Šrotovné

Tláchanice patria sem.
jack
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1505
Dátum registrácie: 26 Jún 2006, 08:26
Tatry, ktoré vlastním: Šestsettrojky
Bydlisko: Karwin
Kontaktovať užívateľa:

Re: Šrotovné

Príspevok od užívateľa jack » 08 Mar 2009, 00:25

D.A. napísal:Čemu přesně nerozumíš? Pamatuješ si to, nezapomněls. A o to šlo. Změnit názory nemusíš, ale korigovat své příspěvky můžeš. Udělal jsi to. Od té doby píšeš o technických věcech. Je to OK.
Díky Bohu, že aspoň ty technické věci jsou OK. Myslím D.A., že do toho nebudem dál zabředávat. Ono by to bylo se mnou, tedy s osobou která podle mé dobré kámošky užívá arogantin po každém jídle, dost těžké. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
tatrovecka
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 07 Sep 2008, 16:01
Tatry, ktoré vlastním: T2-603
Kontaktovať užívateľa:

Re: Šrotovné

Príspevok od užívateľa tatrovecka » 08 Mar 2009, 04:59

Cele srotovne je vyborny obchodnicky tah zo strany statu ako ludi "obrat" o peniaze v case hospodarskej krizy. Na celom obchode sa podielaju 3 subjekty: stat, automobilka a kupujuci, pritom peniaze ma len kupujuci. Zoberme si, ze ludia budu v priemere kupovat automobily v hodnote 15 000 EUR. Stat ma naklady na jedneho kupujuceho 1500 EUR, automobilka ma priblizne naklady na vyrobu takehoto automobilu 5000 EUR plus 500 EUR bonus, no a "stastny" kupujuci, ktory "usetril" 2000 EUR (slovaci sa nezapru a urcite bude vacsina kupovat automobily, ktore budu s max. srotovnym) ma po mozno dlhorocnych usporach 13 000 EUR. Co je zaujimavejsie su predsa zisky. Co ziskal stat? 19% DPH za automobil v hodnote 13 000 EUR je 2470 EUR, takze cisty zisk 970 EUR (pri 16500 automobiloch je zisk vyse 16 milionov EUR). Co ziskala automobilka? (15000-5500) cisty zisk 950 EUR (pri 16500 automobiloch je zisk vyse 15,67 miliona EUR), samozrejme mame automobiliek na slovensku viac ako len jednu, takze sa nepriamym dielom podelia o minimalne tuto sumu. A teraz to najlepsie, co ziskal kupujuci? Cely nateseny ma nove auticko a este aj "usetril" 2000 EUR, alebo ako? (2000-2470 ???), vyzera to tak, ze prisiel o svoje stare auticko a este aj zan zaplatil 470 EUR :shock:. Poviete si, ale ved aj keby stal ten isty automobil bez srotovneho 13 000 EUR, tak je DPHcka ta ista. To je pravda, ale zostalo by vam aj vase "stare" auto, a co tak pockat pol roka a kupit potom o tretinu lacnejsi novy automobil? To by bolo vyhodnejsie, ale POZOR, pre automobilky a stat urcite nie.
To, ze skonci zo ziskom aj ten co bude automobily "srotovat" je samozrejme (mozno ich bude rozoberat a predavat ND).
Fakt je ten, ze su momentalne na slovensku najdrahsie automobily zo vsetkych okolitych statov (urcite je nahoda :lol:, ze sa odsuhlasuje srotovne prave v tejto dobe, alebo ze by za tym bol zaujem statu o nasu bezpecnost :lol: )
Preco u nas stat netlaci ceny automobilov smerom nadol? (keby nebolo zavedene srotovne, tak by k tomu celkom urcite prislo) To je jasne, ved by bol "sprosty", takto "zarobi" daleko viac a zaroven v ociach ludi celkom dobra socialna politika, no nie?
Skoda, ze stat uprednostnuje "zahranicne" automobilky pred "vlastnymi" obcanmi, nuz biznis je biznis a slovak sa bude radsej vozit s "holou" ritou na novom aute. Isteze, kazdeho osobna vec a aj jeho peniaze a rozhodnutie, to nikomu neberiem, len skoda tych vyhodenych niekolko milionov zo strany statu (alebo skor danovych poplatnikov), mohli sa pouzit ovela lepsie a efektivnejsie a jedine z tohoto dovodu a na zamyslenie som toto vsetko pisal.
Osobne davam celej "akcii" srotovne cca 2 mesiace (do vycerpania 33 mil. EUR). A co bude potom? Dalsi balik penazi, co myslite? ...

Užívateľov profilový obrázok
Krieg
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 162
Dátum registrácie: 21 Mar 2008, 10:02
Tatry, ktoré vlastním: 613, 600, 603-2, 805, 57b, 75
Kontaktovať užívateľa:

Re: Šrotovné

Príspevok od užívateľa Krieg » 08 Mar 2009, 10:29

No, k vyčerpávajícímu příspěvku Tatrovecky bych poznamenal jen to, že stát nemá důvod pročby stlačoval ceny dolů. Pokud je prodejci drží vysoko a přesto to lidé kupují, nemají důvod zlevňovat a stát to nějak regulovat. Jak by vlastně měl? Snížením DPH? To asi těžko.

Užívateľov profilový obrázok
tatrovecka
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 07 Sep 2008, 16:01
Tatry, ktoré vlastním: T2-603
Kontaktovať užívateľa:

Re: Šrotovné

Príspevok od užívateľa tatrovecka » 08 Mar 2009, 14:33

Ironiou je, ze keby stat v tomto pripade nespravil vobec NIC, ludom by to pomohlo VIAC a namiesto toho sa ludia tesia aka super "akcia" to srotovne. Jasne, na slovensku nic nove, ved ake su akcie napr. v supermarketoch, to co vcera stalo 10 EUR, je dnes v akcii za 12 a napisane, ze to stalo 15 a hned vacsina: kua to je akcia, no nekup to. :lol: A potom sa vsetci cuduju, ze preco mame take vysoke ceny. :idea:
Krieg to vystihol, stat mohol znizit DPH a co este lepsie, mohol ju uplne zrusit ked sa chce starat o nasu bezpecnost a chce nam "pomoct" ako tvrdi. Vsetko mohlo zostat ako je, len namiesto statneho prispevku by sa znizila, alebo odpocitala DPHcka. :lol: Jasne, ze som vobec naivme o niecom takom uvazoval, ved to sa nemoze nikdy stat, alebo ... . Ale ved najskor treba tych "neinformovanych" (povodne som chcel napisat ine slovo, ale nechcem sa dotknut nikoho jeho IQ) obrat o peniaze a potom sa vymysli nieco INE. Co by to tak asi len mohlo byt? A ved sa to o "par tyzdnov" dozvieme. :wink:
PS: na tych, ktori potrebuju nevyhnutne automobil kupit a kupili by ho ci by bolo srotovne zavedene, alebo nie sa to co som napisal nevztahuje

Užívateľov profilový obrázok
Stevo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1180
Dátum registrácie: 10 Feb 2004, 09:41
Tatry, ktoré vlastním: taka bordova
Bydlisko: Garáž
Kontaktovať užívateľa:

Re: Šrotovné

Príspevok od užívateľa Stevo » 08 Mar 2009, 14:48

Tatrovecka, mal si byt definitivne politikom. Alebo filozofom ... :D
Takymto sposobom to srotovne funguje v nejednom vyspelom state (v ktorom sa nachadza nejaka ta automobilova produkcia) a nieje to nic ine nez cielene umele udrzovanie ich produkcie a zaroven impulz ludom ktori sa nevedeli rozhodnut akym sposobom sa ich stareho srotu zbavit. Kedze tam skoro cela rodina pracujeme bud priamo alebo nepriamo, ja to len vitam, a snad sa uz aj tej hnilej tatry zbavim.
To, ze v konecnom dosledku takyto krok nemoze byt pre ziadnu zo stran financne negativny je snad jasne...

Užívateľov profilový obrázok
tatrovecka
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 07 Sep 2008, 16:01
Tatry, ktoré vlastním: T2-603
Kontaktovať užívateľa:

Re: Šrotovné

Príspevok od užívateľa tatrovecka » 08 Mar 2009, 19:33

Stevo napísal:Tatrovecka, mal si byt definitivne politikom. Alebo filozofom ... :D
To by slovaci nevedeli co od dobroty :D, takto je to lepsie, ved je potrebne poctivo pracovat cely zivot a odvadzat statu dane, aby mal z coho platit nasu "jedinecnu" mensinu, ktora sa postara o rast populacie na slovensku a ti "stastni" co sa doziju dochodku dostanu od statu "prekvapenie".
Uz sa tesim na to obsmietanie sa okolo srotovisk, to budu veteran zrazy :wink:. Mozno si aj rozsirim zbierku, taka "sedmicka" s platnym TP, to by bolo nieco. Este len teraz bude "den" (tyzden, mesiac, ...) otvorenych dveri garazi a stodol. PARADA :wink:
Inak pre tych, ktori spochybnuju moju psychicku stabilitu, :oops: pracujem na sebe a zistil som, ze vedlajsie ucinky sa prejavuju len v dnoch pracovneho volna (a s kombinaciou zlych poveternostnych vplyvov), takze od zajtra uz nebudem mat cas na "filozofovanie", hned mi je lepsie ked si na to pomyslim. :D
Dostatrenia

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Šrotovné

Príspevok od užívateľa ondrej » 08 Mar 2009, 21:20

ziza napísal:Avšak nikoliv každý klinec trefu pádným bachamrem nutně vydrží. Mám s tímto jevem značné osobní zkušenosti. :roll:
Hm.. dávam Zizovi za pravdu...
Prílohy
rana.jpg
rana.jpg (31.07 KiB) 9861 zobrazení

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní