Výmena tlmičov

Technické problémy s našimi tatrovkami

michal67
Diskutujúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 19 Dec 2012, 17:31
Kontaktovať užívateľa:

Výmena tlmičov

Príspevok od užívateľa michal67 » 05 Aug 2013, 16:10

Zdravím a prosím o radu. Ako sa dá povoliť šroubenie ktoré drží predný tlmič v telese nápravy? Vraj by sa to malo robiť ešte na aute, no neviem ako. Skúšal som s hasákom, ale ten má tendenciu sa zošmyknúť a aj sa bojím že oškrem blatník. Ak viete poraďte. Ďakujem.

Užívateľov profilový obrázok
arcibalt
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 121
Dátum registrácie: 01 Okt 2006, 16:01
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: SK: RK, DK
Kontaktovať užívateľa:

Re: Výmena tlmičov

Príspevok od užívateľa arcibalt » 05 Aug 2013, 21:32

Ahoj. My sme to robili tak že sme cele rameno vybrali z auta a povolovali to srobenie vo sveraku. Se dve možnosti. Bud uchyť do sveraku rameno a hasakom sa k tomu srobeniu poriadne chlapsky postav. Ak by sa ti to aj tak zosmykavalo tak opačne. Do sveraka uchyť srobenie, na naboj kolesa cez handru aby si nepoškodil cap naboja kolesa nasad "ruru z plotu" a pokus sa to povolit otacanim ramena. mas tak dobru paku. Najlepšie robiť vo dvojici. Jedno z toho nam vždy zabralo a dali sme tomu s bratom rady Tot moja rada :)

SKRAT5OO
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 177
Dátum registrácie: 17 Jún 2013, 18:55
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 OTS-ES
Kontaktovať užívateľa:

Re: Výmena tlmičov

Príspevok od užívateľa SKRAT5OO » 05 Aug 2013, 21:51

ak mas na mysli tu maticu(1), cez ktoru ide piestnica tlmica a ktorej zavit je zaskrutkovany do rury v ktorej je ulozeny samotny tlmic, tu mozes odskrutkovat az po demontazi pruziny. samotna pruzina je dost stlacena a je v nej velke mnozstvo energie.
postup: vymontujes celu pruziacu a tlmiacu jednotku aj s nabojom kolesa von z auta. poriadnym stahovakom stiahnes pruzinu aj s hornou dosadacou miskou. Srobovak vlozis do drazky na vrchu piestnice tlmica,pridrzujes a ockovym klucom povolujes maticu(2). po demontazi matice(2) odoberies horne ulozenie tlmica (pozor na podlozky a vymedzovacie rurky) nasledne povolujes rovnomerne stahovak az pokial nieje pruzina uplne volna. nasledne ju mozes odobrat aj s hornou miskou.
teraz mozes odskrutkovat maticu(1) a vybrat stary tlmic. drobny detail: stahovak pruzin o ktorom tu basnim bol origo urceny na tatru 613. na spodu bol opreny o spodnu misku a navrchu bol zahaknuty o vrchnu misku. pri univerzalnom stahovaku bude postup urcite iny a treba si dat pozor na dostatocnu dlzku a pevnost stahovaku.

michal67
Diskutujúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 19 Dec 2012, 17:31
Kontaktovať užívateľa:

Re: Výmena tlmičov

Príspevok od užívateľa michal67 » 06 Aug 2013, 12:18

Ďakujem za radu. Idem sa to pokúsiť spraviť. Snáď mám dostatočne pevný sťahovak na pružinu a nedostanem po hube. :D

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Výmena tlmičov

Príspevok od užívateľa radek » 07 Aug 2013, 21:55

Rozebírat přední McPherson T613 zamontovaný na autě v podběhu, to si žádá opravdu, ale opravdu ...... no jak to říct, není to o statečnosti, o technice, ale spíš o dobré životní pojistce na trvalé následky :-D :-D :-D

michal67
Diskutujúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 19 Dec 2012, 17:31
Kontaktovať užívateľa:

Re: Výmena tlmičov

Príspevok od užívateľa michal67 » 17 Aug 2013, 21:11

Ved nikto nejde rozoberat McPerson na aute.
Dnes som spravil jednu stranu, nova miska tlmiča.

Užívateľov profilový obrázok
koušák
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 570
Dátum registrácie: 14 Dec 2004, 04:12
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 2-603, Tatra 613-4, Tatra 148 AD20
Kontaktovať užívateľa:

Re: Výmena tlmičov

Príspevok od užívateľa koušák » 18 Aug 2013, 09:47

Ja mam tiez tip:
Vymontovanu pruziacu jednotku poloz na zem pred garaz, namier smerom na branu, doporucujem mat medzi branou a garazou volnych aspon 30 metrov, postav sa vedla a pomaly povoluj maticu, kompletna demontaz prebehne samovolne ... :wink:

michal67
Diskutujúci
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 19 Dec 2012, 17:31
Kontaktovať užívateľa:

Re: Výmena tlmičov

Príspevok od užívateľa michal67 » 28 Nov 2013, 23:39

Dík za radu, ale to nechám na teba. Ja som použil sťahovák. :D

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 30 neregistrovaných