Tatra 57 "Áčko"

Diskusia o histórii továrne Tatra, jej produktov a súvislostiach
Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa D.A. » 08 Dec 2008, 20:40

Díky za vysvětlení.

Užívateľov profilový obrázok
Djss
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 15 Júl 2006, 18:57
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57 A r.v 1936
Bydlisko: Detva
Kontaktovať užívateľa:

Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Djss » 09 Dec 2008, 15:11

Prosim vas ake spatne zrkadlo-vnutorne sa dava na Tatre 57a?.Vie niekto kto vyraba latky na mieru?Na calunenie.Vdaka

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa JáPavel » 10 Dec 2008, 17:54

Djss napísal:Prosim vas ake spatne zrkadlo-vnutorne sa dava na Tatre 57a?.Vie niekto kto vyraba latky na mieru?Na calunenie.Vdaka
Vyrobit látku dle přání bude asi problém. Nabídka látek v obchodě pro čalouníky také nebude řešením. Sám jsem všechny v okolí vyzkoušel. Doporučuji najít autočalouníka ,který má s tímto zkušenosti a poradit se s ním.Nejlépe ovšem někoho,kdo má zkušenosti se starými vozy. Většinou berou látku přímo od výrobce . V případě látky pro čalounění áčka se bude jednat stejně i jistý kompromis, pokud nechceš zaplatit za sice téměř originální vzor,ale v ceně 100 Euro za metr, dle toho co jsem viděl.

Užívateľov profilový obrázok
Djss
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 15 Júl 2006, 18:57
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57 A r.v 1936
Bydlisko: Detva
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Djss » 11 Dec 2008, 16:44

JaPavel suhlaim stebou ze asi sa treba obratit na calunikov.Ty maju urcite dobre kontakty na vyrobcov.To vazne stoji tolko taka latka? :shock: .Mozem sa ta spytat kolko si spotreboval latky-metrov na calunenie na tvoju Tatricku?A aky typ zrkadla mas ty?Dik

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa JáPavel » 11 Dec 2008, 17:16

Čalounění jsem si v žádném případě sám nedělal.. :D Dělal to jeden velmi šikovný pán z Nepomuku,který již několik áček dělal. Navíc byla velmi dobrá předlohu v podobě mého zachovalého původního čalounění. Záměrem bylo použít ten samý vzor a odstín co tam byl ,ale cena těchto látek je opravdu smrtelná. U nás se to ovšem nesežene,pokud tam nechceš dát nějaký hadr. Vše je opravdu jen otázkou peněz. Takže to, co je tam nyní ,je právě ten kompromis. Kolik bylo třeba metrů nevím. Celý průběh čalounění mám na CD,ale musím pro něj zajet.. Jediné co je právě z Německa,je kvalitní střechovice.. Zrkadlo ti vyfotím,ale stejně jsem ho koupil od Šilhánů.Ale přesně to by tam mělo být.

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa JáPavel » 13 Dec 2008, 12:23

S velkým zármutkem musím oznámit,že dnes po cca 3 letech života ukončila život moje 6V asfaltka Akuma pro Tatru 57 A ,zakoupená jako nová za cenu 1800Kč. K baterii jsem se v žádném případě nechoval macečsky a byla dobíjena..
Dnes jsem zakoupil novou Vartu 6V/77Ah ve firmě akumulátory Mulač v Plzni za 1370Kč. Ještě před rokem jsem zjišťoval ceny těchto baterií a cena této baterie byla přes 3000Kč. Dnešní cena mě velmi mile překvapila a doufám,že životonost bude víc jak tři roky :D
Starou Akumu jsem měl sebou pro případné ohledání této mrtvoly odborníkem a bylo mě řečeno,že se jedná o problém při kompletaci baterie.. Na prostředním článku byl zkrat.

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa JáPavel » 13 Dec 2008, 19:02

Zde je slíbené zrcátko. Kolega má navíc jedno původní,ale stejně ho neprodá.. :roll:
Dnes mě to samozřejmě nedalo a vyzkoušel jsem po úpravě držáků novou baterie. Nová energie dělá se startérem nehorázné divy..
Prílohy
1.jpg
2.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Karel » 13 Dec 2008, 20:07

Já mám v dlouhém Áčku toto zrcátko.
Prílohy
vnitřní zrcátko.jpg
vnitřní zrcátko 3.jpg

Užívateľov profilový obrázok
Djss
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 15 Júl 2006, 18:57
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57 A r.v 1936
Bydlisko: Detva
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Djss » 14 Dec 2008, 13:14

Tie zrkadla su na Tatrickach rozne.JaPavel ty mas od Silhana typ ZR12.Vsak?Karel ma dobove zrkadlo?Ako to myslis ze nova baterka roby divy? :D.Dik

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Karel » 14 Dec 2008, 14:12

Těžko říci zda je úplně původní. Já jí s tímto zrcátkem už koupil. Na ,,hlavní,, fotografii z roku 1937 není vůbec vidět, ale na výřezech z fotografií z let 1947, 1948 a 1953 je již jasně zřetelné. Moje zrcátko odpovídá Šilhánově replice ZR-2D (1935-1947) z katalogu na rok 2008.
Prílohy
zrcátko.jpg

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa JáPavel » 14 Dec 2008, 15:31

Zrcátek bylo rovněž hodně typů . Tento typ zrcátka je použitelný pro poslední modely Tatra 57 a první áčka. Ta noha by měla být opravdu černá a zbytek byl poniklovaný. Nyní jsem tohle zrcátko na jejich stránkách již neobjevil. Ta nohá má jiný tvar.

Baterie je silná a všechny články mají dle hustoměru 100% a to je velmi důležité pro instalaci 6V o čemž jsem se již mnohokrát přesvědil. Další problém nastane při použití startéru Scintila. Nedá se vlastně hovořit o problému,ale asi o normálním jevu. Tento startér je velmi šetrný pro věnec,ale potřebuje velké proudy díky své konstrukci , jinak jakoby umíra. Je samozřejmě velmi důležitá i síla kabelů od baterie a pak přes spínač ke startéru.
Hřídel s pastorkem se nejprve vysune a pak se roztočí. Velmi důležitá je také funkce vypnutí nebo spíš odskočení výsuvného hřídele,což zajišťuje mechanismus v zadní části startéru. Rovněž je velmi důležitá vzdálenost pastorku od věnce,jinak špatně funguje mechnismus,který jsem zmínil.
U startéru Bosch,který je jednoduchý je to vše asi jedno,sice se občas sekne a ničí věnec ,ale nemá takovou spotřebu elektriky a jde pořád.

Užívateľov profilový obrázok
Djss
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 15 Júl 2006, 18:57
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57 A r.v 1936
Bydlisko: Detva
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Djss » 16 Dec 2008, 12:06

Dik ze ste odpovedali.Uz je len na mna ktory typ zrkadla kupit.A tie vonkajsie?Tam sice neboli ale asi sa musia dat ties.Vsak?Tie zrkadla ma v ponuke ties Silhan.

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Karel » 16 Dec 2008, 17:03

Venkovní zpětná zrcátka jsem viděl pouze na STW (na dveřích řidiče) zřejmě proto že neměly vnitřní zrcátko (při naloženém zavazadlovém prostoru by vnitřním zrcátkem nebylo nic vidět).
Na foto je to to menší zrcátko (u Šilhána jsem ho neviděl), to větší (Šilhán je vyrábí v replice) se později dodatečně montovalo na blatník(y).
Prílohy
Zrcátka.jpg
Zrcátka 2.jpg

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa JáPavel » 16 Dec 2008, 20:57

Foto 1 je původní zrcátko z mé Tatry.Je novější ,kulička uvnitř a je pochromované. Foto 2, je zrcátko co mě daroval kamarád a měl ho na sloupku své Tatry 57A když ji koupil. Foto 3 je současné zrcátko co tam mám..
Prílohy
1.jpg
2.jpg
3.jpg

Užívateľov profilový obrázok
JiF
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 07 Mar 2006, 17:33
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57A
Tatra 97
Bydlisko: Ceske Budejovice, CZ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa JiF » 03 Jan 2009, 12:22

Na dědově kombíku 57A bylo vnější zrcátko na LP blatníku stejné jako na Pavlově obrázku č. 1.

Rád bych vás požádal o rady týkajícící se interiéru:
1) jak silnou překližku na vnitřní stěně dveří, boků a liště nad přístrojovou deskou?
2) pokud jste někdo opravoval drátěnky předních sedadal, jak jste to dělali? protržená očka jste stáhli nějaým tvrdým drátem?

Richard
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 147
Dátum registrácie: 08 Mar 2007, 18:43
Tatry, ktoré vlastním: T 57A 1938
Bydlisko: Jablonec n.N.
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Richard » 03 Jan 2009, 14:37

Překližku jsem použil o síle 4 mm, ale pokud se dobře pamatuju,
původní byla o nějakou tu desetinku slabší.

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa JáPavel » 03 Jan 2009, 15:13

Zrcátka na LP blatník byla montována zcela jistě až později. Na předválečných áčkách určitě nebyla .Já jsem namontoval zrcátko ,které přidližně odpovídá začátku roku 1935,což je i rok výroby mé Tatry. Pokud bych chtěl dodržet nějakou dobovost ,tak na LP blatníku nemá co dělat. Ale jezdí se již vpravo a je třeba trochu vidět..

Tlouštka překližky je 4 mm a dá se dnes normálně koupit .Ale dá se použít i něco lepšího než je překližka a nevyžaduje to žádnou impregnaci proti vlhku. Ale tohle bych asi řešil až s čalouníkem.
Co se týče té drátěnky. Pokud je jen lehce potrhaná ,dá se napojit v místech kde je to přetrhané. Jednoduše se kleštema očkovkama překlemují díry. Pokud je to potrhané více,doporučuji dát novou drátěnku.Bočnice drátěnky jsou z ocelového drátu.Přední a zadní část je z dlouhé šponovací pružiny,ale to už si moc nepamatuji. Ale tohle vše se dá vyměnit. Všechna očka s háčkama,která drží drátěnku v rámu jsem musel rovněž dělat nová.Použil jsem silnější ocelový drát než byl původně.Všechny původní háčky byly ulámány. Ocelový drát,který je určen na výrobu pružin mě odprodali ve firmě ,která se zde v Plzni zabývá výrobou pružin.Myslím,že průměr drátu byl 2 mm. Výroba těch háčků není vůbec jednoduchá.
Jinak samozřejmě dobrá látka a čalounické výztuhy dělají také hodně ,sedák drží svůj tvar .
Prílohy
3.jpg
2.jpg
1.jpg

Petr-Plzeň
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 30 Dec 2008, 17:41
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57a 1937
Bydlisko: Brněnská 28 Plzeň
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Petr-Plzeň » 09 Jan 2009, 14:57

Karel napísal:Máš ta ložiska opravdu nalisovaná dobře a nadoraz ? Nejsou nějak zkřížená ?
Někdy na tu axiálku nemusí stačit ani zdvojené těsnění, zkus povolit zadní víko a protočit kliku jestli se to nezmění. Obávám se ale že jde o nesouosost ložisek. Při řádné GO se hlavní ložiska soustruží až po osazení do bloku motoru a neměli by se už potom vyndávat. Zkus to namontovat zpět do toho Béčkového motoru (ale i tak se ti je nemusí podařit osadit přesně tak jak byly). Mmch. proč ho nepoužiješ. Pokud není nijak výrazně poškozen klidně bych ho použil (čísla se dají vybrousit a přerazit :twisted: ).


B blok bych řekl že má jinak mazání.A má vyústění nahoře a B z boku bloku a starter jde z druhé strany.

Petr-Plzeň
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 30 Dec 2008, 17:41
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57a 1937
Bydlisko: Brněnská 28 Plzeň
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Petr-Plzeň » 09 Jan 2009, 15:36

Většinou jde o problém zadrhávání šál klik na rádiusech na klice nebo na hlavních ložiskách.B-motory mají větší sražení hran.A-motory mají některé menší sražení.Já jsem si nechal přebrušovat kliku a v brusírně tam nechávají větší rádiusy a pak to v těch rádiusech zadrhává. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Dan
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 15 Jan 2007, 17:49
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Slovácko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Dan » 10 Jan 2009, 14:34

Měl sem stejný problém. Drželo mě to na hlavních ložiskách. Dal sem vyšší těsnění pod zadní přírubu ložiska a šlo to lehce. Chce to zkoušet a pohrát sa s tým. Někdy to sevře až, když dáváš válce. To dělá úhlování ojnic.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 19 neregistrovaných