Historická nabíječka

Technické problémy s našimi tatrovkami

Užívateľov profilový obrázok
Honzík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 06 Jan 2008, 12:52
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 rv.1968,1974
T613-3 rv.1989
Bydlisko: Pardubicko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa Honzík » 29 Feb 2008, 22:12

Vidím že se to nějak rýsuje s tou elektronkou. :shock: Sehnat to asi bude problém a jak se psalo výše tak by mě zajímalo zda to opravdu funguje spolehlivě při nabíjení plným proudem.Selén bude bez tak při I 15A pěkně žhavit.A jako usměrňovače bych asi určitě využil polovodiče.Historická původnost by byla určitě super. :)

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa ondrej » 01 Mar 2008, 08:21

aké zaujímavé vlákno - až na pár nevyhnutných interstícií :evil: - škoda, že mu rozumiem iba z nejakého zlomkového percenta, ale sám som zvedavý, ako sa bude tento gerét správať po rozchodení!!
sám doma opatrujem plne prevádzkyschopný magnetofón Sonet B3 so zeleným magickým okom a niekoľko knižiek od Ing.Meluzina s nenapodobiteľne kreslenými schémami zapojenia..
elektronkové prístroje vo mne vždy vyvolávali príjemné pocity zvláštneho priekopníckeho technického vzrušenia s výnimkou prípadu, kedy sme sa napr. vrátili domov a v televízii bežal nejaký zaujímavý zápas,
vtedy prvý, čo vstúpil do bytu, mal za úlohu čo najrýchlejšie dobehnúť k televízoru a zapnúť ho, dokonca mu aj bolo tolerované, ak sa predtým nevyzul, potom sa celá rodina v kľude prezliekla do domáceho a usadila sa pred obrazovkou, ktorá sa pomaly rozsvietila (zvuk nabehol o niečo skôr)... jedine vtedy som elektronkové prístroje nemal moc rád...

Užívateľov profilový obrázok
Eda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 30 Máj 2004, 00:41
Tatry, ktoré vlastním: T613 Elektronic ´93
Bydlisko: Moravská Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa Eda » 01 Mar 2008, 12:54

Ondreji, pěkně napsáno. Právě jsem si dnes opravil velké stolní luxusní rádio z roku 1968 které děda kupoval ještě, když bydleli v Bratislavě - od firmy TVVT (,aslím že Videoton maďarsko). Je plné elektronek, má magické oko, no ale je to již přístroj "moderního" lehkého designu konce 60tých let. Dýchla na mě krásná nostalgie.

Náhradní zesilovací elektronku Tungsram jsem si koupil na Aukru, je tam široký výběr ze 100 elektronek, téměř pořád. Doporučuji ostatním, kteří shání.

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa radek » 01 Mar 2008, 13:25

Tak mě mimo téma napadlo, jak tu Ondrej tak krásně popsal ten domácí rituál, sice jsem si jich nevšiml, ale není řízení volnoběhu vstřikových motorů 4iKAT v jednotkách Gems realizováno lampami?

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa ondrej » 01 Mar 2008, 22:12

radek napísal:Tak mě mimo téma napadlo, jak tu Ondrej tak krásně popsal ten domácí rituál, sice jsem si jich nevšiml, ale není řízení volnoběhu vstřikových motorů 4iKAT v jednotkách Gems realizováno lampami?
po dnešných skúsenostiach s Mi by som ti hádam aj uveril... dnes som s Mi najazdil asi 600 km (bol som pozerať Rapida 136 v Novom Jičíne) a niekoľkokrát ma tatra hnevala, keď vysadzoval motor, aj som dokonca párkrát stál. Vždy potom bolo treba pohýbať konektormi na poistkovej skrinke a za chvíľu to zas nejakú dobu fungovalo. Asi zajtra pozriem do tej poistkovej skrinky, či nie je nejaká tá lampa kaput... :wink: (už mám nachystanú náhradnú na výmenu)

Užívateľov profilový obrázok
ziza
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 12 Máj 2007, 10:56
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa ziza » 03 Mar 2008, 09:54

Honzík napísal:....by mě zajímalo zda to opravdu funguje spolehlivě při nabíjení plným proudem... jako usměrňovače bych asi určitě využil polovodiče... :)
Zajisté, že funguje! K přednostem a kouzlu vakuové techniky patří, že jsou ty letící elektróóóny přímo vidět: tajemná modrá záře anod, lehtivě nebezpečný oslnivý výboj v parách rtuti s neodolatelnou vůní ozonu, luciferský svit stabilizačních neonek, hřejivé teplo rozžhavených katod - kam se na to hrabe pevná fáze?! Asi jako vášnivý španěl na studenou němku.
Kopanec 600Vss natvrdo z baterií- toť zážitek s křemíkem těžko realizovatelný. A taky se v tom jde rýpat šroubovákem a kleštěma a k výběru součástek netřeba mikroskopu. Nojo, jenže Walda má pravdu: to všéchno vodnééés čas.. a hlavu za to dám, že nevrátí se nikdy zpátky :cry: :mrgreen:

Užívateľov profilový obrázok
Honzík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 06 Jan 2008, 12:52
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 rv.1968,1974
T613-3 rv.1989
Bydlisko: Pardubicko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa Honzík » 03 Mar 2008, 13:58

Ještě jsem se nedozvěděl jaká patice to je.Zda Ed 27 nebo Ed 40.Jinač zapojení je jednoduché.Patice je žhavení a vrchní vývod je Anoda.Jedná se určitě o usměrňovací elektronku se rtuťovou náplní.Označení pro informaci jsou 1039,1069,1163,1164-Ed27,1738 Ed40 patice.

Užívateľov profilový obrázok
ziza
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 12 Máj 2007, 10:56
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa ziza » 04 Mar 2008, 08:20

Je to goliáš, brtník pčece hned v úvodu psal :závit pro žárovku 1000W

Užívateľov profilový obrázok
Honzík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 06 Jan 2008, 12:52
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 rv.1968,1974
T613-3 rv.1989
Bydlisko: Pardubicko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa Honzík » 04 Mar 2008, 10:55

Dík je to tak.Já to prostě znám,že to je patice Ed40 a nějaký jiný název neznám,ikdyž je to zaužívané názvem Goliáš.Tak v tom případě je to ta 1738 s Ia 15A a Issšp 45A.

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa ladis » 22 Mar 2008, 10:35

Ještě stránka brožury vydané oddělením dokumentace a propagace Tesly Rožnov. Příruční katalog elektronek, část II, 1960
Prílohy
33.jpg

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa ondrej » 22 Mar 2008, 21:20

len pozor, aby to nedopadlo, ako s "tó vadnó elektrónkó z Katody Olomouc", ako v jednom legendárnom filme :lol:

miloš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 05 Mar 2005, 14:29

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa miloš » 22 Mar 2008, 21:33

Vadná helektrónka z podnika Katóda Holómoc byla teho préčinó....

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 29 neregistrovaných