Tatra 57 "Áčko"

Diskusia o histórii továrne Tatra, jej produktov a súvislostiach
Petr-Plzeň
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 30 Dec 2008, 17:41
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57a 1937
Bydlisko: Brněnská 28 Plzeň
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Petr-Plzeň » 19 Jan 2009, 10:32

Mám dotaz,na kterou stranu patří levé a pravé závity na kolech.Jeden kolega mi tvrdí ,že levé matice jsou na pravé straně a pravé na levé straně ve směru jízdy?Aby se to jakoby dotahovalo.Teď jsem pročítal příručku Populár a tam se říká opak.To stejné jsou náby zadních poloos.

Užívateľov profilový obrázok
Ivo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 02 Mar 2007, 16:10
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57 A 1938
Bydlisko: Praha
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Ivo » 19 Jan 2009, 14:20

Levé (utahují se doleva)závity jsou určitě vlevo (ve směru jízdy, z pohledu řidiče) Stejně tak i náby zadních kol, takhle se to logicky dotahuje na obou stranách.

Užívateľov profilový obrázok
Ivo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 02 Mar 2007, 16:10
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57 A 1938
Bydlisko: Praha
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Ivo » 19 Jan 2009, 15:01

Ještě mě napadá, že by snad neměl být problém, kdyby na obou stranách byly matice pravé. Na škodovce 100 byly u všech kol matice pravé a nic se nepovolovalo.

Petr-Plzeň
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 30 Dec 2008, 17:41
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57a 1937
Bydlisko: Brněnská 28 Plzeň
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Petr-Plzeň » 19 Jan 2009, 16:07

Je to možné,asi se na to vykašlu,kamarád myslel zřejmě aby to bylo jako u cirkulárky tam je u pohybu doprava levý závit.

Richard
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 147
Dátum registrácie: 08 Mar 2007, 18:43
Tatry, ktoré vlastním: T 57A 1938
Bydlisko: Jablonec n.N.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Richard » 19 Jan 2009, 16:33

Já mám levé matice jen vzadu vlevo, na předku mám na obou stranách pravé. Máte někdo levé i na předním kole ?
Napadá mě jestli vzadu nejsou levé proto, aby každému bylo jasné, že náboj s pravotočivým labyrintem patří vlevo...

Petr-Plzeň
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 30 Dec 2008, 17:41
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57a 1937
Bydlisko: Brněnská 28 Plzeň
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Petr-Plzeň » 19 Jan 2009, 16:52

To ano,ale v nábách už jsou šrouby pravé a levé takže asi bude pravda že pravá strana pravé šrouby a levá strana levé šrouby-takže to mám špatně.U labirintu jde o to aby při jízdě dopředu/které je 99%/se točil labirint proti smyslu otáčení kola,tjst aby olej šel zpět od ložiska k diferenciálu a těch pár kápanců :lol: asi nevadí.

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa JáPavel » 19 Jan 2009, 17:24

Podle mě by se ti tam olej neměl snad vůbec dostat,ale já jsem měl levou stranu obložení lehce naolejovanou když jsem diferenciál připravoval. Ta hladina není tak vysoká a pokud se něco málo přeleje,tak by měl odkápnout malou trubičkou pokud není ucpaná :idea: Jinak já mám na levé straně na obou kolech levé závity kol ,pravá strana pravé.
Ty levé matky byly značeny různě..
Prílohy
matky.jpg

Petr-Plzeň
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 30 Dec 2008, 17:41
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57a 1937
Bydlisko: Brněnská 28 Plzeň
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Petr-Plzeň » 19 Jan 2009, 17:37

Dělám na stupačkách na T57a klempířinu a jsem s toho volajaký zmetený.Snaším se být přesný a peru se s tím statečně.

Petr-Plzeň
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 30 Dec 2008, 17:41
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57a 1937
Bydlisko: Brněnská 28 Plzeň
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Petr-Plzeň » 19 Jan 2009, 17:40

Ono se může stát,také že tam někdo naklepne do náboje jiné šrouby ale labirint je jiný.

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Karel » 19 Jan 2009, 18:36

Pravá strana má mít pravé závity a levá levé závity. Měla to tak spousta předválečných vozů. Později se od toho upustilo. Během těch dlouhých let provozu se to mnohdy bastlilo všelijak. Já mám u polokabria na levé zadní poloose pravý náboj, tzn. má nejen pravé kolové matice, ale i pravý labirint, který tlačí olej do brzd. Naštěstí toho oleje v diferáku opravdu moc není. Při opravě asi neměli levý náboj, nebo si toho nevšimli a tak tam daly pravý. Už 20 let se chystám ho vyměnit, ale stále nějak ,,nejsou lidi,,.

Ty stupačky jsou dost velký oříšek. Ta přední část se skládá z několika rádiusů a tak se mi nepodařilo sehnat nikoho kdo by to uměl správně naohýbat. Všichni se shodly na tom že by to chtělo nějaký kopyto, ale to se pro jednu stupačku nevyplatí vyrábět. Nakonec jsem vyvařil ty původní.

Petr-Plzeň
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 30 Dec 2008, 17:41
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57a 1937
Bydlisko: Brněnská 28 Plzeň
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Petr-Plzeň » 20 Jan 2009, 08:58

Já tu spodní část mám ten ohyb s vybráním nelemované na signovačce i s vloženým drátem a v přední části jsem to nadvakrát nastřihnul,protože se to mírně zvedá.Ale jinak jsem to musel udělat ze čtyř dílů z pozink.plechu.spoje z lemovačky ještě proleju cínem .

Užívateľov profilový obrázok
Libor
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 109
Dátum registrácie: 24 Feb 2008, 00:07
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57 A kabrio
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Libor » 22 Jan 2009, 22:32

S maticema jsem si zkusil svoje. Nemohl jsem je povolit ani za boha, dobře 14 dní, vždy kyž jsem přišel do garáže, tak jsem je prostříknul povolovacím sprejem, ale jelikož měli plný vršek, tak to moc nešlo. Vždy jsem zkusil povolit a nic. Vyskoušel jsem i různé povolovací spreje. Až jednou přišel kámoš z místní autodopravy a pozoruje mě co to dělám a ptá se, co mám za problém, tak jsem mu řekl o zarezlých maticích a on, že to zkusí jelikož ví, že moje záda jsou poměrně dost v pr...., tak prý mám ho... sílu. Já na to, že jsem to zkoušel i přes trubku. Šel k mé Tatře, zabral a ejhle první matku povolil, no konečně zabraly ty povolovací spreje, dyť je tam stříkám taky už nějakou dobu. No ale to se mu povedl jen jeden, říkám si jestli to už zabralo i u těch zbývajících sedmi. On zabral znovu a ani ne moc velkou silou a podařil se povolit další. Říkám ukaž já to zkusim, ať se nešpiníš, no a ten muj zase nic. Ale když jsem se otočil na kámoše, tak ten už v křeči smíchu. Já mu povidám, a't se mě netlemí, že nejsem fizicky tak zdatný jako on. A on na to, že jako nastávající tatrovák, bych měl vědět, že Tatra má pravé a levé závity. No čuměl jsem na něj puk a myslel, že si dělá srandu a on na to, že náklaďáky to používají až do dnes. A že se jim nestává narozdíl od konkurence, že by se jim povolilo kolo. No tak takhle jsem se dozvěděl o levech závitech :lol: :lol: :lol: Ona totiž Tatra stála řidičovou stranou ke zdi, tak jsem začal u spolujezdce :oops:

Užívateľov profilový obrázok
Mirek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 554
Dátum registrácie: 23 Okt 2007, 22:14
Tatry, ktoré vlastním: T603 M68
T603 M69
T613-3 OTS EX
T613-4M
Bydlisko: střední Čechy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Mirek » 22 Jan 2009, 22:42

Nejsi v tom sám. Když jsme s kamarádem sundavali kola z T57A (už je pryč) byli jsme na tom podobně. Sundaval to on a zaboha nemohl povolit. Tak jsem se podíval na náboje co byly k tomu a tam byl taky levej závit. Tak jsem to zkusil. A byl jsem za super siláka :D

Užívateľov profilový obrázok
Libor
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 109
Dátum registrácie: 24 Feb 2008, 00:07
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57 A kabrio
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Libor » 22 Jan 2009, 22:56

Petr-Plzeň napísal:Letos je tady u Áčkařú mrtvo,nebo se mi to zdá,postrádám nějaké nové témata ohledně renovací naších 4-kolých miláčků.S pozdravem Petr-Plzeň


Tak jsem ještě dám začátek klempířiny. Víc fotek bude příští týden zase pojedu něco nafotit :)
Prílohy
IMG_a3142.JPG
IMG_a3139.JPG
IMG_a3140.JPG
IMG_a3136.JPG

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Jerry » 22 Jan 2009, 23:35

:shock: Tak tady u toho opravdu SMEKÁM! Moc pěkná práce. Však na autě zůstala jen podlaha kufru a plech rezervy. Přeju bezproblémový dokončení. Ať Ti auto dělá jenom radost. 8)

Petr-Plzeň
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 30 Dec 2008, 17:41
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57a 1937
Bydlisko: Brněnská 28 Plzeň
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Petr-Plzeň » 23 Jan 2009, 11:09

Libore,moc pěkné,já mám výdřevu spíš vyspravovanou,nechtělo se mě zasahovat moc do konstrukce a s truhlařinou si moc nerozumím.Kamarád je sice truhlář,něco mi pomohl ale živí se tím a neustále pracuje a já ho zdržoval.Takže v rámci možností jsem měnil jen co bylo pryč práhy ,podlaha spodky kufru a kolem čelního skla a přední sloupky.Koukám že máš v zadních obloucích matice.Já tam dával maticové nýty.

Petr-Plzeň
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 30 Dec 2008, 17:41
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57a 1937
Bydlisko: Brněnská 28 Plzeň
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Petr-Plzeň » 23 Jan 2009, 15:06

Jinak k těm maticím,Já tam mám matice a ty mají dvě šipky a na každém konci je + a - tak si toho člověk všimne.+má delší šipku a - má kratší.Ale nevím z jakého vozu to je,jestli Zetka nebo Praga?

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Karel » 23 Jan 2009, 18:32

Nádherná výdřeva. Nechcete to vyrábět seriově? :D
Použitelných podvozků je stále ještě dost. :lol:

Koukám že jste dokonce použili i správné vruty s jednoduchou drážkou. Dost často jsem na nových výdřevách viděl vruty s křížovou drážkou.

Ty zadní blatníky jsem na dlouhých Áčkách a Béčkách viděl přidělané normálními vruty (s půlkulatou hlavou) přímo do výdřevy. Bohužel časem ty vruty vlivem vlhkosti ,,srostou,, s výdřevou a je velmi těžké je povolit (buď povolí šroub, nebo kus výdřevy). Proto se to později upravovalo na strojařské šrouby a matice. Pouze u krátkých Áček a Žehliček (které tam nemají výdřevu) jsou na podbězích matice (v plechových domečkách) ke kterým se pak blatníky šroubují strojařskými šrouby.

Užívateľov profilový obrázok
Libor
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 109
Dátum registrácie: 24 Feb 2008, 00:07
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57 A kabrio
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Libor » 24 Jan 2009, 23:15

Jerry napísal::shock: Tak tady u toho opravdu SMEKÁM! Moc pěkná práce. Však na autě zůstala jen podlaha kufru a plech rezervy. Přeju bezproblémový dokončení. Ať Ti auto dělá jenom radost. 8)
Jerry, původní je bohužel jenom ten plech kolem rezervy. Ta podlaha je bohužel taky nová, ale těší mě, že vypadá skoro jako originál. Museli kvůli tomu udělat přípravek pod lis a lisovat postupně jednotlivé prolisy. To bezproblémové dokončení se dnes zase trochu vzdálilo, protože jsem se dozvěděl, že za měsíc na auto nikdo ani nešahnul, takže zatim nebudou ani další fotky. Já to neumím a jak jsem zjistil, tak to neumí 98% klempířů, takže mě nezbývá než čekat. :D

Užívateľov profilový obrázok
Libor
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 109
Dátum registrácie: 24 Feb 2008, 00:07
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57 A kabrio
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Libor » 24 Jan 2009, 23:27

Petr-Plzeň napísal:Libore,moc pěkné,já mám výdřevu spíš vyspravovanou,nechtělo se mě zasahovat moc do konstrukce a s truhlařinou si moc nerozumím.Kamarád je sice truhlář,něco mi pomohl ale živí se tím a neustále pracuje a já ho zdržoval.Takže v rámci možností jsem měnil jen co bylo pryč práhy ,podlaha spodky kufru a kolem čelního skla a přední sloupky.Koukám že máš v zadních obloucích matice.Já tam dával maticové nýty.
No já taky chtěl výdřevu jenom vyspravit se známým truhlářem, ale spolu jsme přišli na to, že to nezvládnem bez zkušeností s autotruhlařinou. No mezi námi chybělo od spoda asi tak 25 cm po celé délce. Tak jsem chtěl po profi firmě co dělá auta, ať mě výdřevu opraví, ale vysvětlili mě, že bude lepší a i levnější udělat celou novou. Tak po velkém váhání, jsem tak udělal, no a asi jsem udělal dobře. Ty matice mě doporučil klempíř, protože je to lepší z důvodu co výše popisuje Karel. Sice to není originál, ale není to vidět, tak jsem udělal další kompromis.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 25 neregistrovaných