Vypínací válec spojky

Technické problémy s našimi tatrovkami

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vypínací válec spojky

Príspevok od užívateľa radek » 17 Jan 2008, 14:45

Já bohužel Mirku soudruhy nepamatuji, oni "odešli" v době, kdy jsem s nimi pro svůj věk žádné družby neměl navázané, což mi zcela vydrželo dodnes. Takže bohužel, se "soudruhy" musíš za jinými lidmi.... :wink:

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Vypínací válec spojky

Príspevok od užívateľa D.A. » 17 Jan 2008, 15:20

OK, Ergo, to je potom zcela porovnatelné. Škoda, že právě u toho hl. brzd. válce s posilovačem tohle pravidlo neplatí (projednáno přímo s výrobcem 25 let po ukončení produkce).
Dnešní tenčící se zásoby ND pořídila Tatra jednorázově při náběhu montáže "českých brzd" v roce 1977, takže o jejich stavu si umíš udělat obrázek, navíc patrně přes prostředníka, protože Němci v Ate o tom neměli páru, že se jedná o historického Mercedesa určili až po dodání vzorku. Díl samozřejmě dávno nemají, dostal jsem jenom odpovídající gumové části a dobovou dokumentaci.

Užívateľov profilový obrázok
Ergo_sum
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 587
Dátum registrácie: 05 Jan 2008, 15:15
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vypínací válec spojky

Príspevok od užívateľa Ergo_sum » 17 Jan 2008, 18:29

D.A., dokazes zistit v ktorom type Mercedesu sa pouzival ten valec, najlepsie aj rok? Mam dobru skusenost s Francuzskymi malovyrobcami, oni zasobuju cez Alger celu Afriku a blizky vychod kde je najviac starych Mercedesov v prevadzke.

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Vypínací válec spojky

Príspevok od užívateľa D.A. » 18 Jan 2008, 07:22

Je to pár let nazpět, už si nepamatuju, jestli mi to hodný pán dal i písemně, nebo jenom řekl po telefonu. Spíš to druhé. Mělo to být nějaké "esko" - nejvyšší třída. Můžu ti poslat čísla výkresů Ate, ale ta se budou pravděpodobně lišit od objednacích čísel stuttgartských. ND jako celek byl ještě nedávno z původních tatrováckých zásob v S.O.S. Brno.

Neregistrovaný

Re: Vypínací válec spojky

Príspevok od užívateľa Neregistrovaný » 23 Jan 2008, 18:30


Užívateľov profilový obrázok
ziza
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 12 Máj 2007, 10:56
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vypínací válec spojky

Príspevok od užívateľa ziza » 16 Jún 2008, 21:36

Helou, moji milí stryci a rádcové.
Tak už mám zničené dvoje relativně nové Salamandery i s fuseklema :evil: , pod pedálama kaluž oleje a situace uzrála k okamžitému řešení. Mám tedy zase dotaz: nedá se n á h o d o u hlavní spojkový válec (T613) přegumičkovat (25Kč) aniž by se válec musel z auta vymontovat?
A kde se to pak má odvzdušnit? Až na pracovním válci vzadu pod motorem? :roll:

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vypínací válec spojky

Príspevok od užívateľa Jerry » 16 Jún 2008, 22:35

V autě to asi bude moc pracný (je tam mechanickej posilovač spojky). Konzole pedálů drží na 3 šroubech, přístupnejch z kufru. Povolíš šroub na pedálu brzdy, stahneš přívodní hadičku z válce spojky a vyšroubuješ trubičku, pak ty tři šrouby (jen si nevybavuju, jestli tam nepřekáží řízení :oops: ). Nakonec to celý vyndáš pohodlně ven. Zpět se to dobře dává ve dvou lidech. Ovzdušnění je u vypínacího válečku, z válce do nádržky se to ovzdušní samo. Pokud by vadilo řízení, tak vyoperovat samotnej spojkovej válec.

D._A.

Re: Vypínací válec spojky

Príspevok od užívateľa D._A. » 17 Jún 2008, 05:56

:?: :?: Vyndám válec - nandám válec! Kde jako má být ten druhý člověk? Pokud tím myslíš maséra a číšníka s vídeňskou kávou v jedné osobě, tak to beru. :mrgreen:

Poslední výměna se z obvyklých 20 minut změnila v malý horor. Koupil jsem Fragokov, žádnou čínu, a on to byl aušus se špatně opracovaným vstupem.

Užívateľov profilový obrázok
Mojžo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 4098
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 21:46
Bydlisko: mám
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vypínací válec spojky

Príspevok od užívateľa Mojžo » 17 Jún 2008, 06:33

D.A.: To bude asi nie špatne opracovaný vstup ale oni to asi takto vyrábajú, alebo aspoň nejakú sériu. mal som s ním ten istý problém

D. A.

Re: Vypínací válec spojky

Príspevok od užívateľa D. A. » 17 Jún 2008, 07:21

Tak to jsou ovšem sérioví zločinci :twisted: .

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vypínací válec spojky

Príspevok od užívateľa radek » 17 Jún 2008, 08:24

Žádná konzola pedálů ani táhlo pedálu brzdy se nedemontuje, z pedálové konzole se sundá pouze vlastní válec (jeden holendr na trubičce, jedna hadicová spona a dvě matice M8. Odvzdušnění dole pod autem na pracovním válci.

Jerry nereg.

Re: Vypínací válec spojky

Príspevok od užívateľa Jerry nereg. » 17 Jún 2008, 11:48

Napsal sem to takhle, protože sem to sundaval celý, když sem vyvařoval auto. Samotnej spojkovej válec jde vyndat, ale nevim za jakýho úsilí, nebyl sem si jistej přístupností šroubů. Tak omluvte moji neznalost. :oops:

D._A.

Re: Vypínací válec spojky

Príspevok od užívateľa D._A. » 17 Jún 2008, 13:16

No problem, úsilí minimální. Jediné možné úskalí je v nekompatibilitě s koncovkou trubky...
A pro Zizu - k těmto doslova krkolomným pozicím silně doporučuju decentní sloupový zvedák ;-). Stále sháním - odkoupím!

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vypínací válec spojky

Príspevok od užívateľa Jerry » 17 Jún 2008, 15:52

Tak jo Agente jeden dvosloupovej za 25 a jeden čtyřsloupovej za 35. Vím že to neni za paletu kafe, ale oproti novejm...

A díky za vysvětlení.

Užívateľov profilový obrázok
ziza
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 12 Máj 2007, 10:56
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vypínací válec spojky

Príspevok od užívateľa ziza » 17 Jún 2008, 18:55

D._A. napísal:A pro Zizu - k těmto doslova krkolomným pozicím silně doporučuju decentní sloupový zvedák ;-). Stále sháním - odkoupím![/b]


Jak tak ty všechny rady čtu... :? já si radši koupím ještě jedny boty.

D. A.

Re: Vypínací válec spojky

Príspevok od užívateľa D. A. » 18 Jún 2008, 05:40

Já děkuji za tipy, Jerry. Bohužel to fakt není to pravé ořechové - cena nic moc a Klatovy, to je pro mě podobné jako Washington D.C. (u takového hebla).
Přesně nevím, co jsem ti kde vysvětlil. Psal jsem Zizovi a hooodně stručně.

Užívateľov profilový obrázok
ziza
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 12 Máj 2007, 10:56
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vypínací válec spojky

Príspevok od užívateľa ziza » 19 Jún 2008, 13:47

D. A. napísal:Psal jsem Zizovi a hooodně stručně.
:shock: :shock: Tak dvacet minut, joooo?????????!!!!!!!!!!!! :evil: :evil: :evil:
Že jsem si radši nekoupil ty nové pedy... :roll:

Škoda, že jsi neměl cestu kolem, já bych jen mačkal stopky. :mrgreen:
A Radek? Ten taky... voba jste stejný... jeden holendr ven... jo, v té poloze důlního zasypance skoro malina, ale dostat ho zpátky! :wink:

No nic, jdu odvzdušňovat. :|

Užívateľov profilový obrázok
Luboš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 6491
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 11:30
Tatry, ktoré vlastním: :::::::::::::::::::::::::
1953 - T805
1975 - T2-603
1977 - T613
1981 - T613-2
1982 - T613-2
1987 - T613-3
1991 - T613-3
1991 - T613-4
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vypínací válec spojky

Príspevok od užívateľa Luboš » 20 Jún 2008, 22:31

Ten váleček u pedálů jsem měnil snad jenom jednou, ale zrovna u čtverky, tj. poslepu, jednou rukou a v ještě šílenější pozici, ale do těch dvaceti minut jsem se určitě věšel i s montáží nového. V demontáži celé pedálové skupiny já žádnou výhodu nevidím, nejpracnější je asi povolit ten holendr přímo v autě a tomu se stejně nevyhneš.

Užívateľov profilový obrázok
Havrla
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 202
Dátum registrácie: 04 Apr 2006, 18:53
Tatry, ktoré vlastním: AEK
Autobus
Bydlisko: CR
Kontaktovať užívateľa:

Re: Vypínací válec spojky

Príspevok od užívateľa Havrla » 31 Máj 2012, 10:17

Ahoj
vzhledem k tomu, ze jsem byl nucen resit v nedavne dobe problem se spojkou tez (zacala vypinat dole, a byl jsem nespokojen s silou vynalozenou na seslapnuti pedalu), dovolil bych si doplnit Radka.

Existuji 3 druhy valecku , dva jak Radek uvadi "buď standardní a běžný 25,5 mm", nebo "nebo průměr 21,6 mm u verzí T613 s pedálovou pumpou". Vzhledem k tomu, ze Radek pohrdl modelem T700 nevi o treti verzi a ja si dovolim ho doplnit, ze existuje valecek pro vuz T700, kde je prumer jeste vetsi nez 25,5 mm.
Osadi-li se T700 standartnim valeckem, "upadne" Vam po 1000 ujetych kolimetrech noha - vlastni zkusenost.

Havrla

radek napísal:Ten vzadu je "made by tatra", není shodný s jiným RVHP produktem (akorát Brtníkovi se zdál originální díl drahý, tak koupil váleček ze Š1203, asi hodinu svařoval/ohýbal/řezal jakýsi adaptační držák na šrouby na převodovce a dal ho tam, a teď potřebuje odhadem tak 25 kg síly k ušlápnutí spojkového pedálu :-D). Zda stačí vyměnit gumičky posoudíš až poté, co ho rozebereš a zjistíš, v jakém stavu má pracovní plochu, pokud slzí a X dlouhou dobu s ním jezdíš, kapalina patrně rozežrala ochranný gumový vak a tak váleček sbírá prach a bordel z cest, který úspěšně likviduje třecí plochy. Takže vyndat, rozebrat, vyčistit, zkontrolovat. Ještě jedna věc, pro Tebe připadají v úvahu dva různé průměry válečků - buď standardní a běžný 25,5 mm (všechny T613 s pedálovou pumpou uloženou vodorovně pod palubní deskou a tedy bez mechanického posilovače spojkového pedálu na pedálové konzoli), nebo průměr 21,6 mm u verzí T613 s pedálovou pumpou uloženou svisle z prostoru kufru a s mechanickým posilovačem na pedálu spojky (Speciály či T613-3 a T613-4 vybavené nebo připravené pro zástavbu servořízení pod palubní desku).

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Google [Bot] a 19 neregistrovaných