slabe baterky???

Technické problémy s našimi tatrovkami

Sedo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1429
Dátum registrácie: 02 Júl 2004, 16:11

slabe baterky???

Príspevok od užívateľa Sedo » 14 Okt 2004, 23:52

Ludia, lidicky opisem Vam moj problem. Dna 1.4.2004 som kupil do auta dve nove funglovky baterky. Doniesol som ich povodnemu majitelovi, lebo jeho stare boli zle, nahodil mi ich a az do dnesneho vecera vsetko v poriadku. Dnes o 21,00 som sadol do auta, a motor mi ledva pretocilo, ale nastartoval som. Po cca. 15 minutach som motor vypol a ked som ho chcel znova nakopnut, tak uz mi nenastartovalo. Ma museli roztlacat.
Na Tatre som normalne jazdil, no v najhorsom pripade kazdy 3. den, ale aj castejsie. Ked si spominam, tak niekolko dni dozadu som uz citil, ze asi tomu nieco je, ze trosku ma vacsie problemy motor pretocit. Ale vsetko islo v pohodicke, tak som tomu nevenoval nejaku pozornost. Medzi mojim dnesnym nastartovanim a predoslym dojdenim s autom uplynulo 24 hodin. Moze byt chyba v tych baterkach, alebo mi nedobija? To by ale mala hlasit kontrolka, nie? Alebo je niekde zly kontakt, kontakt na kostru? Lebo mi nejde do hlavy, ze nove baterky, s autom sa jazdi a toto to robi. Chlapi pomozte ak viete. Zajtra asi budem volat elektrikarovi, ale ak sa da rad by som vedel Vase nazory.

Užívateľov profilový obrázok
Mojžo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 4098
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 21:46
Bydlisko: mám
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mojžo » 15 Okt 2004, 06:32

Tak... naštartuj auto - viem to sa povie a si zmeraj koľko budeš mať napätie pri normálnom voľnobehu. Ak normálne - tj. 13,5 voltu približne tak Ti to dobíja a prosteže sa Ti vymlátili baterky.

ak sú údržbové, treba ich sem-tam aj skontrolovať. Ja to robím s týždenným intervalom. Skús kuknúť či náhodou nemáš v kuse zapnuté svetlo v motore :)

D.A.

Príspevok od užívateľa D.A. » 15 Okt 2004, 06:51

S týdenním intervalem??? Já tak 4x do roka, pokud nezapomenu. U starých asfaltek bylo občas potřeba dolít, v současnosti už to skoro nevysychá.

D.A.

Príspevok od užívateľa D.A. » 15 Okt 2004, 06:54

Ještě mě napadlo něco k baterkám - poté, co mi letos na jaře přesně po 4 letech od koupě umřely dvě 12V, jezdím na jednu "bezúdržbovou" Akumu, kterou mám permanentně na 37kW nabíječce. 8)

Užívateľov profilový obrázok
carlos
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 577
Dátum registrácie: 14 Okt 2004, 17:35
Tatry, ktoré vlastním: nechcem uviesť, akú Tatru mám
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa carlos » 15 Okt 2004, 06:58

to je preto lebo nevypínaš odpojovač bateriek

Sedo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1429
Dátum registrácie: 02 Júl 2004, 16:11

Príspevok od užívateľa Sedo » 15 Okt 2004, 08:52

kurna s tym svetlom v motorovom priestore to je dost realne, idem sa na to hned kuknut. A ten odpojovac, to nerozumiem, ak neni zapnuty ziadny spotrebic, tak ho treba tiez vypinat? Preco?

603

Príspevok od užívateľa 603 » 15 Okt 2004, 08:53

samozrejme treba kontrolovat stav elektrolitu a hlavne teraz ked sa vyrazne ochladilo....uz to bude len horsie a horsie..... no problem mozes mat i inde napr starter... mozno mas puzdra v keli a je to.... skus si pozicat baterky od niekoho ale dobre.. a zistis ci je to starterom, alebo baterkami... typujem baterky ja mam asi mesiac a pol stare a tiez posledne dni to ledva toci.. je holt zima... to tatra nema rada... chce to teplo vyhrievaneho garazu... ;)

Užívateľov profilový obrázok
Mojžo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 4098
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 21:46
Bydlisko: mám
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mojžo » 15 Okt 2004, 09:10

Sedo šak už sa preboha nestresuj a na ten odpojovac bateriek sa vykašli! Nemusíš ho odpojovat. Ty si ten clánok na idnes ani nemal cítat :)

Ja som mal celú minulú zimu zapojený el. okruh a na jar som prišiel šap šap šap a odišiel z garažu.

Tak ma napadlo že už rok a pol som nenabíjal batérie... hm... ale už to na nich aj cítit :)

Užívateľov profilový obrázok
mato
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 843
Dátum registrácie: 26 Máj 2004, 21:41
Tatry, ktoré vlastním: T613-3
Bydlisko: Petrzalka
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa mato » 15 Okt 2004, 09:11

hm, ja som isiel vcera, ale cez den a chytilo mi to pekne. baterky mam asi 6 rocne, ked ich necham dlhsie stat, tak mesiac, sa uplne vybiju :-(

Užívateľov profilový obrázok
Mojžo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 4098
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 21:46
Bydlisko: mám
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mojžo » 15 Okt 2004, 09:13

6 rokov? Fúú... brutál dobrý. Ja mám 2 rocné dúfam že ešte vykrijú zo 2 roky

Užívateľov profilový obrázok
carlos
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 577
Dátum registrácie: 14 Okt 2004, 17:35
Tatry, ktoré vlastním: nechcem uviesť, akú Tatru mám
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa carlos » 15 Okt 2004, 09:17

sedo teraz naozaj praktická rada ,odpoj jeden kontakt z batérie a pomaly ho dávaj naspať ak sa ti mezi kontaktom a kontaktom na batérii zaiskrí ,niekde ti to vybíja a potom možeš začať merať s merákom

Užívateľov profilový obrázok
Mojžo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 4098
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 21:46
Bydlisko: mám
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mojžo » 15 Okt 2004, 09:22

Áno, to ma nenapadlo a pritom denne jazdím s autom kde kvôli tomuto musím odpájat jeden kontakt batérie furt jak zastanem :-)
Tam by sa ten odpojovac sakra hodil

Sedo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1429
Dátum registrácie: 02 Júl 2004, 16:11

Príspevok od užívateľa Sedo » 15 Okt 2004, 09:47

No tak bol som sa na to pozriet dole a zistil som, ze som mal svetlo v kufri zapnute. Mojzo ty si dabel, na prvy krat si to trafil. MOJZO RULEZ :D

Mam teraz jeden dotaz: kolko s tym mam jazdit (hodin?) aby sa to dobilo? A ako je mozne, ze dve ziarovky v kufri, ktore boli zapnute 24 hodin to takto vybili? Vsak ked mam bufik zapnuty ja neviem pol hodinu, tak to potom tiez vybije baterky????????

Užívateľov profilový obrázok
Mojžo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 4098
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 21:46
Bydlisko: mám
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mojžo » 15 Okt 2004, 09:52

Sedo to všetko záleží na tom, že ci jazdíš v kuse so svetlami, s rádiom, s bufíkmi, jazdíš krátke trasy kedy casto štartuješ...

Bufík vymláti baterku, ale po polhodine urcite nie.
Môj osobný rekord je 2 hodiny pustený bufík na minimálny výkon a naštartoval som a veselo odišiel. Inu, keby nie, tak neviem co si v tom lese pocnem :wink:

Sedo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1429
Dátum registrácie: 02 Júl 2004, 16:11

Príspevok od užívateľa Sedo » 15 Okt 2004, 09:58

Jazdim v kuse so svetlami

Užívateľov profilový obrázok
Mojžo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 4098
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 21:46
Bydlisko: mám
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Mojžo » 15 Okt 2004, 10:04

Aj to spraví svoj biznis. Ja s nimi jazdím ked už je šero, horšia viditelnost alebo som mimo mesta. Ale po presúvackách po meste nie.
Samozrejme oddnes už aj vtedy.

Neviem no, túto zimu už tie baterky nabijem

D.A.

Príspevok od užívateľa D.A. » 15 Okt 2004, 11:07

"Svetlo v kufri zapnute" by mělo svítit jenom při rozsvícených parkovačkách a otevřené kapotě - takhle jsi parkoval!? :roll: Mojžo psal o motorovém prostoru, kde je to bůhvíproč bez spínače pod kapotou :? .

Užívateľov profilový obrázok
tomas
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2325
Dátum registrácie: 01 Jún 2004, 23:06
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa tomas » 15 Okt 2004, 11:38

Sedo, pokial si mal skoro uplne vybite bat, neroztahuj a nesnaz sa ich dobit motorom, bo ich mozes znicit ... Radsej ich dobi dobijackou. Ak dostane akumulator supu zopar desiatok Amperov mozes ho zlikvidovat. Dobijacky su konstruovane inak ...

Užívateľov profilový obrázok
tomas
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2325
Dátum registrácie: 01 Jún 2004, 23:06
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa tomas » 15 Okt 2004, 11:48

No a co sa tyka vybijania bat, tak si to mozes lahko spocitat. Ak mas prikon napr. svetiel 10W (ostatne spotrebice su v poriadku a su vypnute, elektroinstalacia je vporiadku) budu odoberat prud (A) 10W/12V = 0,84A. Plne nabite bat (dobre!) maju kapacitu 75Ah cize ak odoberas z BAT prud 0,84A tak ti to bude svietit 75Ah/0,84A = 89hod, ale ak tam mas zapojeny aj iny spotrebic tak aj menej. Zalezi to na odoberanom prude z bat. Napr. taky bufik by mal odoberat 2.5A, dva bufy - 5A, ked k tomu priratas pomocny ventilator (tipujem 4A) tak to mas odber 9A. Cize ti to bude kurit zhruba 8hod (teoreticky) :wink: Prakticky aj menej, ale potom uz nenastartujes ...

karol

Príspevok od užívateľa karol » 15 Okt 2004, 12:04

Vie čo, skús skontrolovať či niekde nieje skra. Mne robilo to isté, po celonočnom nabíjaní mi len ta tak pretočilo. Problém bol ale v tom že to bolo nabíjané 12 nabíjačkov. Potom som to prepojil a nabíjal som ode baterky naraz. Ale skús skontrolovať relátko v predu, či spína dobíjanie, to by to mohlo robiť.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 33 neregistrovaných