastejšie menšie hlavné trysky) môže spôsobovať prehrievanie motora, čo mu môže veľmi poškodiť. Treba si ale tiež uvedomiť, že max. trvalú rýchlosť pre T-603 udával výrobca 130 km/h, pričom ale určite nerátal s takými horúčavami, aké mávame dnes. A autá už tiež nie sú nové. Na druhej strane máme dnes k dispozícii kvalitnejšie motorové oleje.
K tým diskom - rozhodne neodporúčam pre T-603 použiť disky z VW - hrozí ich prasknutie! Už som videl prasknuté oceľové disky, ktoré boli preťažované, nestojí to za to. Stačí si porovnať hrúbku plechu na obidvoch diskoch. Ak chceš použiť širšie pneumatiky /neodporúčam/, ako najschodnejšia cesta sa mi vidí na pôvodný stred disku navariť širší 15´´ ráfik z nejakého iného auta. Na pôvodný disk šírky 4,5 taktiež neodporúčam montáž širších pneumatík, ako 185, a už vôbec nie bezdušové pneumatiky. Niektorí tak síce jazdia, nepovažujem to však za bezpečné...

Ydhasa
Diskusný nováčik
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 03:59
Kontaktovať užívateľa:

Re: Přehřívání motoru 2-T603

Príspevok od užívateľa Ydhasa » 17 Júl 2010, 20:32

Ondrej - dik za radu na kola. Co se tyce tech prasklych disku - prasklo to ve stredu kola nebo na rafku? Pokud rafek z noveho disku na VW bude pasovat na stred od T603 a jestli rafek neni ten kriticky clanek, tak bych nechal predelat rafek z VW na stred z T603.

Užívateľov profilový obrázok
Kontráš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 505
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 08:02
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Přehřívání motoru 2-T603

Príspevok od užívateľa Kontráš » 18 Júl 2010, 10:35

s největší pravděpodobností se ti ustrihne v ohybu ráfku, nikoli v ve střední části, která je navíc podporována hmotou náboje

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Přehřívání motoru 2-T603

Príspevok od užívateľa ondrej » 18 Júl 2010, 21:02

Ako píše Kontráš - najpravdepodobnejšie v obvodovom prelise, prípadne v spoji strednej časti s obvodovou..

Užívateľov profilový obrázok
Honzík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 06 Jan 2008, 12:52
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 rv.1968,1974
T613-3 rv.1989
Bydlisko: Pardubicko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Přehřívání motoru 2-T603

Príspevok od užívateľa Honzík » 19 Júl 2010, 07:44

To Ondrej:Jak píšeš s tím používaním bezdušových pneumatik musím s tebou souhlasit.Také jsem to řešil zda takovou možnost využít když jsem montoval bezdušové pneu.Ale po nastudování podmínek co musí splnit ráfek pro bezdušové pneu tak jsem od toho upustil.Jde především o bezpečnost.

Ydhasa
Diskusný nováčik
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 01 Okt 2009, 03:59
Kontaktovať užívateľa:

Re: Přehřívání motoru 2-T603

Príspevok od užívateľa Ydhasa » 20 Júl 2010, 07:28

Hosi - dik za dobre rady. Fakt nema cenu riskovat bezpecnost co se tyce kola a tak disky pujdou vratit - pokud to pujde.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 12 neregistrovaných