Historická nabíječka

Technické problémy s našimi tatrovkami

Užívateľov profilový obrázok
Brtník
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 10 Feb 2005, 22:46
Tatry, ktoré vlastním: T-613 BS. To je dílo :-D :-D
Bydlisko: Křivoklátské hvozdy
Kontaktovať užívateľa:

Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa Brtník » 18 Feb 2008, 18:07

Přátelé,
Dostala se mi do ruky nabíječka akumulátorů ze skoro už dávně historie, výrobce Elektropřístroj Písek, typ: VJM 24.72/15.ru. Nádherná, zapojením všemuvzdorná nabíječka. Problém je v tom, že uvnitř je patice jakoby na žárovku 220V/1000W, áálle peláší na ní střídavých 5V.Majitel tvrdí, že tam kdysi bývávala lampa.Elektronka, mrška jedna. :wink: .Nesetkal jste se někdo s podobným vehementem,brum? Je mi líto tuhle čtyřicetikilovou záležitost překopávat na polovodiče :)

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa ladis » 18 Feb 2008, 18:18

Mám takovou velikou kniku. Přehled elektronek se to jmenuje. Kdybys mi tu patici vyfotil, zkusil bych to podle ní najít.

Užívateľov profilový obrázok
PAVEL64
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 283
Dátum registrácie: 14 Feb 2008, 15:10
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa PAVEL64 » 18 Feb 2008, 22:35

No a kdybys vyfotik celou nabíječku?Jak to vypadá? :wink:

Užívateľov profilový obrázok
ziza
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 12 Máj 2007, 10:56
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa ziza » 18 Feb 2008, 23:00

Že by rtuťový usměrňovač? Kdysi jsem je viděl na vlastní oči .... Není tam někde k patici zapojená tlumivka?

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa ladis » 18 Feb 2008, 23:07

Jestli tam peláší 5V, je to na rtuťový usměrňovač dost málo...

martin h

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa martin h » 19 Feb 2008, 01:38

Brtník:

Podle té patice usuzuju na variátor-stabilizátor proudu které se taky vyráběly s touto paticí. Jenže, pokud chápu dobře tvůj dotaz, nenalez jsi žádný usměrňovací element. Dostatečný proud pro nabíječku s ohledem na příliš nízné napětí dokáže usměrnit selenový, nebo kuproxidový usměrňovač. Rtuťák chce napětí vyšší, nehledě na to, že provozovat jej není/nebylo jednoduché - potřebuje buď obsluhu, nebo různé serepetičky pro zapálení výboje. Díval jsem se na jiné typy usměrňovacích výbojek nebo parami plněné elky, ale 5V je na všechno moc málo. Nehledě na to, k čemu vlastně 5V? Co potom nabíjí? Jaké má být vůbec výstupní napětí?


Taky mě napadlo, že pokud by to byla 24V nabíječka, tak tam klidně mohla být nějaká parami plněná průmyslová elka, páč některé měly patici jako na žárovku a do ní přivedené žhavicí napětí (třeba i 5V). Jedna z elektrod (anoda?) byla vyvedená na čepičku na baňce.

Historická elektrotechnika je sice mojí parketou, ale mám příliš málo vstupních informací, abych byl konkrétnější. I já se přimlouvám za nějaké fotky, moc by mě to zajímalo!

Užívateľov profilový obrázok
Brtník
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 10 Feb 2005, 22:46
Tatry, ktoré vlastním: T-613 BS. To je dílo :-D :-D
Bydlisko: Křivoklátské hvozdy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa Brtník » 19 Feb 2008, 23:24

Fotky budou. Uuuž se na tom pracuje. Jo, JE tam ještě selenový usměrňovač, to jsem zapomněl podotknout.

Užívateľov profilový obrázok
Honza. S
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 11 Dec 2007, 18:02
Tatry, ktoré vlastním: máme doma 613/4 ale není moje, pouze se podílím na opravách a údržbě
Bydlisko: Benešovsko CZ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa Honza. S » 20 Feb 2008, 00:23

Nebyla tam žárovka jako omezovač proudu?

Užívateľov profilový obrázok
ziza
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 12 Máj 2007, 10:56
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa ziza » 20 Feb 2008, 14:14

Něco takového tam zajisté být muselo, seleny moc proudu nesnesly. Medvěde, že ty nás jen tak zkoušíš :wink:

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa radek » 21 Feb 2008, 00:34

Tak, tady jsou fota a velevážení pamětníci či současnící s patřičným enthusiasmem, směle do toho....

P.S. nejsem autorem fotografií, reklamace ohledně kompozice, ostření a dalších specifik směřujte na Brtníka.
Prílohy
P1100102.JPG
P1100098.JPG
P1100097.JPG
P1100096.JPG
P1100095.JPG
P1100094.JPG
P1100093.JPG

miloš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 05 Mar 2005, 14:29

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa miloš » 21 Feb 2008, 02:19

To same se mi vali v garazi....

martin h

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa martin h » 21 Feb 2008, 11:27

Žárovky se při nabíjení používaly pro proudové omezení a vytvoření vhodné charakteristiky nabíjení. Nicméně ale fotky neumožnily odpovědět na otázku, jestli je patice zapojená do hlavního silového obvodu a pokud ano, proč je na patici pouhých 5V když na typovém štítku je údaj 72V. Robustnost patice a silný vodič k ní připojený napovídá, že do hlavního silového obvodu asi zapojená je. Pak mi vrtá hlavou, která žárovka bude spolehlivě odolávat proudu 15A. Pokud tam tedy byla žárovka, tak jedině speciální pro tento účel vyrobená.

Taky nikde nevidím druhý vodič připojený k objímce. Zato nad objímkou je čokoládou spojený černý drát s modrým.

Něco tady nehraje, někdo se v tom vrtal... Jestli se naštvu, tak se na ten véhikl pojedu podívat osobně.

Užívateľov profilový obrázok
Honzík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 06 Jan 2008, 12:52
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 rv.1968,1974
T613-3 rv.1989
Bydlisko: Pardubicko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa Honzík » 21 Feb 2008, 13:18

No jednou do ruky se mi dostala žárovka s paticí E27 na napětí 27V a byla zevnějškem uplně stejná jako obyč.žárovka na 220V.Ta by tam klidně mohla pásnout.Žarovkové nabíječky jsou uživatelsky moc vděčné.Ale i tak jsem zvědavej co se z toho vyklube. :shock:

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa ladis » 21 Feb 2008, 13:25

Takové (asi ne přesně takové, ale 24V) se používají pro osvětlení obráběcích strojů. Ovládací napětí 24V už tam je, tak se s tím rovnou svítí. Největší co mám ve stejné patici je 12V, 100W. To se ovšem požadovaným 15A ani zdaleka neblíží. Ta čokoláda, co zmiňuje Martin je jiná než ty ostatní, takže do toho asi fakt někdo sahal. Kdyby třeba Miloš pořídil fotky toho co má v garáži, bylo by jasněji. A ještě jasněji, kdyby šly přečíst štítky.

Ještě by to mohlo být "nabíjení asymetrickým proudem", v jednom období velmi oblíbená metoda, ale na to je ten přístroj příliš starý.

miloš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 05 Mar 2005, 14:29

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa miloš » 21 Feb 2008, 14:18

No to bych sice mohl, ale jaksi jsem jiz ztratil motivaci se angazovat.

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa ladis » 21 Feb 2008, 14:22

To v souvislosti s mou osobou naprosto chápu. Co nechápu je, proč chceš "potrestat" Brtníka. Kdyby ses proti mě chtěl jakkoliv vymezovat, navrhuji použít vlákno tatra 613 ve fóru inzerce, tak jako jsme se používali dosud.

miloš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 05 Mar 2005, 14:29

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa miloš » 21 Feb 2008, 14:26

Ne. nechci nikoho trestat a uz vubec ne Brtnika. Jen nemam zajem po tom vsem se jakkoliv angazovat.
Jsem rad,ze jsi se opet spravne projevil, nezavadejicim zpusobem... Trestat....

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa ladis » 21 Feb 2008, 14:39

Vůbec nejsem rád, že jsi nepochopil význam uvozovek. Prostě bys ji mohl vyfotit a nemáš zájem. Může mi to být jedno. Pouze říkám, že mít něco pro srovnání by pomohlo.

Jinak jsem našel ve starém katalogu philipsu 24V/500W v patici E27. To by proudově vyhovovalo, voltampérová charakteristika tam uvedena není.

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa Jerry » 21 Feb 2008, 18:27

Ani ty selenový usměrňovače nejsou originál. Ty modrý vodiče sou vyvázaný izolačkou a přeohybaný... 5V je žhavení a ten černej vodič končil na čepičce elektronky. Jde o přímožhavenou diodu. Nabíjecí proud se volil přepínáním primerního vinutí a ta tlumivka by měla vyhlazovat výstupní proud, zvlnění se dalo taky volit paketovym přepínačem na přednim panelu. To je moje doměnka. Když bude detailní foto předního panelu, tak můžem hádat dál...

Užívateľov profilový obrázok
Brtník
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 10 Feb 2005, 22:46
Tatry, ktoré vlastním: T-613 BS. To je dílo :-D :-D
Bydlisko: Křivoklátské hvozdy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Historická nabíječka

Príspevok od užívateľa Brtník » 21 Feb 2008, 19:32

Přední panel: Prostřední pakeťák dole zap.I, zap.II, vypnuto, zap I, zapII, vypnuto.
Levý pakeťák napětí 1 až (tuším) 6
Pravý pakeťák proud 1 až (tuším) 6
Uprostřed: kontrolka 8)
Úplně dole vlevo a vpravo: svorky a nabíjecí kabely

Zadní panel: Síťová šňůra 3x1,5 Cysy 220V/10A
Výrobní štítek

Tolik detailní popis panelů.
Mohu-li prosím požádat Miloše Bukáčka, nechť se přemůže,své pozadí zvedne,do garáže zajde,čtyři šroubky povyskrutkuje a lampu jakož i jiná ostatní detaily vyfotí. :mrgreen:. Dát tam můstek umí každej Lojza Vopička z Horní Dolní.Mě fakt zajímá jak to bude chodit s tó elektrónkó 8) .

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 29 neregistrovaných