TATRA 75

Diskusia o histórii továrne Tatra, jej produktov a súvislostiach
FULIN

TATRA 75

Príspevok od užívateľa FULIN » 12 Sep 2006, 10:47

Zakoupil jsem Tatru 75 čtyřmístnou limuzínu z roku 1936 v rozebraném stavu a chybí u ní spodní litové péro a tlumiče na přední nápravě. Zajímalo by mne, zda jsou tyto součásti stejné (zaměnitelné) z Tatry 57A nebo z jiného typu Tatry. Dík

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Príspevok od užívateľa Karel » 12 Sep 2006, 20:49

T-57A má užší rozchod kol než T-75 a proto pochybuji že listová pera budou stejná. Pákové tlumiče pérování by ale mohly být stejné.

Užívateľov profilový obrázok
Julo600
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 19 Okt 2006, 04:31
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Kosice
Kontaktovať užívateľa:

Tatra 75

Príspevok od užívateľa Julo600 » 25 Okt 2006, 03:48

Zdravim vospolok.Som na tomto fore prvy krat, ale stranky sledujem uz nejaku dobu. Pred rokom som sa tiez stal majitelom ttry 75.dverova, 4 miestna. r.v. 1936. Kupil som ju v nie velmi dobrom stave, navyse rozobratu. Toho coasu som v zahranici, a tak renovacia niejako nenapreduje. Rad sa podelim s vami o priebeh a verim ze mi budete napomocni pri riesenie problemov. Bude ich veeela. Nasiel som 4 vlakna o Tatre 75, ani neviem na ktore zacat pisat. vybral som najcerstvejsie...

Najprv zareagujem na vysii dotaz... Mam tusim v zasobe pero na Tatru 75. Pripadala by do uvahy vymena za nejaky diel. napriklad ventilator cladenia (len rotor) alebo plech na :prsiach" o ktory sa opiera kapota.
Este ma teraz napadla jedna vec. Mal som k autu tachometer, ktory som nechal zrenovovat. Rozmermy aj vzhladom vyzera ako povodny, ale uvedomil som si az neskor, ze obsahuje 3 kontrolky. Otazka? Nemaju tam byt? Potrebujem kontrolky na palubovke este vobec. Lepsie bude zohnat na palubovku a zrusit na tachometry?... jaj otazok mam vela, len my vyprsal cas na net (som v kniznici, momentalne Vancouver, Canada)
Ak je zaujem, mozem aj nejake foto poslat.

Dakujem

Užívateľov profilový obrázok
Julo600
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 19 Okt 2006, 04:31
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Kosice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Julo600 » 27 Okt 2006, 04:41

Ahojte,
tak vidim ze sa moj prispevok velmi nechytil. Viem co pritiahne pozornost... Fotky. Mam so sebou par obrazkov mojej (bez)nadejnej Tatry. akosi sa mi v kniznici nedari stiahnut foto z USB kluca... do slaka. Budem skusat :?

Užívateľov profilový obrázok
Julo600
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 19 Okt 2006, 04:31
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Kosice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Julo600 » 31 Okt 2006, 07:27

ahojte, tak tu je par obrazkov mojho (ne)stastia
Prílohy
takto som ju nasiel u predchadzajuceho majitela.JPG
prevoz bol na viac krat.JPG
tachometer.JPG
motor.JPG

Užívateľov profilový obrázok
Julo600
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 19 Okt 2006, 04:31
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Kosice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Julo600 » 31 Okt 2006, 08:50

NIeco o mne:
tiahne mi na 30, skor som sa zaoberal Trabantami, To je take auto co ma podobne pismena v nazve ako Tatra, ale tym to konci, kedze v dobach produkcie stali na oplne opacnych koncoch vsetkych moznych rebrickov a zoradeni. To vysvetluje aj moj nick. Trabant 600, nie Tatra 600. K Tatre som sa dostal tak, ze som hladal nieco predvojnove, teda predvojnoveho veterana a mal som par kriterii. Po niekolkych pokusoch som nasiel 75 a rozhodol sa ze je najblizsie mojim predstavam.
Nieco o aute.
rocnik 1936, povodne dovezena na Slovensko asi z Liberca na renovaciu. Majitel ochorel tazko a tak bola na predaj... Ja som ju nasiel rozobratu, ale do garaze vraj dosla vlastnou silou. Neviem aka realne kompletna je, neviem kolko dielov o ktorych si myslim, ze su pouzitelne a dobove a dobre nahrady... je pouzitelnych..
Tatru mam asi rok. Zatial cistim bizuteriu, zhanam dokumentaciu, kompletizujem slimacim tempom. Ale ako po slimakovi aj po mne nieco ostava. Snad je to ale vkusnejsie.
Budem potrebovat pomoc odbornikov, ktorych na tomto web evidujem mnozstvo, pri identifikacii a odstranovani problemov.

dakujem
Prílohy
solex 30 .JPG
solex 30 po ociste.JPG

TatraplanuZdar

Príspevok od užívateľa TatraplanuZdar » 31 Okt 2006, 09:31

Voz vyzerá dobre, ten tachometer je nádherne zachovalý.
Ani ten zbytok sa mi nezdá nejako hrozný, vyzerá to ako dobrý základ na renováciu. Ak vydržíš určite z nej bude krásavica.
Sme z jedného mesta ovšem ja s technickými problémami pomôcť nemôžem za malý zázrak považujem že som schopný rozoznať karburátor od kardanu ...
:wink:

Ale v Košiciach je viacero ľudí schopných poradiť. Niektorí budú aj ochotní... 75 majú myslím napr. Šiňanský a Šulek aj ked nie som si istýv akom štádiu.

Ako si si to naplánoval? Je to veľmi dôležité. Ako to máš premyslené?
Ja osobne zastávam názor že prácu je nutné šikovne porozdeľovať tak aby na mňa žiadna nezostala, ale k tomuto stupňu dokonalosti sa dá dopracovať len dlhým, tvrdým tréningom. Napíš ako si to teda ty predstavuješ.

Užívateľov profilový obrázok
Julo600
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 19 Okt 2006, 04:31
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Kosice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Julo600 » 31 Okt 2006, 17:02

Ahoj Tatraplanu zdar.
Ja sice karburator od kardanu rozoznam, ale je to treningom a skusenostou, nie talentom :)
Takze sme z jedneho mesta? Tvoja identita je pre mna skryta, mozno sa vieme cez mejl zoznamit lepsie. Spominanych majitelov T75 poznam. Jeneho len z pocutia a toho skor menovaneho osobne a pomerne dlho.
Ja tiez planujem pracu, zatial je ale vsetka na mne a ked clovek smrdi grosom, tak to ani inak dopadnut nemohlo :)
Tachometer bol zachovaly, ale je po renovacii (to som prave ja nerobil, ako aj ked nemam chromovnu v kuchyni a lis v obyvacke :) )
Postupojem pomaly ale isto. Ako som vysie spomenul, tachom si nie som isty. Lebo ma kontrolky a T75 ich ma na palubovke. Teda dilema: co s kontrolkami? Pouzit na palubovke? alebo v tachaci? Chybaju mi aj akesi diely, a to je zle. Viem ze sa pokusam dlhsie zohnat nieco a az na jeden pripad som nestretol cloveka vybaveneho znalostami, dielmi a ... povezdzme kolegialnou laskavostou a ochotou.
Prihodim par foto casom. Ocakavam vyjadrenia aj dalsich TatraHlaviciek :)

TatraplanuZdar

Príspevok od užívateľa TatraplanuZdar » 31 Okt 2006, 21:44

Teda celkom presne z jedného mesta nie sme, ale skoro.
Ale sme dosť blízko aby sme sa niekedy mohli skočiť na ... kávu :cry: .
Totiž ak sa dôjde autom tak pivo neprichádza do úvahy.
A možno by sa mohli pridať aj iní Košicania alebo niekto z blízkeho okolia?
Aby sme sa spoznali. Zdá sa mi totiž že západ Slovenska má o sebe nejakú predstavu ale my na východe nie. Za to môže určite ich vyššie príjmy ktoré umožnujú kúpiť viac pohonných hmôt :evil:

Užívateľov profilový obrázok
Julo600
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 19 Okt 2006, 04:31
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Kosice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Julo600 » 31 Okt 2006, 22:37

Tak dakujem, pridavam foto nejakych drobnosti. Karburator Soloex 30 je vyssie, ale mam aj Zenit 30 (uff, to bola investicia, tazke rozhotovanie) Co myslite, ktory, v pripade ze ich tecnicky stav je porovnatelny, je lepsi? Vhodnejsi?
Prílohy
zenith 30.JPG

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Príspevok od užívateľa Karel » 31 Okt 2006, 22:48

Co se týče kontrolek v tachometru prozatím bych je tam nechal (nevypadá to špatně), neboť v dnešním provozu je potřeba více kontrolek než jich v předválečných vozech původně bylo. Mám dojem že v původním zapojení chybí např. kontrolka zapnutých světel (když u nás zapomeneš rozsvítit je to dost drahé), kontrolka dálkových (pokud je nožní přepínač tak ve dne těžko poznáš jestli svítí tlumená, nebo dálková), kontrolka mlhovky, atd... Do budoucna by to chtělo sehnat ten krycí plech bez otvorů pro kontrolky. Samozřejmě že starší (a dobovější) je Zenith, ale připrav se na příšernou spotřebu.

Užívateľov profilový obrázok
Julo600
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 19 Okt 2006, 04:31
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Kosice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Julo600 » 31 Okt 2006, 22:58

Takze ako som rusil, dobre vyzerajuci tachometer nie je povodny.... Ach jaj, ale aspon ze je. Takze Zenit papka viac? Este potrva nez ho namontujem, ale este okrem spotreby ma zaujima spolahlivost, tak zvolim podla toho.
Pridavam foto interieru v nalezovom stave. A este foto sponacky Bosh, myslim ze je 4+1 polohova,napamatam sa a neviem si overit. Ma 9 vyvodov vzadu a mam k nej otazku. Ako bola upevnena? Nema zavit
Prílohy
interier.JPG
spinacka BOSH HB.JPG

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Príspevok od užívateľa Karel » 01 Nov 2006, 12:22

T-75 nemám a mé poznatky pramení pouze z toho co jsem viděl na jiných vozech.
Spínačka Bosch je u T.57A přichycena plíšky, pro které jsou na zadní straně palubky navařeny závitové tyčky (šroubky bez hlaviček).
Původní tachometr na T-75 (od r. 1936) se odlišuje pouze tím že nemá uvnitř ty kontrolky, které tam mohou být dodělávány dodatečně a proto by nemusel být problém je v budoucnu odstranit a pouze vyměnit ten krycí plech za jiný bez otvorů pro kontrolky. Podobný tachometr v té době používali i jiné automobilky (např. Škoda, Praga nebo Aero) a domnívám se že základ byl vždy stejný a odlišoval se jen drobnostmi (číslicová stupnice, znak na krycím plechu, případně nějaká ta kontrolka).

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Príspevok od užívateľa Karel » 01 Nov 2006, 12:31

Tady je pěkný snímek původního tachometru.
http://www.tatraportal.com/popisky/t75/t75_18.jpg
Ta palubka vypadá celkově originálně, akorát že je použita jiná spínačka (PAL) a ty kontrolky vypadají také trochu jinak (ale možná to zkresluje fotka).

Užívateľov profilový obrázok
Julo600
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 19 Okt 2006, 04:31
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Kosice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Julo600 » 01 Nov 2006, 17:29

Takze asi necham kontrolky zatial, mozno ich vyuzijem na dodatocne zapojenie... niecoho... A pri prvej prilezitosti ich zaslepim. Skoda ze neviem teraz pozriet ci boli dorabane, alebo je to povodne.
Este k popisu auta dodavam co som zabudol:
Elektrovybava BOSH, rocnik 36 - teda kapota sa dviha spolu s blatnikmi, rychlobezka

Este ma napada jedne problem ktory som ani nezacal riesit. Malichcernost, ale celkom dolezita. Klucik od zamku dveri. Zamok tam nejaky je ak sa pamatam. Da sa niecim nahradit? Je pravdepodobne, ze mi k nemu vyrobia kluc ak ho zamocnikovi donesiem vymontovany?

Užívateľov profilový obrázok
Julo600
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 19 Okt 2006, 04:31
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Kosice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Julo600 » 02 Nov 2006, 08:24

dalsia vec. Nasli by sa fotky, nakresy, podlahy tatry 75. Ta moja je bez podlahy a vydrevy prahov. Ani len netusim ako to ma vyzerat.

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Príspevok od užívateľa Karel » 02 Nov 2006, 19:31

Opět porovnání s T-57(A,B).
Ten zámek v klice se dá nahradit zámkem z kliky ze zadních (výklopných) dveří Š-1203. Většinou ja v těchto vozech i přídavný zámek (pod klikou) podobný jako u P-V3S. Někde ve vlákně T-57A nebo T-57B jsme to už probírali.
Podlaha je tvořena polofalcovanými prkny (buk nebo dub), prostřední prkno (pod nosnou troubou) je vyjímatelné, aby se dala sundat kastle z podvozku. U T-57A+B je prostřední prkno jen velmi krátké (těsně za převodovkou) a do takto vzniklé mezery částečně zasahuje tlumič výfuku. V kabině je nosná roura (a tato mezera) zakryta plechovým tunelem. U T-57 je prostřední (vyjímatelné) prkno v celé délce, neboť v kabině není plechový tunel a nosná roura je tam vidět a tlumič výfuku je vzadu na diferáku. Tato prkna zasahují až pod prahy a jsou k nim (a k příčnému prknu pod zadní sedačkou) přišroubované.

Ambiciózní tajemníček

Príspevok od užívateľa Ambiciózní tajemníček » 03 Nov 2006, 12:41

Tohle je ten přídavný zámek, ještě se vyrábí:

http://www.fab.cz/katalog/detail/389

Užívateľov profilový obrázok
Julo600
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 165
Dátum registrácie: 19 Okt 2006, 04:31
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Kosice
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Julo600 » 05 Nov 2006, 03:41

ten zamok si neviem vybavit ci mam v klucke len alebo pod nou. Ale vdaka za odkaz na fab...
Popozeral som v archive co mam so sebou a spomenul som si ze mam dve predne kapoty na T75. Aspon myslim ze su...
Jedna je povodna, na fotkach hneda. Druha, modra je asi ako lepsi kus na renovaciu zabezpecena dodatocne. Ja som ju dostal spolu s autom. Spominam si ale, ze spodna cast vpredu je tvarovo dost odlisna. Nemam teraz moznost nafotit a foto co mam niesu z dobreho uhla. Navyse ta modra ma horny prelis na boku zakonceny na kapote, normalne bu nal pokracovat do dveri. Mojim badanim som dosiel k nazoru, ze to tak bolo na T75 6 miestnych, to ale nevysvetluje preco je tvar spodku kapoty odlisny. Neviem ktoru pouzit. Anie jedna nie je velmi pekna.
Dalsia otazka. Mam ramceky na oboch, nie kompletne, ale chybajuce casti su na rozdielnych miestach (vylamane kvoli dodatocnej montazi kladiek na zamok a pod) Bolo by mozne vyuzit jednu "na suciastky"?
Rebra su pomerne zufale tiez. Asi by bolo lepsie ich vymenit. Ma niekto skusenosti?
Prílohy
kapota.JPG
Kapoty.JPG

Užívateľov profilový obrázok
Michael
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1514
Dátum registrácie: 05 Dec 2004, 20:42
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Michael » 05 Nov 2006, 11:41

Zdravím!

Ta modrá kapota by mne zajímala !
Mohl bys nafotit lepší záběry?
Je totiž s největší pravděpodobností z T-43.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 32 neregistrovaných