Háádanka xy

Odfotili ste niečo zaujímavé ? Sem s tým !
Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háádanka xy

Príspevok od užívateľa ondrej » 10 Jún 2008, 10:41

Prevedenia laku je iste perfektné, ale TÁTO farba mi na TOTO auto vôbec nepasuje a je to pre mňa sklamaním... :cry:
možno som ovplyvnený obrázkami z minulosti, ale očakával by som nejaké výraznejšie farebné prevedenie, asi aj dvojfarebné lakovanie, a nie takúto fádnu modrú, ktorú si viem skôr predstaviť na nejakej nenápadnej Škode Tudor, alebo Š 1201 STW, tá smotanová strecha a čalúnenie to už nezachránia. Z môjho pohľadu premárnená šanca....

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Háádanka xy

Príspevok od užívateľa D.A. » 10 Jún 2008, 11:39

Radek buď nepochopil, nebo provokuje. Nevadí.

Já ten dresink považuju v kontextu doby za přenádherný (ač zcela odlišný od kopřivnických "olejovek"). Kontrast šíře s rozchodem je daný 1) použitím podvozku z "padesátky" a 2) konstruktérským cvičením na téma "zcela zakrytá kola", ale to snad docvakne i desetiletému pozorovateli...

Poslední ucelenější kolekci Sodomkových děl jsem viděl na náměstí ve V.M. při oslavě 100 let od založení firmy, tedy v minulém tisíciletí, proto děkuji Čadíkovi za tip na prohlídku! Tuhle 50 si nepamatuji, zato stále zachovalou 30 p. Lämleina, kterou jsem naposled potkal minulý měsíc na Hanáckém okruhu, ano.

Užívateľov profilový obrázok
čadík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 357
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 09:33
Tatry, ktoré vlastním: mám černočernou T613
hledám barevnou T613VB
Bydlisko: matka měst
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háádanka xy

Príspevok od užívateľa čadík » 10 Jún 2008, 11:59

D.A: :lol: :wink:
radek napísal:...Karoserie jak HumVee a rozchod kol jak vysokozdvižný vozík...
...bylo kritizováno již v době představení prvního kusu - původně sice byl zamýšlen upravený/nový podvozek a podstatně silnější motor, jenže na vývoj nebyl čas neb "bylo v předvečer" druhé světové války, tak byl vůz rychle postaven alespoň na zcela sériový podvozek Aero 50...
ondrej napísal:TÁTO farba mi na TOTO auto vôbec nepasuje a je to pre mňa sklamaním... ..možno som ovplyvnený obrázkami z minulosti...
Tím, že většina Dynamiků vznikla až na počátkem války, nikdo tehdy pochopitelně nechtěl nápadné dvoubarevné verze, takže Tě asi matou jiná vozidla...

A jsme zase u dilema, zda dobově odpovídající vůz (to zde představované, barevně odpovídající svému zrodu) nebo "idealisticky/nostalgicky" líbivé z dnešního běžného/komzumního pohledu: tato druhá "verze" je v muzeu Blackhawk Collection - černočervená Arizona, původně prý byla pouze tmavě modrá... :|

Kromě knihy, kterou právě muzeum vydalo (Sodomka a vozidla Aero, jako již třetí v řadě monografií edice Sodomka - jen na okraj: první a druhá jsou Tatry...), kde je mnohé popsáno a především vyobrazeno, jsou zajímavé informace též na http://www.aero-ig.de/cont_aero50_sodom_dynamik.htm 8)
Prílohy
MYpict6.jpg
v expozici lze vidět na zachovalých originálních částech částech výdřevy odkrytou původní barvu vozidla, resp. všechny vrstvy...
A50Ddobove1.jpg
tak nějak...

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háádanka xy

Príspevok od užívateľa ondrej » 10 Jún 2008, 12:51

čadík napísal: ...Tím, že většina Dynamiků vznikla až na počátkem války, nikdo tehdy pochopitelně nechtěl nápadné dvoubarevné verze, takže Tě asi matou jiná vozidla...
A jsme zase u dilema, zda dobově odpovídající vůz (to zde představované, barevně odpovídající svému zrodu) nebo "idealisticky/nostalgicky" líbivé z dnešního běžného/komzumního pohledu: tato druhá "verze" je v muzeu Blackhawk Collection - černočervená Arizona, původně prý byla pouze tmavě modrá...
iné vozidlá ma "nematou", s týmto Aerom si ťažko niečo pomýliť, je však pravdou, že som myslel hlavne na ten červeno-čierny americký voz (táto farebná kombinácia je dobre zvolená ku tvarom karosérie), ako aj nejasnú spomienku na béžovo-čierny voz na kresbe tuším od V.Zapadlíka..?? (to by mohol byť snáď takýto automobil č.1?)
je možné, že v predvečer vojny sa im podarilo namiešať takúto nevýraznú "škodovácku modrú" a je aj pravda, že ak to bol pôvodný odtieň tohoto auta (v tom čierno-bielom prehľade na internete som veľmi nedokázal toto auto identifikovať..), je to silný argument na zachovanie originality - luxusne vyzerajúca smotanová strecha a čalúnenie sú však s farbou karosérie myslím v silnom kontraste..
S podobným problémom sa potýkam u coupé 613, kde si viem predstaviť aj inú farbu, ako pôvodnú Vignale-zelenú, ale auto dostane znova túto farbu..

Užívateľov profilový obrázok
Štěpán
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Okt 2006, 13:12
Tatry, ktoré vlastním: T613 2/3 1977
Bydlisko: Týn
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háádanka xy

Príspevok od užívateľa Štěpán » 10 Jún 2008, 13:13

V souvislosti s obrázkem dynamika s přívěsem -
nevíte kdy se začaly za osobní auta připojovat vozíky nějákým "standardním" způsobem? Tj od kdy existuje klasické tz s koulí a co bylo předtím?

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Háádanka xy

Príspevok od užívateľa D.A. » 10 Jún 2008, 14:12

A kuwa!!! Mýtem sice často projíždím, ale na náměstí jsem přes deset roků nepáchnul - docela se jim za tu dobu zaneslo bahnem, takže chápu, že tam na nákup jezděj místní raději Merkavou... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Háádanka xy

Príspevok od užívateľa D.A. » 10 Jún 2008, 14:14

Kam tak rychle zmizela Čadíkova fotka "z letošního srazu sodomistů"????

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Háádanka xy

Príspevok od užívateľa D.A. » 10 Jún 2008, 14:16

Štěpáne, pokud myslíš konkrétně ISO 50, tak bych to viděl někam do konce 70. let (povinně a v CS), nejlepší asi bude prolistovat (wiki)encyklopedii, soudě podle toho, co mi vyprávěl jeden starý simkař z Brna, který měl ještě na své Elysée (tedy r.v. 1960-1963) schválené spojovací zařízení vlastní domácí konstrukce.

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Háádanka xy

Príspevok od užívateľa D.A. » 10 Jún 2008, 14:23

Ufff, ať žijí cookies, chvíli už jsem měl strach, že mi vážně hráblo z vedra a že budu vypadat jako někdo, kdo si povídá sám se sebou a reaguje na duchy :mrgreen: . Přitom jsëm odpovídal na:

Chtělo by to předeslat, není doloženo, kolik "Dynamiků a jeho příbuzných" bylo vlastně vyrobeno, některé obdobné karosérie jsou i na A30, některé Dynamiky byly i čtyřsedadlové, jeden byl pravděpodobně jen "falešným" kabrioletem, další bylo kupé s prosklenou střechou...

ondrej Napísal:
... ak to bol pôvodný odtieň tohoto auta (v tom čierno-bielom prehľade na internete som veľmi nedokázal toto auto identifikovať..), je to silný argument na zachovanie originality...

Barva mě také překvapila, představoval jsem si "dvoubarevnou" kombinaci světlá/tmavá káva, snad díky jedinému "světlému" provedení na továrních fotografiích...
Dvojbarevná verze (asi jediný skutečně originální kus) byla určena na nějaký autosalon, ovšem připouštím, že poválečné (!) fotografie mohou zobrazovat různá provedení Dynamiku také v dvoubarevné kombinaci, která jeho charakter podtrhuje mnohem lépe.
Celkem si proto dovedu představit situaci, kdy někdy "v poválečné bídě" tato vozidla s nějakým tím utrženým šrámem (některá možná skoro "v rozkladu") podstoupila opravu obdobným "totálním" způsobem jako tomu bývá dnes: skoro 100% nová výdřeva, plechařina, čalounění..., vše k obrazu ( a finančním možnostem) majitele. Pak se díky dobovým souvislostem samo vnucuje i možné vysvětlení oné "škodovácké" barvy...
Ostatně, dříve také platilo, že účel světí prostředky... (např. dnešní metalizované laky na veteránech..., že?)


Prílohy:
Poznámka: pro D.A.: z letošního setkání "Sodomkových" vozidel ve V.M.

pict07.jpg [ 269.43 KB | Zatiaľ nikým nezobrazené ]

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háádanka xy

Príspevok od užívateľa radek » 10 Jún 2008, 14:55

Já jsem to pochopil D.A., neboj, jen opakuji to, co lidi napadalo již před desetiletími, jako připomenutí téhle maximálně dispproporční věci, která evokuje karoserii bez podvozku, převáženou na manipulačním vozíku z lakovny :mrgreen:. Jsem si vědom skutečností kdy i z čeho to vzniklo, nicméně nejsem přesvědčen o tom, že by za to mohlo "konstruktérské cvičení" (pokud doložíš že ano, pámbu s takovými konstruktéry), neboť mezi celkovým zakrytím a vlastním rozchodem kol není v této konfiguraci žádná příčinná souvislost, která by ten pohledově značně tristní rozdíl rozměrů obhájila. Prostě výběr nevhodného podvozku vůči karoserii (či obráceně, jak je libo).

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háádanka xy

Príspevok od užívateľa ondrej » 10 Jún 2008, 15:25

..ale aký priestor pre dnešných tunerov čo sa týka výberu pneumatík!!

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Háádanka xy

Príspevok od užívateľa D.A. » 11 Jún 2008, 05:57

Vidíš :-).

Opravdová fotka z náměstí bude, nebo někdo Čadíka naprášil a má ban a fotky mu mažou? :shock:

Fakt nechápu, proč jsem ji i s příspěvkem na chviličku viděl a pak šlus...

etienne
Správca diskusného systému
Príspevky: 4117
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 18:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háádanka xy

Príspevok od užívateľa etienne » 11 Jún 2008, 07:21

DA: Nebud uz paranoidny ! Ziadny cadikov prispevok som nemazal a pokial viem nema ani ban.

Užívateľov profilový obrázok
čadík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 357
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 09:33
Tatry, ktoré vlastním: mám černočernou T613
hledám barevnou T613VB
Bydlisko: matka měst
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háádanka xy

Príspevok od užívateľa čadík » 11 Jún 2008, 09:15

D.A. napísal:Kam tak rychle zmizela Čadíkova fotka "z letošního srazu sodomistů"????...Fakt nechápu, proč jsem ji i s příspěvkem na chviličku viděl a pak šlus...
Jestli to nebude jen tím, že já počítačovej analfabet neumím jednoduše vymazat popletenou fotku a ve snaze rychlé nápravy si vymažu i mnohé ze svého počítače... :oops:
Takže opravdová fotka z náměstí přece jen dnes bude! :mrgreen: (včetně drobné hádanky pro bystré pozorovatele)

(pro D.A. k tomu tipu na výlet: letos se konal již druhý ročník festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto, vždy ve stylu meziválečných let, na náměstí kromě historických vozidel - letos ve znamení značky Aero - několik výstav - např. designer Hušek, historie RTObusů - také celý den program hudebních a divadelních skupin vrcholící večerním koncertem O. Havelky&Melody Makers s hlavní událostí - křestem Dynamika...)
Prílohy
MYpict7.jpg
durchkuk mezi množstvím lidí
MYpict8.jpg
siesta v době dobré večeře
A slíbená hádanka pro znalce: kolik Tater je zachyceno na obrázku?

Užívateľov profilový obrázok
Štěpán
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Okt 2006, 13:12
Tatry, ktoré vlastním: T613 2/3 1977
Bydlisko: Týn
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háádanka xy

Príspevok od užívateľa Štěpán » 11 Jún 2008, 09:51

sice nejsem znalec, ale tarty sou tam 3

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Háádanka xy

Príspevok od užívateľa D.A. » 11 Jún 2008, 09:57

>etienne: Tvoje odpověď mě potěšila. Byla to ta lepší varianta. Horší by zněla jako v ošuntělém vtipu z komunistické éry: "A kdo je to - ten Čadík?" :-D :-D

Užívateľov profilový obrázok
čadík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 357
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 09:33
Tatry, ktoré vlastním: mám černočernou T613
hledám barevnou T613VB
Bydlisko: matka měst
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háádanka xy

Príspevok od užívateľa čadík » 11 Jún 2008, 19:40

Bystrý Štěpán má "malé bezvýznamné plus" neb zachyceny jsou T52 Sodomka, šestisedadlová T12(?) a T613...
Štěpán napísal:...kdy se začaly za osobní auta připojovat vozíky nějákým "standardním" způsobem? Tj od kdy existuje klasické tz s koulí a co bylo předtím?
Taky mě to zaujalo, ale pátrání bylo vcelku neúspěšné: již roku 1909 byl vytvořen na žádost armády první silniční vlak (v našich končinách dále označované jako "subvencované autovlaky"), kde spojení několika přívěsů s tažným "traktorem" jistě muselo být z důvodů jejich libovolné zaměnitelnosti nějak normováno (patrně tažný hák či čep a závěsné očko předepsaných rozměrů - ostatně u nákladních vozidel tento typ přetrvává dosud).

"Sériového" výrobce přívěsů za osobní auta jsem našel již z roku 1927. Dále jsem narazil na informaci, že v roce 1932 přišla firma Westfalia s koulí o průměru 50mm místo dosavadního háku. Protože jen tato firma do roku 1941 dodala na trh celkem 25.000 přívěsů, asi se tento systém obecně ujal a byl následně normalizačním institutem (ISO) až do roku 1972 doporučován - pak se asi stal závaznou(?) normou. Jako zajímavost jsem našel, že používání některých typů spojovacích zařízení (asi jednoduché armádní typy) je v některých zemí (západní) Evropy od roku 1970 zakázáno.

Nemáte někdo něco více k tomuto tématu?
Prílohy
1927.jpg
není náhodou tažný vůz již vybaven "koulí"?
Kombospřáhlo.jpg
"univerzální" spřáhlo na osobáku - stejná kombinace (v opačné konfiguraci) bývá běžně k vidění i na tuzemských traktorech

Užívateľov profilový obrázok
Štěpán
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 480
Dátum registrácie: 17 Okt 2006, 13:12
Tatry, ktoré vlastním: T613 2/3 1977
Bydlisko: Týn
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háádanka xy

Príspevok od užívateľa Štěpán » 11 Jún 2008, 22:06

dík za info o přivěsech

ps. to bílé na obrázku za tou červenou tatrovkou je netypicky karosovaná aerovka?

Užívateľov profilový obrázok
chupacabra
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 113
Dátum registrácie: 24 Dec 2005, 20:56
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 805 valník
Tatra 603; 603-2
Tatra 613-2
Bydlisko: mam
Kontaktovať užívateľa:

Re: Háádanka xy

Príspevok od užívateľa chupacabra » 11 Jún 2008, 22:36

Nie je to sice bohvieaka kvalita (tocene fotakom), ale mozno to niekoho potesi.
Je to zvuk motora 603 bez tlmicov, skoda, ze nie je vidiet modre plamene slahajuce z vyfukov :twisted:
http://www.youtube.com/watch?v=L7wG_s_3-60

miloš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 05 Mar 2005, 14:29

Re: Háádanka xy

Príspevok od užívateľa miloš » 11 Jún 2008, 23:04

Chupacabra= kozoliz.... ale pozor...nejsou kozy jako kozy. Chupacabra znamena lizani ctyrnohe kozy.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 23 neregistrovaných