Staly prevod 3,54

Technické problémy s našimi tatrovkami

Užívateľov profilový obrázok
Eda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 30 Máj 2004, 00:41
Tatry, ktoré vlastním: T613 Elektronic ´93
Bydlisko: Moravská Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Staly prevod 3,54

Príspevok od užívateľa Eda » 01 Júl 2016, 22:46

Legendární poruchovost 5Q lze lehce zabránit přidržením vyskakující dvoječky pravou ručkou víme? :-)

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Staly prevod 3,54

Príspevok od užívateľa radek » 20 Nov 2016, 14:58

Kdyby to náhodou někoho zajímalo, pár poznatků po upgradu:

výchozí stav: karb 4Q stálý převod 3,154
po upgrade: karb 4Q stálý převod 3,909

od 10.7.2016 do 10.11.2016 najeto s upgradem 21470 km

Oprostiv se od nějakého enormního chválení či hýkání blahem (to jsem nikdy neuměl :-D), po těch čtyřech měsících a po těch kilometrech mohu velmi stručně poznamenat snad jen "proč jsem to neudělal už dávno"....

Z pozitiv: na okresních silnicích všech tříd, v ucpaných i prázdných městech, v kopcovité horské krajině jakož i při potřebě běžné denní manipulace po parkovištích, dvorech a garážích je to doslova "o level" jinde. Čtyřka je použitelná k akceleraci běžně od 40 km/h (tím myslím opravdu důstojné zrychlování vozidla, ne změnu hluku) přičemž při minutí cedule "obec" ji není většinou třeba vyřazovat a lze dál pokračovat, na předjíždění s ječící dvojkou lze prakticky zapomenout, v kolonách se lze posouvat na dvojku, trojka se stává naprosto suverénním univerzálním převodovým stupněm na "cokoli do 6000/min", při potřebě manipulace typu vyjíždění z řady, vyjíždění z garáže či dvora i do mírného stoupání stačí k ovládání auta práce se spojkovým pedálem a volnoběžné otáčky motoru. Přímo balzám na nervy pak byla tradiční letní dovolenková cesta s 1200kg těžkým karavanem do vnitrozemí jihozápadních čech, které je plné klikatých silniček s tiráky vezoucími důchodcům levné jogurty a naopak zcela prosté dálnic či jiných kulturních rychlostních komunikací :-D Tam to předchozí léta s diferákem 3,154 a legislativně omezenou rychlostí jízdní soupravy na 80 km/h bylo "peklo" - buď drtivou část cesty "ječet" na vytočenou dvojku, nebo neklesat s rychlostí soupravy pod cca 110 km/h, kdy začala být použitelná trojka.

Z neutralit: začnu spotřebou - já osobně ten průměrný "nárust" o 0,52 litru LPG/100km (průměr z těch 21000 ujetých km) nijak neřeším, pro mě je ta "řádová" průměrná spotřeba tohohle auta za těch 20 let prostě stejná, nikam nijak extra neutekla - ani směrem nahoru, ani směrem dolů, na nádrž najíždím v praxi pořád plus mínus stejně. Věřím že dálniční "criuseři" či "víkenďáci" co s T613 najedou za rok 1500 km jen v létě cestou na sraz a zpátky by určitě při téhle konverzi zaznamenali nějaký zásadnější rozdíl, ale já to auto používám denně, na okreskách, přičemž doma mám rohožku 702 m n. mořem a o 40 km dál na jednu stranu je 310 m.n.m. či o 60 km na druhou je zase 360 m.n.m. a v těhle podhorských podmínkách, silnicích plných horizontů, vraceček a profilových změn je tohle nové zpřevodování o řád lepší, vhodnější, agilnější a díky němu není nutno enormně šlapat na plyn nebo řadit tak často, jako se stálým převodem 3,154. Potvrdila se mi tedy má teze, že s "novým" diferákem si co se týká ekonomiky provozu nijak zásadně nepohorším a motor bude spokojenější. Je to tak. Druhá neutralita se týká brzd - zejména zpočátku, při vcelku zásadním užíváním si dynamiky logicky docházelo i častěji na brzdy. "Jablonecká" 4x4 potvrdila své kvality a žádný problém, slábnutí ani nic takového se neprojevilo. Zde jsem spokojen taktéž.

Z negativ: Negativa jsou tu zejména dvě - samozřejmě hlavně subjetivně pro mě, ale jsou tu a protože růžovou nesnáším a brýle nenosím, jako někteří občasní uživatelé nadpozemsky dokonalých vozů T613 :-D, napíšu o nich. Prvním je poměrně zásadní změna trakce zadní nápravy. Je mnohem vyšší, jak to říci - drsnější - a tedy záludnější. Je třeba s tím počítat za velkého deště, námrazy (už jsme ledovku měli) a i na mokré dlažbě a v kruhákách. Ten zadek ujede asi desetkrát snadněji, než s gumovým 3,154 :-D Ujede tedy kulturně a zvládnutelně, o tom žádná, ale po přesednutí ze 3,154 je to pravdu znát. Na pálení gum se mě neptejte, tuto kratochvíli jsem nikdy nepěstoval a nehodlám ji pěstovat, nicméně neb to s trakcí souvisí, se stálým převodem 3,909 se na nazpevněném povrchu ty zadní kola samozřejmě protočí poměrně snadno, v otáčkách už kousek nad volnoběhem. Druhým negativem, pokud to lze nazvat negativem, je změna hlukového spektra, respektive jeho vnímální - té změny. Protože jsem na mém systému odhlučnění, který jsem do auta zapracoval v roce 1998 nic nezměnil, veškeré změny co teď vnímám a slyším jdou na vrub právě a jedině motoru a převodu, které jsou nyní provozovány v odlišných otáčkách než tomu bylo po mnoho let předtím. Těch několik stovek otáček za minutu navíc je znát hlavně při dlouhodobém cestování vyššími rychlostmi, v ustáleném stavu. Není to nic dramatického, spíš jde o to, že je to "jiné" a zpočátku to člověka podvědomě nutí se buď podívat, jestli nezapomněl zařadit čtyřku :-D nebo se dívat na tachometr, jestli nejede nějak nezvykle rychle. Věřím že je to do značné míry pocitová záležitost a že se to časem upraví samo.... Ale ano, pokud bych potřeboval jet tři hodiny v kuse 170 km/h a víc, chtělo by to "šestku" (nebo tichý vodou chlazený motor :-D :-D :-D). V rozmezí prakticky a legislativně použitelných rychlostí (obce do 60ti, okresky do 120, dálnice do 150) ale neshledávám významnějších problémů. Mám tedy v pořádku výfuk, svody, tichý diferák a auto vzadu o cca 50 kg těžší z důvodu aplikace odhlučňovacích materiálů, kteroužto stránku věci výrobce dost podhodnotil (opravdu, vyfasování druhé a třetí sady koberečků položených na sebe to nespraví :-D).

Když ten elaborát shrnu - celá léta jsem zastával tatrovkářským okolím ne moc oblíbený názor, že "zekonomičnění" karburačního motoru T613 nebyla žádná enormní konstruktérská práce a investované statisíce korun a tisíce hodin páce do řízení spalovacího procesu a zvýšení jeho účinnosti, jako spíš primitivní, na čísla na papíru velmi účinné zbavení T613 dynamiky a agility implantací neuvěřitelně neobvykle těžkého stálého převodu, a tak dohnání T613 na mez, kdy měl motor "plno práce" už jen s autem obsazeným čtyřmi lidmi, natož když mělo klimatizaci a servořízení, či nedejbože obojí. S odstupem času, a po osobních zkušenostech ze zatím 21000 ujetých km, tento názor dávám do zlatého rámečku, třikrát podtrhuji.

Za první opravdu účinné a použitelné zlepšení ekonomiky motoru T613 považuji osazení vstřikování. To změnilo charakteristiku tomu motoru natolik, že nebyl se stálým převodem 3,154 schopen ani kulturního rozjetí auta z místa (zejména když se vzalo za volant a třeba běžela klima, to prostě zdechlo :-D), a tak vznikl třetí stálý převod - 3,540, ten vylepšil použitelnost v pásmu, kde Nm oproti kaburátoru "stříkačce" chybí (protože ta má chudák malá moc malý objem válců vůči objemu sacího traktu, Berry chtěl objem 4.0 a víc, aby to jeho dvouklapkové velké sání fungovalo, ale nebylo to "moravou" dovoleno), a když se do 4Q převodovky vecpal "mezikvalt" navíc, je z "T613i" i v dnešním provozu velmi použitelné agilní auto. Ale všechny ty laborace s tvarem hlav, pístů, časování vaček, laborace s náhradami dosluhujících karburátorů DDSR za EDSR a později SEDR - tak jak Mladá Boleslav na Jikov tlačila) u karburačních motorů, ty všechny přinesly změny ekonomiky jen malé, významné spíš jen na papíře, auta se chovala pořád velmi podobně schopně....než někoho napadlo deklasovat stálý převod.....

Užívateľov profilový obrázok
MarekK
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1912
Dátum registrácie: 23 Jún 2005, 21:48
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-4 (1993)
Bydlisko: Olomouc
Kontaktovať užívateľa:

Re: Staly prevod 3,54

Príspevok od užívateľa MarekK » 21 Nov 2016, 08:15

Radek: paráda!

Užívateľov profilový obrázok
michal heky
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 719
Dátum registrácie: 28 Máj 2004, 22:10
Tatry, ktoré vlastním: T613-3
Bydlisko: Praha, Kobylisy
Kontaktovať užívateľa:

Re: Staly prevod 3,54

Príspevok od užívateľa michal heky » 21 Nov 2016, 15:05

Bezvadný článek, potvrzuji, že spotřeba víc než na diferenciálu závisí na stavu a seřízení motoru. Naopak jsem si nevšiml, že by mi ujížděl zadek. Asi už mám vyšeptaný motor a taky nejspíš jezdím víc jako důchodce.

Zaujalo mne těch 50kg odhlučňovacích materiálů. Já jsem ve stadiu úvah nad třetí sadou koberečků… mohl by ses o tom prosím šířeji rozepsat? Děkuji:-)

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Staly prevod 3,54

Príspevok od užívateľa radek » 22 Nov 2016, 19:45

Podlaha vzadu i vpředu, včetně svislé části pod sedákem je opatřena 2mm vrstvou samotného plátu AMS Tecsound, vytvarováno včetně prolisů celoplošným lepením za pomoci horkého vzduchu, i přes středový tunel. Tam kam se dávají nohy - vpředu i vzadu je na AMS položen vyjímatelně vždy "patvar" těžké plné gumy tl. 5mm tvaru podlážky a na tom je položen obšitý finální koberec - ne ten řídký originální kovral, ale hutnější bytový koberec "podražený" filcem (z totoho koberce je celý interiér - prahy, přední koberce, boky středového tunelu, podběhy, kompletně zabaelné konzole předních sedaček. Ležatá plocha pod sedákem zadní sedačky opatřena 2mm vrstvou téhož AMS Tecsoundu ve verzi, která je potažena 8mm vrstvou husté plsti (něco jako filc). Plocha pod zadním sklem ponechána "IPA" z fabriky, přelepena AMS s plstí 8mm z rohu do rohu, vynecháno jen kolem otvorů pro odsávání vzduchu do sloupků a vynecháno kolem navijáků bezp. pásů. Opěradlo a sedák zadní sedačky vyplněny hluk pohlcující "vlnou" v pásu - "nadýchaná" do sebe zacuckaná textilní vlákna, konzistence podobná cukrové vatě na špejli, netrpí to pamětí zmáčknutí a zároveň to neblokuje pohyb a pružení origo látky a výplně sedačky. Tapecírunky všech dveří textilní, nikoli koženkové, zbavené zevnitř toho humus kroutícího se "papíru" - desky pod látkou jsou vyrobené z plastu (polystyren na reklamní cedule - bílá modelářská "hmota") tl. 4 mm, dveře získaly i kulturní hutný zvuk při zavírání. Strop látkový, pásy AMS nalepeny celoplošně na místech původních pruhů té stavební lepenky IPA, co byla na vnitřní straně střechy z výroby :-D Na vnitřní straně kapoty motoru ten prolis i celý spodek kapsy vedoucí vzduch do prostoru motoru polepen celoplošně 10mm Mirelonem potaženým Alu folií proti teplu. Stejným Mirelonem kompletně celoplošně polepen celý kanál rozvodu vzduchu pod palubní deskou, a to i ze strany kufru v prostoru stěračů (pod torpédem). To je tuším všechno, pokud si to dobře pamatuju, je to moc moc let :-D :-D :-D

P.S. nic z těchto úprav nedpoporučuji provést dřív než bude 105 % zajištěno, že do auta neprší a nezatéká, krom AMS jsou všechny použité materiály vlkho a vodu sající a držící...

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Staly prevod 3,54

Príspevok od užívateľa Jerry » 22 Nov 2016, 23:59

Prostě to znamená cvičnou rozvorku a sborku celýho auta do šroubku... :lol: Ale věřim, že je pak radost se v tom vozit. :)

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 27 neregistrovaných