T603 - elektro neelektro

Technické problémy s našimi tatrovkami

Užívateľov profilový obrázok
Kontráš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 505
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 08:02
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

T603 - elektro neelektro

Príspevok od užívateľa Kontráš » 26 Apr 2010, 07:59

včera s T603 cestou domů jsem si dal malou pauzu, když jsem chtěl následně nastartovat, otočil jsem klíčkem a nic... ani cvaknutí. Při dalším otočení už se nerozsvítily ani kontrolky. Mrknul jsem na baterku, jestli se mi neuvolnila svorka, nebo nějaká podobná zrada, vše OK. Baterka před jízdou dobitá, ostatní spotřebiče (světla, ventilátory...) frčely. Vypnul a zapnul jsem odpojovač baterky, na další pokus se mi při otočení klíčkem do pol.1 kontrolky rozsvítily při otočení dál opět nic a tma. Situace se opakovala. Prošel jsem to několikrát všechno znovu. Asi na osmý takový pokus se jako by nic startér roztočil a normálně jsem nastartoval. Po dojezdu do garáže se scénka opakovala :-(

Už jsem neměl čas s tím večer dále laborovat.... nicméně bych ocenil vaše typy na nejpravděpodobnější příčinu, ať vím do čeho se příště pustit...

jack
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1505
Dátum registrácie: 26 Jún 2006, 08:26
Tatry, ktoré vlastním: Šestsettrojky
Bydlisko: Karwin
Kontaktovať užívateľa:

Re: T603 - elektro neelektro

Príspevok od užívateľa jack » 26 Apr 2010, 08:22

Studený spoj na spínací skřínce?

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: T603 - elektro neelektro

Príspevok od užívateľa JáPavel » 26 Apr 2010, 10:56

Vzhledem k tomu, že mám původní instalaci, musel jsem provádět nějaký opravy a výměny. Nová spínačka je jasná, ty kontakty nejsou věčné.
Ale měl jsem "snad" podobný problém, příčina byla v oku kabelu od minus svorky baterky ,co je připojeno na odpojovač. Oko bylo špatně zalisováno a nezacínoaváno, ty proudy to nepřevedlo a vše bylo vyhřáté . Ale trvalo mě než jsem na to přišel. :?:

Užívateľov profilový obrázok
Kontráš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 505
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 08:02
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Re: T603 - elektro neelektro

Príspevok od užívateľa Kontráš » 26 Apr 2010, 11:12

No tipuju že to bude tam, říkal jsem si ale jestli někoho napane ještě nějaká souvislost, která mě nelektrikáře hned nenapadá.

Užívateľov profilový obrázok
Kontráš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 505
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 08:02
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Re: T603 - elektro neelektro

Príspevok od užívateľa Kontráš » 26 Apr 2010, 11:16

divné mi na tom bylo to, že jakmile to rozchodím, tak při opakovaných startech v krátkém čase se to nevyskytlo, vždy až po nějaké chvíli jízdy. Jako by tam byla nějaká souvislost se zahřátím delším provozem.

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: T603 - elektro neelektro

Príspevok od užívateľa JáPavel » 26 Apr 2010, 11:38

U mě se ten přechodový odpor projevil při startu pohasnutím kontrolek. Následovně jsem již nenastartoval vůbec. Stejný problém byl i když jsem startoval tlačítkem v motoru, tudíž kontakt pro spínání napětí pro cívku startéru ve spínačce byl OK. Ale stejně jsem ji vyměnil, jelikož ještě pamatovala Kopřivnici.

Páca
Diskutujúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Praha
Kontaktovať užívateľa:

Re: T603 - elektro neelektro

Príspevok od užívateľa Páca » 26 Apr 2010, 12:11

Měl jsem ten samý problém a byl to nakonec zestárlý (okorodovaný a opálený) odpojovač baterie. Zkus ho pro určení diagnózy vyndat a propojit vedení bez něj a sleduj co to udělá.

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: T603 - elektro neelektro

Príspevok od užívateľa Jerry » 26 Apr 2010, 12:54

Zaměřil bych se na to očko u bateriáku, jak psali kluci, pak na stav jednotlivejch svorek na baterkách. Používáš dvě 6V a nebo jednu 12V? U plusu by měl bejt ještě jeden vodič, který vede do pojistkovky (svorka 30, 7-10 pojistka) a tamodtud na spínačku a na světla (pokud jsou pojistky u sedadla, může to bejt jinak, ale na ty místa to vede).
Takže v těchhle místech najít spojení a prohlídnout. Pokud budeš dávat nový bateriový svorky, tak nelituj kus kabelu uříznout aby si měl nepocínovanej, ten pak mázni kontaktní vazelínou (prodává se v tubě pro svorky na autobaterie) a svorku na kabel dotáhni. Koukni na svorky v pojiskovce, nebo tam, kde se kabel (nejčastěji červenej 6mm2) rozděluje na další místa a všechno zkus dotáhnout.

Užívateľov profilový obrázok
Kontráš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 505
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 08:02
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Re: T603 - elektro neelektro

Príspevok od užívateľa Kontráš » 26 Apr 2010, 13:42

Dík všem za tipy.
Požívám jednu 12V baterku, co se týče svorek, tak vypadají zánovně (předchozí majitel je asi měnil) a celkem slušně, nicméně pokud to bude nutné budu do toho muset sáhnout...

... to je tak vždycky, když si člověk kromě auta co renovuje, pořídí ještě jedno jakože "na ježdění". No a pak z důvodu udržovacích prací na tomhle krámu není čas na renovaci :roll:

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: T603 - elektro neelektro

Príspevok od užívateľa Jerry » 26 Apr 2010, 17:36

Jak máš řešenej spoj místo původní šestky? Často je skrz svorky šroub M12 a to je pak ten pravej průser!! Baterku dej kdyžtak k +12V a u bateriáku zruš to co tam bejt nemá, kup si očko na 35mm kabel (měděný pocínovaný se 4 šroubkama M5 a dírou očka 10mm) a dej ho na - od baterky a na bateriák, rázem bude po poruše... Pokud to tak je udělaný, tak prohlídni zbytek a pokud to bude vypadat dobře, tak si vezmi multimetr a měř úbytky napětí.
Rozsvítíš světla a voltmetrem si změříš napětí mezi svorkou - a kostrou auta (pokud tam bude úbytek 0,5 V je to špatně), pak kabel mezi svorkou + a svorkou 30 na 7-10 pojistce.... atd. Ideální je, kdyby nebyl úbytek žádnej, ale vždy naměříš napětí mezi 0,05 - 0,1V. Pokud bude třeba, poradim podrobnějc. :wink:

jack
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1505
Dátum registrácie: 26 Jún 2006, 08:26
Tatry, ktoré vlastním: Šestsettrojky
Bydlisko: Karwin
Kontaktovať užívateľa:

Re: T603 - elektro neelektro

Príspevok od užívateľa jack » 26 Apr 2010, 17:42

Hoši nechci se s váma hádat, ale Kontráš psal, že mu svítila světla a točil se i ventilátor, takže proud ve voze byl. Jediné co nefungiš byla přístrojovka a startování. Já se stále přikláním k vadě spínací skříňky.

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: T603 - elektro neelektro

Príspevok od užívateľa Jerry » 26 Apr 2010, 18:26

Já to řešim od začátku načisto, pokud mu ostatní funguje, tak to jen prohlídne a chybu najde tam, kde sem psal v prvním příspěvku, kabel ke spínací skříňce... Pokud to všechno bude OK, je to přímo ve spínačce, jak píšeš Ty.

Páca
Diskutujúci
Príspevky: 41
Dátum registrácie: 11 Sep 2007, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Praha
Kontaktovať užívateľa:

Re: T603 - elektro neelektro

Príspevok od užívateľa Páca » 26 Apr 2010, 21:22

Jackovi bych doporučoval znovu si pozorně přečíst původní Kontrášův příspěvek, kde se říká doslova: "Baterka před jízdou dobitá, ostatní spotřebiče (světla, ventilátory...) frčely." Já tomuto sdělení rozumím tak, že spotřebiče fungovaly před jízdou, nikoliv po vzniku závady.

Užívateľov profilový obrázok
Maxono
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 688
Dátum registrácie: 25 Aug 2006, 21:46
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Krušovce, Topoľčany
Kontaktovať užívateľa:

Re: T603 - elektro neelektro

Príspevok od užívateľa Maxono » 27 Apr 2010, 14:42

Po precitani diskusie ma nepadlo, nemoze byt chyba v starteri? Ak by boli vyslahane zuby na starteri alebo na venci zotrvacnika, moze sa stat ze sa zuby "kusnu" a pri startovani sa to bude javit ako by bola vybita baterka, teda ziadny start a pohasnutie kontroliek. Ak vsak ale ani nepiskalo zapalovanie, tak je to divne.

jack
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1505
Dátum registrácie: 26 Jún 2006, 08:26
Tatry, ktoré vlastním: Šestsettrojky
Bydlisko: Karwin
Kontaktovať užívateľa:

Re: T603 - elektro neelektro

Príspevok od užívateľa jack » 27 Apr 2010, 15:16

Nepískalo zapalování..?? Co to je za terminus technikus..?? Mně u 603ky s bateriovým zapalováním rozhodně nikdy nic nepíská :mrgreen: A pokud vím Kontráš ho má též...
Navíc u T603 jsem se ještě nikdy nesetkal s "vyšlehanými" zuby na setrvačníku.

Užívateľov profilový obrázok
Kontráš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 505
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 08:02
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Re: T603 - elektro neelektro

Príspevok od užívateľa Kontráš » 27 Apr 2010, 22:54

no jen aby tady nevznikaly nějaké třenice kvůli slovíčkaření... myslel jsem to tak, že ostatní spotřebiče (nezkoušel jsem sice úplně všechny :wink: )fungovaly ve chvíli závady. To že jsem psal že baterka byla OK bylo z důvodu vyloučení některých "zaručeně chytrých" rad
zkušenost hovoří, že to ještě neznamená, že by nebyla chyba ve vedení po trase, některým méně náročným spotřebičům může stačit fakt malý kontakt...
K autu se snad dostanu v pátek, takže budu postupně zkoušet a výsledek napíšu.

jack
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1505
Dátum registrácie: 26 Jún 2006, 08:26
Tatry, ktoré vlastním: Šestsettrojky
Bydlisko: Karwin
Kontaktovať užívateľa:

Re: T603 - elektro neelektro

Príspevok od užívateľa jack » 28 Apr 2010, 08:56

Nebo ji Kontráši odvez do značkového servisu TATRA. Koukal jsem do příručky a nejbližší by měl být někde v Bělském lese....... :mrgreen:

Užívateľov profilový obrázok
Kontráš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 505
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 08:02
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Re: T603 - elektro neelektro

Príspevok od užívateľa Kontráš » 28 Apr 2010, 11:22

jo, když ji nechám přes noc stát v Bělském lese, tak budu mít rozhodně po problému :D Otázka jménem T603 bude definitivně vyřešena....

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných