T805-cvrček v motoru

Technické problémy s našimi tatrovkami

hotday
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 02 Feb 2010, 15:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa hotday » 27 Okt 2010, 08:15

no, ja mam podobny problem...tiez sa mi zda, ze tie loziska na tom malom kolese mam KO. podvozok som kupil od jedneho pana, co unho stal asi 15rokov, zachovaly, vzadu mal este original gumy...
niekde som uz cital, ze ked to dlho stoji, tak sa moze stat, ze cerpadlo nechyti olej, tak som sa uz na to pripravil a ked som robil motor, tak som hned vypustil olej z prevodovky, (bola tam emulzia+nejaka voda) nalial novy olej, a povolil ten holander co maze spojkovu hriadel a striekackou natlacil olej dnu do cerpadla a cerpadlom tocil do opacnej strany, aby zacala nasavat cez ten maly holander. a zrazu zacalo tak skvrkat a ked som ho pohol do povodneho zmyslu otacania, tak vytlacilo zbytok vody, sajrajtu a potom nabehol novy olej.
tiez mam podobny problem, ze mi huci to vrchne koleso, ale s tym som aj ratal, len som neratal, ze to bude az tak hucat, takze ma caka podobna oprava...dik jerry za navod, ako to dostat von...tiez som nad tym dlho rozmyslal, ze s tym kolesom to bude celkom fuska...
ten spatny ventil, co sa tu o nom vravelo, tak ten bol pouzity uz na tych prvych, prvych prevodovkach, co mali este slaby obal, bez napisu tatra. ci tam uz bolo aj mazanie spojkoveho hriadela, to uz neviem, to som tam uz nemal...resp. ten domec bol odlomeny, a tu prevodovku som rozobral na ND.
vo fore:nasetraktory.cz, kde z robia z tychto aut traktory, tak tam to jeden chlapik vyriesil tak, ze tam dal surovo nadrzku na brzdovu kapalinu, lebo mu tiez nechytalo olej (vadny spatny ventil na nasavani cerpadla) a do nadrzky pred startom nalial deci oleja a hned to bezalo...mal to pripojene len k tej trubke co maze spojkovu hriadel...ako napad to nieje zle, aspon si je isty, ze mu to mazanie vzdy nabehne...
na mojej T805 mi to maze aj ked stoji mesiac,...normalne to nabehne...tiez som sa toho bal, ked som videl vytiect tu vodu...atd...ale zatial to maze, tak neriesim...
co sa tyka tych modelov, tak to je relativne, co mam doma jednu t805, tak ta to mazanie spojkoveho hriadela asi este nema...neviem...mam v nej este motor, tak to ani neviem pozret...ale ma este ten stredne silny obal na prevodovku, pridam foto, co mam toho valnika, co na nom teraz beham, tak ten je uz z tych poslednych...to sa da spoznat podla spevnenia ramu, a sasi podvozku, to sa o tom docitas v dielenskej, myslim niekde nakonci...
Prílohy
03102010772.jpg
a toto je moj stroj, na tomto teraz beham
14052010669.jpg
vsimnite si tvar konzoly na ram, stredny typ prevodovky, uz ma napis tatra, ale je este ten slabsi

hotday
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 02 Feb 2010, 15:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa hotday » 28 Okt 2010, 12:42

chcem sa este spytat, ze ci nahodou niekto nema skusenosti, lebo mi vyhadzuje dvojku, ale len ked idem dolu kopcom...do kopca je vsetko ok. uz som otvoril ten bozcny otvor na prevodovke, dal nove strunky, vycistil dierky, atd, pozrel, ze ci mi ide mazanie, a aj napriek tomu mi to robi...som rozmyslal, ze ci sa nahodou neposuva niektory hriadel??? moze to byt?? alebo zle nastavena vydlicka??? uz sa to niekomu stalo???

Užívateľov profilový obrázok
68110
Diskutujúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 15 Okt 2010, 18:50
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa 68110 » 31 Okt 2010, 18:09

Tak problém vyřešen. Sice budu za pitomce, ale chybama se člověk učí, jak známo, takže to sem napíšu. Podle zdejšího návodu jsem úspěšně provedl zaolejování čerpadla převodovky. Opravdu to šlo docela dobře a díky za ten návod. Akorát jsem to musel dělat levou rukou, pravou se mi tam nikdy nepodařilo zkroutit tak, abych se dostal na správná místa. Díra po startéru není moc velká a chce to trochu šikovnosti. Po naplnění čerpadla olejem jsem to sestavil, nastartoval a... skřípe to dál. Říkám si, to není možné, leda snad to spojkové ložisko, ale to jsem nedávno mazal. Kouknul jsem na originál mazací lis z výbavy auta a všechno mi bylo najednou jasné. Hadička od lisu byla prasklá a vazelína vylezlá mimo. Při mazání ložiska jsem si toho nevšiml, protože ložisko se nemá moc přemazávat, tak jsem tomu moc nedal a všechna vazelína šla mimo...Takže jsem vyměnil hadičku mazacího lisu, ložisko namazal pořádně a najednou všechno ztichlo. Převodovka běží tak tiše, že není slyšet nic. Jsem docela rád, že ty horní ložiska nemusím měnit. Nicméně jsem alespoň nafotil práci, tady to máte.
Prílohy
100_2896.JPG
A tady napojíme stříkačku s olejem a je to.
100_2900.JPG
Zastrčíme slabou hadičku
100_2892.JPG
Odpojíme
100_2885.JPG
Takto to tam vypadá
100_2884.JPG
Připravíme si pracoviště

Užívateľov profilový obrázok
PAVEL64
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 283
Dátum registrácie: 14 Feb 2008, 15:10
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa PAVEL64 » 31 Okt 2010, 21:16

jak je to v té pohádce s tím čertem?? "malej ale šikovnej"dík taky jsem už aspoň chytřejší.... :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa Jerry » 07 Nov 2010, 15:05

Gratuluju k opravě. :wink: Taky se na to ještě juknu, abych nemusel rozebírat auto a to skřípání nebylo spojkovym ložiskem. Díky za popis a fotky.

Užívateľov profilový obrázok
68110
Diskutujúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 15 Okt 2010, 18:50
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa 68110 » 08 Nov 2010, 13:58

Díky. Hlavně při tom mazání je třeba mít řídkou vazelínu. Jak praví manuál, nejlépe zředit třeba převodovým olejem, jinak je riziko, že praskne přívodní hadička k ložisku. Možná už ji máš prasklou teď a proto nejde ložisko namazat - vazelína se tlačí mimo. Když se vyndá startér, je celkem přístup i k té hadičce na mazání ložiska, tak doporučuju jí zkontrolovat. Je přeci jen stará minimálně padesát let.

Ondra A
Diskusný nováčik
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Feb 2009, 12:38
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa Ondra A » 08 Nov 2010, 16:11

Dobrý den Tatrováci.
Využiji tématu k otázce. Momentálně bojuji s motorem z kačeny ( dva válce rezavé jeden ventil upálený atd .. :( ) Rozhodli jsme se ho přetěsnit. A mám na vás dotaz z čeho všeho pasují na motor gumová těsnění? Za všechny rady tipy a nápady předem děkuji.
Pro: 68110 myslím že jsem vás s Tatrou viděl o víkendu na Kladně poblíž Bauhausu a je moc pěkná.
S pozdravem Ondra A.

Užívateľov profilový obrázok
68110
Diskutujúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 15 Okt 2010, 18:50
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa 68110 » 08 Nov 2010, 18:34

Všechna těsnění mají zde http://www.eshop-rychle.cz/t805/eshop/1 ... -Tatra-805

Doporučuji vzít ty silikonové, vydrží mnohem víc. Gumové už bych tam nedával, guma ztvrdne a vyhřeje se a pak to dojí. A to gumové už snad ani nemají v nabídce.

Jinak na Kladně jsem to byl určitě já, dělal jsem tento víkend údržbu před zimou a instaloval jsem kamna a krycí plechy, které jsem konečně nedávno sehnal.

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa bazilisak » 10 Nov 2010, 17:59

Asi se budu opakovat , ale těsnicí kroužky kromě těch z kotevních šroubů pasují od T138 přes 148 a 815 až po euro 5 na 805ku nejlíp, a nestojí moc a jsou nové, s dlouhou životností. Já s nimi mám dlouholeté dobré zkušenosti .

Ondra A
Diskusný nováčik
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Feb 2009, 12:38
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa Ondra A » 12 Nov 2010, 11:52

Děkuji všem za nové informace.
Jen pro Bazilisaka poprosil bych kdyby to bylo aspoň trošku možné nějak to upřesnit.
Které těsnění z čeho mám na ten motor koupit. Předem moc děkuji vím že to není asi na pět minut to napsat ale mě a možná i dalším to moc pomůže.
S pozdravem Ondra A.

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa Jerry » 13 Nov 2010, 15:37

68110 napísal:Díky. Hlavně při tom mazání je třeba mít řídkou vazelínu. Jak praví manuál, nejlépe zředit třeba převodovým olejem, jinak je riziko, že praskne přívodní hadička k ložisku...
Hadičku mám dobrou, když sem dělal tu převodovku, tak sem to kontroloval a i přimazával, ale moc sem tomu nedal... Takže taky ještě přitvrdim. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
68110
Diskutujúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 15 Okt 2010, 18:50
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa 68110 » 18 Nov 2010, 08:55

Tak jsem asi ty silikonové kroužky přechválil. Po rozebrání jsem zjistil, že kroužky trubiček, ve kterých jsou tyčky ventilů jsou úplně v háji. A to po ujetí cca 2000km. Všechny ostatní kroužky jsou kupodivu zcela v pořádku. Takže bych se také přimlouval za ty kroužky z T138-815, bazilisaku. Alespoň rozměr, pak by to neměl být problém koupit od Rubeny Náchod. Ten silikon se mi tam znova dávat nechce. V prodejně dílů na Tatru jsou samozřejmě tupý a chtějí vědět objednací číslo nebo na co ten kroužek přesně je.
Prílohy
kr2.jpg
kr1.jpg

Užívateľov profilový obrázok
68110
Diskutujúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 15 Okt 2010, 18:50
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa 68110 » 18 Nov 2010, 13:29

Jenom opravuji, jedná se samozřejmě o trubky svodu oleje, ne o ty na tyčky ventilů, ty jsou ok.

hotday
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 73
Dátum registrácie: 02 Feb 2010, 15:13
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa hotday » 18 Nov 2010, 22:12

s t805 motorom nemam velmi skusenosti, len otec mi vravel, ze ked robili toto iste na T815, tak to tiez pustilo...proste tam dali vsetko mozne, atd..a stale to pustilo...potom sa nasrali chlapi v dielni, tak ich prilepili lepidlom...nieco ako sekundove...lebo dali tam nove gumicky, motor sa raz zohrial a uz to tieklo..proste pri tej teplote sa tie gumicky ako keby zmensili...a uz to bolo v haji...silikon fakt neodporucam...skor nejake lepidlo, aby tu gumicku drzalo s steny...
konkretne motor na T815 mal stupnicu teplomera len od 160°C hore...a to je uz dost co povedat...a to ten teplomer bol tiez na olej ako aj na t805.
daj vediet, ze ako sa ti to podarilo...

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa bazilisak » 19 Nov 2010, 16:52

Ano přátelé, dodám Vám katalogové číslo i popis , kde na motoru je . Nechtěl jsem psát, že od Buchty - mého známého to nemáte kupovat , protože je to všechno 40 let staré ........... To bych zas sklidil kritiku .

Takže vydržte , dodám foto montáže , dodám foto po 5 letech a 10 000 km ......

Nyní nemám vůbec čas , připravuji se na dalekou cestu pro můj další nákladní automobil ........

oldjan
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 14 Feb 2009, 17:50
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa oldjan » 19 Nov 2010, 19:36

Tak to mám po náladě, jestli mi taky takhle popraskají mé "nové" x let staré gumičky. :roll: No uvidíme. Jinak si myslím, že gumičky na odpadové trubky, níčím jiným asi nahradit nepůjdou, kvůli tvaru. Ty z motoru T 148 pasují bez problémů a těsní šroubení přívodu nafty do vstřikovače na hlavě válců. Jinak ze silikonovými O kroužky žádnou špatnou zkušenost nemám. Na šestsettrojkovým motoru mi drží a taky něco pamatují.

hotday - teploměr na T 815 měří teplotu hlav válců a proto má stupnici až od těch 160 stupňů. Být to teplota oleje, tak už by se asi motor netočil.

Užívateľov profilový obrázok
PAVEL64
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 283
Dátum registrácie: 14 Feb 2008, 15:10
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa PAVEL64 » 19 Nov 2010, 21:01

Jak tak koukám na ta fota- tak jsou ty gumičky pod velikým presem.... patří nahoru slabší asi tak poloviční tloušťky a dolů silnější...(nebo obráceně)a na fotkách jsou všechny stejné (zrovna ty silnější)....tím pádem se to ještě s horkem rozešmelcovalo....
na pozdějších motorech 603-H je to tlačeno na jedné straně trubky pružinou, aby to tak netrpělo a ani to nekápne...což je na motor tatra známý jako olejničky- super...
odkaz přidám ať má reklamu ale ceny jsou jaké jsou..
http://www.eshop-rychle.cz/t805/eshop/1 ... -Tatra-603

Užívateľov profilový obrázok
Luboš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 6491
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 11:30
Tatry, ktoré vlastním: :::::::::::::::::::::::::
1953 - T805
1975 - T2-603
1977 - T613
1981 - T613-2
1982 - T613-2
1987 - T613-3
1991 - T613-3
1991 - T613-4
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa Luboš » 20 Nov 2010, 00:10

U T815 se sice měří teplota hlav, ale všechy, se kterými jsem jezdil, ukazovaly již od cca 100°C a těch 160°C je hodnota, za kterou už by se ručička moc dostávat neměla...

H motor v šestsettrojce i Ačko v osmsetpětce mi v těchto místech tečou úplně stejně, ale až to budu řešit, tak bych se těch silikonových kroužků rozhodně nebál, rozhodně lepší než gumové. Na motoru T613 zatím drží i po 10 000 km.

Užívateľov profilový obrázok
68110
Diskutujúci
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 15 Okt 2010, 18:50
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa 68110 » 21 Nov 2010, 18:50

Podle pana Buchty jsem použil nesprávné kroužky - na motor T603H. Sice jsem si je tenkrát objednával na T603A, ale nehodlám to řešit. Takže jsem si objednal ty správné a dám je tam, věřím, že to bude fungovat. Silikon má skutečně mnohem lepší vlastnosti než guma a jinde funguje bezvadně.
Ještě bych se zeptal, kde sháníte těsnění vany? Nikde jsem ho v nabídkách neviděl, možná nechat udělat v dipře? Nebo používáte silikon?

Užívateľov profilový obrázok
PAVEL64
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 283
Dátum registrácie: 14 Feb 2008, 15:10
Kontaktovať užívateľa:

Re: T805-cvrček v motoru

Príspevok od užívateľa PAVEL64 » 21 Nov 2010, 21:16

Silikon NIKDY!!!ten nedávej, viděl jsem přidřený motor ve škodovce vlivem ucpaného síta oleje kousky toho silikonu...tím bylo vše utěsněno několikrát.(za ta léta)..víko ventilů a víko tyček ventilů a vana a já nevím co ještě ,co se vyvrhne ven při dotažení spojů se vyvrhne i dovnitř...a je problém...ale já jsem použil gumokorek- je na metry v rolích...dírkovačem vydírkuješ dírky a je to ...zvládneš sám...ještě jsem to z obou stran namazal jemným -MOTORPLAST od Wurthu (taková jakoby zákl. barva) ale super dá se použít i na benzín i na kdejaký olej....stránka deset výrobek uprostřed
www.wuerth.cz/data/pdf/brozury/chem-drevo.pdf

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 14 neregistrovaných