tatra 57a

Diskusia o histórii továrne Tatra, jej produktov a súvislostiach
TatraplanuZdar

Príspevok od užívateľa TatraplanuZdar » 16 Nov 2006, 13:44

Ladis,
ja to tiež nechcem dávať do servisu. Aj ked na dalekom východe Slovenska ešte sú servisy s cenou práce 200 SK a šošovicová polievka sa údajne dá v niektorých reštauráciách po zdražení kúpiť za 6 SK...

Ale rozhodne je tu po dedinách dosť šikovných ľudí bez možností si privyrobiť, niektorí sú fakt dobrí ale na to aby vedeli zarobiť viac musia odísť preč lebo v okolí proste nemajú priležitosť /týmto posielam pozdrav do emirátov dúfam že šekovské rollsy sú dobe platené/. Nebudem teda platiť značkovému servisu, ale len šikovnému známemu.
A toto bude pre nás oboch jednoznačne výhodné. A pokiaľ ma nechce stratíť tak sa musí starať, lebo ak to zistítm a odídem preč tak jednoducho takú príležitosť bude ťažko hľadať. Tu nie je Praha and Bratislava, tu je o prácu núdza. Čiže nemusím všetko vedieť len to občas nechať skontrolovať - urobiť "nezávislý audit".

Tý nechcem povedať že sa o to nezaujímam, samozrejme. Zaujímam lebo je to hobby, koníček. Ale v princípe až tak veľmi nemusím.
Je to ako na burze. Kúpil som niečo o čo sa mi zdalo za cenu vyššiu než obvyklá ale o čom mi stopercentne tvrdili že je to repasované a funguje. Ani nápad. Predajcu som si zapamätal a už holt nabudúce bude musieť nájsť niekoho iného dosť blbého. A ešte zistím ako sa volá a porozprávam o tom všetkým známym. Ak to urobí každý tak sa morálka predávajúcich podstatne zdvihne. Je pravda, že ak by mi na otázku funkčnosti odpovedal: neviem tak by som to proste nekúpil.

Užívateľov profilový obrázok
Laco
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 389
Dátum registrácie: 29 Mar 2006, 11:27
Tatry, ktoré vlastním: TATRA 57B r.1946, Plast.model T603-r.1962,
v minulosti T54 , T75 ,T603-1
Bydlisko: TRNAVA
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Laco » 16 Nov 2006, 14:46

[quote="TatraplanuZdar"] ...len občas ako mi čas dovolí preveziem, občas to vyleštím, dolejem vodu, olej a budem na to pozerať pekne vystavené....

Ja mám tiež T57 a dám sa poučiť odborníkmi . A kam doleješ tú vodu ?
Asi niesom dosť starý (iba cez 50) aby som na to prišiel....
To len aby bolo trochu veselo. Inak perfektná rozprava o zmysluplnosti renovácie a ceny. Ja osobne si robím auto pre seba a za nič na svete by som ho nepredal. Robím to lebo ma to baví. Určite ma renovácia stojí viac než to čo by som za Tatru dostal . Ale pre nňa to má aj inú hodnotu ako vyjadrenú peniazmi.
Tiež si neviem niektoré veci spraviť sám a musím za to platiť. Ale tak to chodí vo svete všade , pretože nikto nevie robiť všetko. Osobne poznám veteránistov ktorý vedia si vymeniť maximálne sviečku a sú lepšími veteránistami ako ja čo sa do áut rýpem. Ne znevažoval by som nikoho kto je napr chirurg a nevie spraviť auto. Ten nech spraví mňa ak sa tom samochode netrafím na cestu.

TatraplanuZdar

Príspevok od užívateľa TatraplanuZdar » 16 Nov 2006, 15:30

Laco napísal: A kam doleješ tú vodu ?
No do takej nádobky vpredu okolo ktorej je poškodený lak od takej žltej či zelenej tekutiny ktorá sa z nej trošku dostane. A ked som to posledne povedal v servise tak ma veľmi pochválili ako dobre sa o auto starám a ešte sa pritom na mňa usmievali :wink:

Inak mne do tej 50ku ešte byľka chýba ale už som dosť starý aby bolo jasné, že nemôžem mať všetky autá ktoré sa mi páčia /o ženách mi to je jasné už pár dekád/. Ak by som to naozaj robil vlastnými rukami pravdepodobne by som k autu získal vzťah až za hrob ale momentálne mi to pripadá zaujímavejšie ak sa to obmení. Nie priveľmi často, ale raz
za čas ... Nové hračky pre starého somára udržiavajú záujem o život.

Skutočne obdivujem tých ktorí kvôli tomu aby to urobili všetko sami sa naučia ešte aj šiť a lakovať. Budú mať krásne autá ale na druhej strane ich veľa nestihnú. Každému sa páči niečo iné. A ak sa to naozaj naučia tak klobúk dolu.

Ale fakt je jeden. Robím v oblasti ktorá si vyžaduje okrem vedomostí aj značnú zručnosť. Som sa ochotný staviť že to čo urobím dobre za 10 minút človek bez skúseností za dve hodiny neurobí, ak sa mu to podarí urobiť vôbec. Stále si myslím že tak nejako to bude aj pri tých autách.
Poznám pár veteránistov čo si kadečo robia sami ale výsledok je - hrozný. Vy nie?

Takže ja sa o to ani nebudem pokúšať. Ešte čo tak, starý človek na posmech mladým faganom...

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa ondrej » 16 Nov 2006, 15:59

TatraplanuZdar napísal: ...Poznám pár veteránistov čo si kadečo robia sami ale výsledok je - hrozný. Vy nie? ....
veru aj ja... :?
Inak s pojmom "veteránista" je to veľmi podobné, ako so slovom "tatrovák". Niekto sa cíti dotknutý, ako ho označia za tatrováka, ja zase nie som rád, ak ma označujú za veteránistu. Ale tak to už chodí...

57

Príspevok od užívateľa 57 » 20 Nov 2006, 07:56

Konstruktér ,šošovicová polievka,kočky za 50 000 litrů ,no co je to tady za debatu. Jistě ,že je to o tom pokud nemáš minimální znalost práce při renovaci historických vozidel a konkrétně své auto neznáš ,tak tě jednoznačně každý pseudosoukromý podnikatel v oboru old timerů natáhne.Bez rozdílu kolik vyděláváš . Přesně jak tady psal jeden člověk. No a při nějakém konkretnějším rozhovoru se jen blamuješ.To ,že se musíš otáčet x hodin týdne není dnes nic nového a že jsou z toho zajímavé finance snad také není žádná nová zpráva pro svět. Umění je ovšem velmi malý počet hodin za velkou sumu. :lol:
No a pokud tvůj známý musí platit za dvě ženské 50 000 litrů ,tak je mě ho upřímně líto a měl by si nechat operovat mozek nebo při nejmenším se nechat léčit. 8) Ale patrně je to asi jediná možnost jak se zhostit dvou koček :D

Užívateľov profilový obrázok
čadík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 357
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 09:33
Tatry, ktoré vlastním: mám černočernou T613
hledám barevnou T613VB
Bydlisko: matka měst
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa čadík » 20 Nov 2006, 11:12

57 napísal: Jistě ,že je to o tom pokud nemáš minimální znalost práce při renovaci historických vozidel a konkrétně své auto neznáš ,tak tě jednoznačně každý pseudosoukromý podnikatel v oboru old timerů natáhne.Bez rozdílu kolik vyděláváš ...
Ono to nemusí být ani v oboru old-timerů. Sháněl jsem poměrně běžnou součástku, jen lehce modifikované, málo používané provedení. Relativně dlouho a marně, prý se již nevyrábí. A jednoho dne se mi kamarád zmínil, že ji v jedné prodejně viděl. Když jsem tam přišel, uviděl jí a (já blbec!) radostně sdělil prodejci, jak dlouho ji marně sháním a on ji má, zchladil mě prodejce slovy: "Ta věc je zde v komisním prodeji a stojí tolik a tolik, to si stanovil majitel, s tím já nic nenadělám." (= čtyřikrát více než na cenovce před součástkou). "Jó, a ta cenovka tam k tomu nepatří, von to asi někdo přendal...", dodal prodejce, když viděl jak zkoumám tu cenovku...

K čemu tedy detailní znalost oboru, obvyklých cen práce a součástek. Jen poptávka a nabídka. A bohužel hlavně skutečnost, jak to člověk opravdu potřebuje nutně koupit či prodat...
P.S. Nedávno v Praze napadnul první sníh. Ten den snad všichni motoristé chtěli přezout kola na zimní. Jeden pneuservis ten den nabízel předem neobjednaným zákazníkům přezutí na počkání pouze s expresním příplatkem 1200,-Kč. Než jsem stačil zakoupit dvě nové zimní pneu, vyřídily již tři "expresní" zákazníky...

57

Príspevok od užívateľa 57 » 20 Nov 2006, 12:23

Obávám se pane Čadíku ,že těmito obecně všem známými frázemi pláčete na špatném hřbitově :cry: Zákon poptávky a nabídky. Ve Vašem případě to bylo školácká chyby :? Ale chybama se člověk učí. Samozřejmě je tady ta možnost se sebrat a milému prodávajícímu se vysmát s tím,že jsou i jiné možnosti a nebo s skřípením zubů tu součástku ,kterou scháním již delší dobu prostě koupit.

Užívateľov profilový obrázok
čadík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 357
Dátum registrácie: 17 Júl 2006, 09:33
Tatry, ktoré vlastním: mám černočernou T613
hledám barevnou T613VB
Bydlisko: matka měst
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa čadík » 20 Nov 2006, 12:56

57 napísal: Zákon poptávky a nabídky. Ve Vašem případě to bylo školácká chyby ...
No ano, vždyť jsem se sám přiznal tím "já blbec!". Říká se přeci: mlčeti zlato. Projevený zájem tak byl po zásluze odměněn a já ten díl tehdy opravdu potřeboval. Prodejce měl dobrý odhad zákazníka.
Ještě dodám, že dle zákona schválnosti mi zanedlouho po té vedoucí mé oblíbené prodejny volal, že zakoupil veškeré zásoby z nějaké likvidované prodejny konkurence a mezi jiným tam objevil mnou požadovanou součástku v počtu pět kusů...
Nepláču, jen nabízím svou "drahou" zkušenost mladším ročníkům, je-li zájem.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 36 neregistrovaných