Články z časopisov

Názory na tatraportal.sk
Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Články z časopisov

Príspevok od užívateľa ondrej » 27 Feb 2006, 13:22

Viaceré články z časopisov sú naskenovené dosť nekvalitne (napr. posledný príspevok o T613 z časopisu STOP ´83) - hlavne u príspevkov od Luboša je dosť časté, že je vidieť na kraji značné zakrivenie stránky, čo ju dosť znehodnocuje, deformuje obrázky a zhoršuje čitateľnosť textu na kraji... - prečo?
Myslím, že by si bolo treba dať pri skenovaní viacej záležať (čo sa dá aj v prípade zviazaných ročníkov časopisov) a zverejňovať hlavne kvalitné reprodukcie, nie hocičo a za každú cenu...

Užívateľov profilový obrázok
Luboš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 6491
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 11:30
Tatry, ktoré vlastním: :::::::::::::::::::::::::
1953 - T805
1975 - T2-603
1977 - T613
1981 - T613-2
1982 - T613-2
1987 - T613-3
1991 - T613-3
1991 - T613-4
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Luboš » 27 Feb 2006, 14:02

Ondreji, ty méně kvalitní nejsou skenované, ale focené a to ještě zdaleka ne za vhodných podmínek. Bohužel k některým materiálům se nemám možnost dostat se skenerem a mnohdy jsou i velmi necitlivě napevno svázány nebo různě poškozeny, takže výrazně lepší by to stejně nebylo.

Pro mne osobně i tyto horší reprodukce nějaký přínos vesměs mají, ale pokud tu převládne názor, že to nikoho nezajímá, alespoň si ušetřím práci se zveřejňováním.

Nedávno mi Etienne poslal od někoho taky focené články a v ještě horší kvalitě, to bylo opravdu už mnohde nerozluštitelné, tak tady jsem váhal a zatím se neobjevily. Teď mne napadlo, že bych je mohl dát na zdejší veřejné ftp, tak posuďte sami.

Já vím, jaká je to otrava, prolistovávat staré časopisy a ještě z toho navíc pořizovat skeny, ale pokud někdo máte chuť a možnost, tak se zapojte!

Co mám:
- Svět motorů 1969-dnes
- Automobil 1969 - 80
- Motoristická současnost 1970-80
- Motor Journal 2005-dnes
- ATM 1997-2005

Z těch první tří mi pár čísel chybí, ale z těchto časopisů jsem schopen všechno kvalitně skenovat a většina článků o tatrách ze zde již objevila. Ze všeho ostatního jen velmi příležitostně.

Užívateľov profilový obrázok
DRracer
Správca diskusného systému
Príspevky: 1586
Dátum registrácie: 31 Máj 2004, 22:23
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 2-603 M68
Tatra 130 1:14
Bydlisko: CR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa DRracer » 27 Feb 2006, 14:38

Lubos: clanky prubezne sleduju a casto tam nachazim zajimave informace. Je fakt, ze z nekterych materialu se neda scannovat bez poskozeni zdroje, v takovych pripadech je pouziti fotaku zcela na miste. Kdyz jsem to zkousel, nejlepsich vysledku se mi podarilo dosahnout tak, ze jsem casopis/knihu nepolozil na stul rozevrenou, ale podrzel jsem jednu cast kolmo ke stolu a tu vodorovnou jsem vyfotil. Tim se podarilo eliminovat neprijemne "ohnuti" focene stranky.
Samozrejme spatne svetelne podminky jsou problem - casto pomuze stativ a doplnkove osvetleni (v kombinaci s korekci bile barvy).

Mimochodem, zkuseni grafici - neznate nejaky "image-warp" filter, ktery umi odstranit to "ohnuti". Nechce se mi to programovat :? ...

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ondrej » 27 Feb 2006, 14:47

áno, s fotografovaním je to horšie, tam sa tá rovinnosť dodržať nedá - nenapadlo ma, že to fotografuješ,
škoda, že nemáš možnosť to aj naskenovať, ale časom možno...

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 11 neregistrovaných