Tatra 148

Diskusia o histórii továrne Tatra, jej produktov a súvislostiach
Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa bazilisak » 05 Aug 2008, 21:01

Je to na AD20 - kompletní oprava. Majáky jsou důležité, a ty tykadla nahoře se montovaly na PRAGU V3s modernizované . Když jede proti Tatra 148 večer po tmě, není ani poznat, že se jedná o nákladní auto ... Takže proto . Je to auto na výdělek, ne na výstavu . :wink:

Užívateľov profilový obrázok
IRONCLAD
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Feb 2008, 23:36
Tatry, ktoré vlastním: dle nálady
Bydlisko: Bohumín
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa IRONCLAD » 05 Aug 2008, 21:58

jo tykadla jsou velmi duležitá ! Já mám na tahači taky. Když jedeš v noci bez návěsu, tak to fakt není poznat.

Neregistrovaný

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa Neregistrovaný » 05 Aug 2008, 22:01

A tykadla nahore jsou dobra k cemu?

Užívateľov profilový obrázok
bazilisak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 897
Dátum registrácie: 09 Jan 2008, 00:25
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa bazilisak » 06 Aug 2008, 15:56

Hosť napísal:A tykadla nahore jsou dobra k cemu?
Ty tykadla při dobré vůli by měly svítit . Tzn , po tmě, jak jsem již psal mohou za určitých okolností budit respekt u protijedoucího vozidla. A to je užitečné. Kolikrát se mi také stalo, že jsem na ůzké silnici viděl protijedoucí auto, sám jsem jel s "velkým "autem, a na poslední chvíli jsem musel brzdit jinak bychom se tam oba nevešli - do té doby jsem si ani nevšiml, že hlavní světlomety protijedoucího vozidla jsou jaksi daleko od sebe - a pak když jsme se míjeli na této hodně úzké silnici jsem zjistil, že se jedná o KAROSU bez turba, která tyto horní světýlka nemá .

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa ondrej » 06 Aug 2008, 16:37

hm, myslíte, že ak by som takéto tykadlá namontoval na T-613, že by ma potme považovali za T-813 a to ešte aj s návesom? :o
Žeby som tykadlá namontoval aj na Rapida? ..

Michal B.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 240
Dátum registrácie: 11 Dec 2006, 13:21
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa Michal B. » 06 Aug 2008, 18:59

Jako tykadla se dají použít i vnitřní lampičky na čtení. Miloši promiň, že jsem použil k žertíku tvé foto bez svolení.
Prílohy
017.JPG

miloš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 05 Mar 2005, 14:29

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa miloš » 06 Aug 2008, 19:22

:lol: :lol: V pohode. Ale tyhle tykadla by asi smetl vitr za jizdy..

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa ladis » 06 Aug 2008, 19:50

Ondrej: Myslím, že kdybys taková tykadla namontoval na T613 považovali by tě nejspíše za vola. Po tmě, ale hlavně za světla. IRONCLAD, bazilisak - souhlas.

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa ondrej » 06 Aug 2008, 20:48

ladis: samozrejme, že ich na 613 montovať nemienim, pokúsil som sa tu iba ilustračne aplikovať predloženú logiku odôvodňovania ich použitia na omnoho väčších autách - aby vyzerali ako veľké... hm..:roll:

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa ladis » 06 Aug 2008, 21:11

Samozřejmě chápu, jen nechápu aplikaci logiky. Doufám, že jsi mi nevěcnou poznámku odpustil a dál to zkusím věcně. Tykadla se nemontují na velká auta aby vypadala jako velká, ale aby nevypadala jako malá. To je zásadní rozdíl. Bazilisak to už podle mého vysvětlil dostatečně. V noci jsou z auta vidět jenom světla a na jeho velikost můžeš usuzovat jen z jejich vzdálenosti a výšky nad vozovkou. A tykadla jsou takovou rolničkou, která cinká "pozor, jede něco většího". Nemusíš přemýšlet a víš to okamžitě, takže je víc času na prohlídku krajnice, jestli se neutrhne, na zrychlení nebo zpomalení, abyste se nemíjeli v zatáčce, atp. A když se na horizontu objeví tykadla, bývá slušné vypnout dálková světla - řidič má oči jen kousek pod nimi...

Užívateľov profilový obrázok
IRONCLAD
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 319
Dátum registrácie: 10 Feb 2008, 23:36
Tatry, ktoré vlastním: dle nálady
Bydlisko: Bohumín
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa IRONCLAD » 06 Aug 2008, 21:34

ladis napísal:Samozřejmě chápu, jen nechápu aplikaci logiky. Doufám, že jsi mi nevěcnou poznámku odpustil a dál to zkusím věcně. Tykadla se nemontují na velká auta aby vypadala jako velká, ale aby nevypadala jako malá. To je zásadní rozdíl. Bazilisak to už podle mého vysvětlil dostatečně. V noci jsou z auta vidět jenom světla a na jeho velikost můžeš usuzovat jen z jejich vzdálenosti a výšky nad vozovkou. A tykadla jsou takovou rolničkou, která cinká "pozor, jede něco většího". Nemusíš přemýšlet a víš to okamžitě, takže je víc času na prohlídku krajnice, jestli se neutrhne, na zrychlení nebo zpomalení, abyste se nemíjeli v zatáčce, atp. A když se na horizontu objeví tykadla, bývá slušné vypnout dálková světla - řidič má oči jen kousek pod nimi...
tak,tak.

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa ondrej » 06 Aug 2008, 21:47

no - vy jazdíte často s náklaďákmi, ja iba výnimočne a už dávno nie - a keď som jazdieval, "tykadlá" sa ešte nepoužívali, takže takto som to nezažil - takže dík za vysvetlenie (ale na tej T-148 mi aj tak nesedia, no čo už..)

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa Jerry » 12 Aug 2008, 05:07

Viděl sem i jednu 603 s tykadlama. 8) Jak prohlásil Mojžo "Hrubý štýl."
Prílohy
DSCF8570.jpg

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa D.A. » 12 Aug 2008, 05:39

Jerry, kde máš na fotce tykadla? Já tam vidím jen pozičky nepůvodního (hranatého) tvaru.

Ondro, zkus si je montovat přímo na klobouk - budou fungovat jak v Rapidu, tak na T613

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa ondrej » 12 Aug 2008, 07:10

D.A. napísal:Jerry, kde máš na fotce tykadla? Já tam vidím jen pozičky nepůvodního (hranatého) tvaru.

Ondro, zkus si je montovat přímo na klobouk - budou fungovat jak v Rapidu, tak na T613
hm, dobrý nápad, má však jednu chybu - nevlastním žiadny klobúk... myslíš, že by to fungovalo aj na šiltovke s logom Tatra? ale to by zas nepasovalo do Rapidu :( dve také čiapky asi nie je správna cesta, tak potom už jedine čiapka s vymeniteľným logom! Tatra, Škoda - a upravím aj na Peugeot a Simca - rád pomôžem kamarátom, zapožičiam.. :mrgreen:

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa D.A. » 12 Aug 2008, 10:35

Tobě budou na nedělní vyjížďky stačit i pouťové blikací růžky. Sám žádná přeshorizontdalekonosná přisvěcovátka nepotřebuju, domnívám se, že "velikost" jízdy a její "konfliktnost" leží hlavně v šoférovi, ne ve vozidle samotném.

Když to bazilišák vyžaduje pro posílení pasivní bezpečnosti na pracovním stroji, tak bych mu tu inovaci neupíral. Přece jen, od dob, kdy ses za volantem náklaďáku potkával převážně s vozkou práskajícím bičem nad hlavou, se něco na cestách změnilo. Modernizace hasičské CASky T148 (nebo T138?), jak jsme ji tu v zimě shlédli, byla ještě brutálnější, přesto se musí přežít.

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa ondrej » 12 Aug 2008, 11:31

Agente - ja som iba napísal, že tie tykadlá mi na T-148 nesedia, nepáčia sa mi tam a podľa mňa kazia vzhľad tohoto auta. Vysvetlenia Bazilišáka, Ironclada, Ladisa... po vysvetlení beriem, je to každého vec a právo, čo si kam kto namontuje, pokiaľ je to v rámci určitých "schválených pravidiel". Že sa mi to tam však nepáči a z estetického pohľadu mi to tam nesedí a vzhľad auta kazí - mať taký názor je zase moje právo.. Svoj názor nikomu nevnucujem, iba som ho sem napísal.
Ak sa to niekoho dotklo, tak sa mu touto cestou ospravedlňujem. To je k tejto veci už dúfam všetko..

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa D.A. » 12 Aug 2008, 11:38

Nikoliv, reagoval jsem na tvoji poznámku, že si to našroubuješ na osobák, aby vypadal větší.

Samozřejmě, že historicky vzato to tam nepatří. Co takhle votuning dobový - kovová tykadla v rozích nárazníku? Jestli si dobře pamatuju, vídal jsem je kdysi i v provedení s "pozičkami", nevím, jestli to bývalo na T141, T813??? Funkci zvýraznění kolosálního stroje ve tmě by to zastalo stejnou, jen ta dřívější viditelnost budky za horizontem by nebyla tak účinná.
Co na to estéti?

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa ladis » 12 Aug 2008, 11:42

No tady to vypadá, omlouvat se za vlastní názory... :? A jinak, nepsal jsem, že se mi ta tykadla líbí. Užitečné věci často nejsou nijak pohledné, ovšem na cizím autě je bez problémů snesu.

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Tatra 148

Príspevok od užívateľa D.A. » 12 Aug 2008, 13:16

A testaci bys tam snesl taky :mrgreen: ? Nebo by bylo občanskou povinností nahlásit ho Přecedovi k prokvádrování?

Nemyslím to nijak osobně, zajímá mne technická stránka věci. Něco o toleranci vůči moderním zádržným systémům, novovdobým akumulátorům, pneumatikám, zapal. svícím jsem v pravidlech FIVA četl...

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 15 neregistrovaných