TATRA 75

Diskusia o histórii továrne Tatra, jej produktov a súvislostiach
Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Karel » 05 Máj 2010, 19:25

Až do 80tých let se vyráběly plné disky 4,00x16 pro pneu 6,00x16. Používali se na výsuvné žebříky, pásové dopravníky a jinou vlečnou techniku. Není to sice originál, ale z nouze se to dá použít. Než jsem koupil Kudrnáče 5,25x16 jezdil jsem právě na těchto diskách a pneu (na plokabriu je mám dodnes). Sice jsem od toho byl dost často zrazován (disky i pneu údajně nejsou konstruovány na velké rychlosti), ale nikdy jsem žádný problém neměl.
Prílohy
plochý disk líc.jpg
plochý disk rub.jpg

Užívateľov profilový obrázok
lukas.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 01 Máj 2009, 23:03
Tatry, ktoré vlastním: samá T75
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa lukas. » 05 Máj 2010, 20:42

A co třeba 18" :wink: ? Sice se na T75 moc nedávaly...

Karel má pravdu - ty poválečný disky z těch různých zemedělských a jiných užitkových strojů se v nouzi použít dají - ale bývají většinou kvalitativně nic moc.

Před několika lety když to ještě šlo jsem nakoupil tři sady (15ks) poválečných 18" kol z polních kuchyní a nechal jsem je protočit - no sotva jsem z těch třech sad poskládal 6 kol které nebyly šišaté - zbytek jsem prodal - nevím jestli byly šišaté už od výroby nebo to bylo tím jak s nima v armádě "terénili"...obdobné to asi bude i u těch poválečných 16"...

Sice nejsou ty 18 polní kuchyně" originály, ale chystám se to otestovat...

Páca
Diskutujúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Praha
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Páca » 05 Máj 2010, 20:57

Já mám na kabrioletu T 75 gumy 6-16 na diskách 4-16 a vypadá to dobře. Na začátku jsem zkusil dát gumy 6-16 na disky 3,25-16 a vzhled této kombinace byl už na první pohled velice špatný - neskutečně vyboulené boky pneumatik. Navíc mě gumaři varovali, že by se to mohlo v zatáčkách při vyšším bočním namáhání samovolně vyzout z disků.

Užívateľov profilový obrázok
lukas.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 01 Máj 2009, 23:03
Tatry, ktoré vlastním: samá T75
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa lukas. » 05 Máj 2010, 21:12

Mám takový pocit, že v jednom starém těsně poválečném techničáku, tam mám u limuzíny napsáno 6,50 - 16 ...pokusím se to najít

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Michael » 05 Máj 2010, 21:20

V poválečném TP je už celkem řada změn.... Disk pro 6.50-16 je 4.50-16. Je to možné, že T-75 na to jezdila. Myslím, že v BA je kabriolet, který má právě tyto široké disky.
:shock: :D , tož na 18" to by byla síla. První je sice měly, ale jen pár....
Já na těch 18" kolech z PK-26 jezdím. Není s ničím problém.

Disk plný s vlnkou se začal dělat ve Vítk. železárnách v roce 1931-32. Vyráběl se od 18" provedení až po 15" s různým počtem děr. Výlisky středových disků s vlnkou jsou dle ročníků a druhu použití odlišné.
Po válce byla výroba z Vítkovic převedana do Kunčic ( Nová Huť ).
Stáří disku lze rozkódovat dle vyražených číslic.

Kvalitu poválečných disků bych nepodceňoval ! Na některém disku je sice sem-tam vidět "odfláknutá" výroba.
Hlavně v podobě "střihu" zahnutí středového disku - často je zde i zvlnění po špatném lisování za studena.

Já má kola 3.25-16" obuta na 6.00-16". Ježděno hodně dlouho bez problému....
Vyboulenosti jsem si nevšimnul.

Užívateľov profilový obrázok
Julo600
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 19 Okt 2006, 04:31
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Kosice
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Julo600 » 05 Máj 2010, 21:36

Michael, pojdem cestou o ktorej pises, nalozim pneu 6x16 na disky 3,25x16. Hned zajtra idu na pieskovanie :o)
Dakujem vsetkym za nazory.

Užívateľov profilový obrázok
Mojžo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 4098
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 21:46
Bydlisko: mám
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Mojžo » 05 Máj 2010, 22:53

ďakujem za kontakt, zajtra nemám čas, do 15.5. nemám čas vlastne už vôbec na nič, no potom by som prišiel :)

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Michael » 06 Máj 2010, 09:36

Nazdar !
Julo600: Páca má také pravdu... Měl bys použít příslušný ráfek pro příslušné pneu....
Ovšem je léty odzkoušené, že to jelo a jede ! Do dnešních dnů jezdí řada veteránů na jiných discích s pneumatikama.

OTÁZKA !
Kolik z Vás má na voze předválečné disky ???
Koukněte na vnitřní stranu... Dle vyražených číslic to jde určit.

Užívateľov profilový obrázok
Julo600
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 19 Okt 2006, 04:31
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Kosice
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Julo600 » 07 Máj 2010, 08:24

Michael napísal:Nazdar !


OTÁZKA !
Kolik z Vás má na voze předválečné disky ???
Koukněte na vnitřní stranu... Dle vyražených číslic to jde určit.
Ja budem mat (r.36-38)

Užívateľov profilový obrázok
lukas.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 01 Máj 2009, 23:03
Tatry, ktoré vlastním: samá T75
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa lukas. » 07 Máj 2010, 09:53

No tak jsem na to mrknul a kabrio (ne)jezdí na předválečných 3.25 - s pneu Barum 5.50-16, zbytek stojí na jakémsi mixu co dům dal (kopretiny, předválka, poválka - různé šíře disků - různé pneu). Jeden podvozek stojí i na 15" asi od spartaku nebo z čeho to je, a mám i jeden přívěsný vozík s částmi nápravy tatra dokonce na 13" škoda 120 nebo co to je...

Pak až seženu nějaké akceptovatelné pneu 18" tak to zkusím na to kabrio ...uvidíme jestli to tam vůbec půjde a bude to nějak vypadat....tenkrát jsem k těm diskům 18" dostal takové hrozné terénní pneu Barum Polar což se nedalo použít - tak jsem se toho zbavil - nějaký pán si to koupil a prý si to dal na T52 aby měl alespoň na čem popojet - pneu 18" s civilním silničním vzorkem v pěkném stavu dneska sehnat už je asi náhoda...

na tu limuzínu co se renovuje už mám připravené disky 4-16 poválka s novými Barumy 6.00 na 16.

Jinak prohrábnul jsem doma deset různých starých ustřižených techničáků a statisticky nejvyšší udaj o pneu je 5.75 - 16 (8x) pak jednou 6.00 - 16 a jednou 6.50 -16 (long)

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Michael » 07 Máj 2010, 10:55

Zdarte !
Julo, opravdu máš tak staré disky ? Tak to čumím, že se to dochovalo v kompletu...
Lukas: Pokud dáš např. kolo z polní kuchyně se sil. vzorkem o rozměru 6.00-18, tak bude u T-75 problém... Chtělo by to 18" gumy s menším profilovým číslem.
Nastane totiž problém s vytočením kol.... Pneumatika bude při průjezdu nerovností zadrhávat o blatník.
Snad jsem ani v současné době neviděl žádnou T-75 na 18" kolech.

Znám tento problém, protože jezdím s koly 6,00-18 na T-52, r.v. 1937....
Na tomto voze tyto 18" kola nemají co dělat! Bohužel, měl jsem velký problém se sháněním disků 4,50-16" a také s použitelným pneu 6,50-16", proto jsem Tatru obul na 18".
Disky 4,50 jsem průběžně posháněl a sháním, ale stále je problém sehnat solidní pneu 6,50......
Kola z polních kuchyní se chovají slušně.... Nemohu jim nic vytknout. Ovšem například neotevřu kapotu, když jsou kola v rejdu.... Blatník s lemem je prostě stavěn na šestnáctky...
Už kolem roku 1935 se začalo v továrně Tatra používat u starých "žehličkových" limuzín T-52 pneu 6.50-16" balon.
Často vidím na dobových fotech jednu kombinaci, že na řadě šestimístných limuzín bylo na přední nápravě pneu 6,00 až 6,50-16", a na zadní nápravě pneu 18".

V 50-60tých letech se upouštělo od používání 18" kol u osobních vozů úplně.... V řadě technických průkazů jsou tyto změny patrné.

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Michael » 08 Máj 2010, 19:57

Nazdar !
K pneumatikám…
Změřil jsem údaje potřebné k výpočtu profilového čísla.
Pneumatika BARUM SUPERB 6,50-16“ ( určeno pro disk: 4,50E-16“ i 4,00E-16“ ).
Výška: 16,5 cm
Šířka : 16 cm
Profil = 103
Celkový průměr pneumatiky: 74,5 cm.

Pneumatika BARUM TRANSPORT 6,00-18“ ( pneu z polních kuchyní, disk byl používán 3,25E-18“ ).
Výška: 16,5 cm
Šířka: 15,5 cm
Profil = 106
Celkový průměr pneumatiky: 77,5 cm.

Pneumatika BARUM BUS 6,00-18“ ( určeno pro disk 5-18“, ale většina byla obuta na 3,25-18“ – pokud bylo pneu na čtyřděrovém disku ).
Výška: 16,5 cm
Šířka: 15 cm
Profil = 110
Celkový průměr pneumatiky: 77 cm.

Pro použití 18“ kol na Tatru 75 bych viděl jako ideální pneu BARUM STAR. To by profilem snad vyhovovalo.
Další ovlivňujícím prvkem je „napružení“ předního listového pera. Při větší elipse celého svazku by se měla zlepšit vzdálenost pneumatiky od blatníku.

K diskům…
Asi nejvhodnější je pro Tatrovky provedení disku s hlubokým prolisem vlnky ( viz obrázek ! ). Na toto provedení totiž pěkně pasuje původní držák pokličky TATRA. Na provedení s plytkou vlnkou sice držák také pasuje, ale je tam cca 5-7 mm mezera. Nejhorší varianta je držák určený pro „kopretinový“ disk, když je použit na disku plném! Tam je potom mezera i 1-1,5 cm.
Disky s plytkou i hlubokou vlnkou jsem viděl v různých velikostech ( 3,25-16, 3,50-16, 4,00-16 i 4,50-16 ).
Toto také někdo může přehlédnout…. A potom to bude na autě vypadat divně.
Díval jsem se na nejstarší plný disk co mám doma... Je to 4,50E-16 z roku 1936 :wink: .
Prílohy
disky.JPG

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Michael » 08 Máj 2010, 21:02

Ještě několik rozměrů....
Rozdíly jsou jen pár milimetrů - viz obrázek. S jakousi tolerencí při lisovací výrobě musíme počítat, ale jedná se o dva typy, tak se to v těchto rozměrech vyrábělo.
Rozdíl u disku s plytkým a hlubokým prolisem vlnky je zanedbatelný. Rozchod kol by neměl nějak extra ovlivnit.
Ještě jsem viděl plné disky, a ty mají vzdálenost středu od okraje ráfku cca 4-5 cm - toto už nebylo pravděpodobně určeno pro automobily, ale spíše pro nějaké vlečné žebříky a jiné zařízení.
Prílohy
sejmout.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Julo600
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 19 Okt 2006, 04:31
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Kosice
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Julo600 » 09 Máj 2010, 15:56

Tak vcera som bol s opieskovanymi a zakladovkou (polyuretan) strieknutymi diskami na vyvazovacke v pneuservise. Zo 6 ks diskov som jeden musel vyradit a len jeden bol vynikajuci.
Ano naozaj mam disky z rokov 1936-38... mozno dnes pofotim.
Nie som si uplne isty, ale mam asi prevedenie s plytkym prelisom vlnky.

Este ku 18" pneu na T75... nie som si uplne isty, ci to nie je len "ludova tvorivost", som si ale isty, ze ja by som tam take nedal.

Užívateľov profilový obrázok
lukas.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 01 Máj 2009, 23:03
Tatry, ktoré vlastním: samá T75
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa lukas. » 09 Máj 2010, 19:03

No nedalo mi to a zkouknul jsem jen tak ze zajímosti pár disků co mám doma, našlo se tam i něco podobného o čem tady mluvil Michael - nějaký další typ kol - viz foto a nákres (jako kdyby je někdo prošlápl :D ) , na autě jsem to zatím ještě nezkoušel....jelikož jsou poválka a zelené tak asi budou z něčeho vojenského

Přikládám ještě fotku T75 kabria - má být na 18" kolech

Našel jsem ještě orig pneu Kudrnáč -SUPER-BALON - sice už protektor, ale byla na rezervě jedný T75 až možná od začátku až do konce

Nevíte jakou značku pneu montovala továrna Tatra na své vozy v té době? (30 léta)
Prílohy
fototatr 006.jpg
fototatr 003.jpg
fototatr 005.jpg
fototatr 002.jpg
fototatr 001.jpg
diskvojenskymal.JPG
diskvojenskymal.JPG (9.93 KiB) 13247 zobrazení

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Michael » 09 Máj 2010, 19:43

Nazdar!
Lukas, to jsou přesně ty disky, co jsem popisoval :wink: . Viděl jsem je na pojízdném jednoosém žebříku a has. stříkačce ( ty jsou také často v zelené barvě ).
Tento disk zvětší rozchod kol - pro lepší stabilitu při stání zařízení ?
Na autě jsem tyto disky zatím neviděl...

U jedné značky pneumatik se určitě nezůstalo.......

Ten kabriolet T-75 na 18" je zvláštní !!!
Pořád nevím, kam jej zařadit... Škoda, že není vidět číslo skleněného továrního negativu - šlo by dohledat....
Možná to bude karosárna....
MÁTE NĚKDO NĚJAKÝ JINÝ DOBOVÝ OBRÁZEK, NA KTERÉM BY BYLA T-75 obuta na 18" kolech ?

Užívateľov profilový obrázok
lukas.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 129
Dátum registrácie: 01 Máj 2009, 23:03
Tatry, ktoré vlastním: samá T75
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa lukas. » 09 Máj 2010, 20:58

Ten kabriolet je opravdu zvláštní - vypadá opravdu luxusně...podle mě má trochu jiné přední sloupky a možná i celé přední okno (chrom lišty - nebo rámeček???) - mě to přední sklo připadá jako vyklápěcí - a stěrač nahoře je taky zajímavý

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Michael » 09 Máj 2010, 21:23

Ano, je to opravdu něco extra !
Pořád se nemůžu přiklonit ke knižní variantě, že je to z T-75 první série....
Tento kabriolet na 18" je oproti seriovému provedení z roku 1934 o hodně vzhlednější !
Rozdíly: výkroj výklopného okna v horní úrovni, celá maska kapoty s rámečkem a další markanty....

Krom této fotky jsem jinou T-75 na 18" kolech neviděl....

Užívateľov profilový obrázok
Tatra 75
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 05 Sep 2005, 18:32
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Tatra 75 » 10 Máj 2010, 09:14

lukas. napísal:
Našel jsem ještě orig pneu Kudrnáč -SUPER-BALON - sice už protektor, ale byla na rezervě jedný T75 až možná od začátku až do konce

Nevíte jakou značku pneu montovala továrna Tatra na své vozy v té době? (30 léta)
Na Tatru 75 sa určite montovali pneu značky KUDRNÁČ SUPER-BALON mám orig.foto kde to je dobre videť.Ale je tam iný vzor ,ale ked je to protektor ,tak je to jasné a asi aj na T 57 budú.

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: TATRA 75

Príspevok od užívateľa Michael » 10 Máj 2010, 11:31

Dle továrních fotek, penu zn.: Kudrnáč, Baťa, Michelin, Semperit.
Ale určitě se používalo ještě více značek...

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 35 neregistrovaných