Tatra 57 "Áčko"

Diskusia o histórii továrne Tatra, jej produktov a súvislostiach
Užívateľov profilový obrázok
Ivo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 02 Mar 2007, 16:10
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57 A 1938
Bydlisko: Praha
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Ivo » 17 Jún 2012, 23:23

Dík moc, Karle ! Ty odkazy jsem už studoval. No nechce se mi moc sundavat kastli, asi to zkusím nejdřív pod autem. Smůla, zrovna teď před prázdninami, ale zas lepší, když to prasklo asi kilometr od garáže, než někde v Alpách, třeba...

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa JáPavel » 18 Jún 2012, 11:53

Já už jsem na tím také přemýšlel jak by se to řešilo nějakou bezbolestnou cestou . Problém vidím jen v uvolnění a vysunutí péra a co je tam ještě dalšího za chuťovky nevím.

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Karel » 18 Jún 2012, 12:28

Po těch letech provozu platí dvojnásob že co auto, to originál. Já to dělal takto, ale na jiném voze to nemusí fungovat (např. jinak tvarovaný výfuk , nebo spodní dorazy poloos mohou někde překážet, atd...).

V první řadě si zvednu zadek auta do maximální možné výše, tak abych se mohl za diferákem pod autem posadit (u standartní tovární kastle T-57A je podlaha kufru nad listovým perem, tudíž je za diferákem relativně dost místa). Pod konce zadního nosníku kastle dám bezpečnostní vzpěry (např. velké dřevěné špalky). Odmontuju kola, odpojím brzdová lanka, sundám kožené kryty konců listových per u domečků kluzných destiček. Zadní listové pero si přitáhnu truhlářskýma svěrkama k poloosám (co nejblíže k diferáku) a sundám držák listového pera. Je dobré dát si na listové pero nějaký silnější hadr nebo gumu, protože po povolení truhlářských svěrek se pero opře o dno kufru a snadno ho odře. Teoreticky by stačilo vyháknout pero (posunutím do boku) pouze z poloosy kterou budu vyndávat (pozor ať ti neskřípne prsty), ale já raději celé pero vyndám, aby tam bylo více místa (záleží jak moc je pero napružené a zda vůbec půjde vytáhnout do boku). Sundám kluznou destičku i s domečkem na jedné poloose a pero vysunutím do boku zcela vyndám. Nyní je příležitost zběžně vyzkoušet zda poloosy nemají příliš velkou vůli v uložení. Zvednutím do do cca vodorovné (provozní) polohy a tlakem dopředu a dozadu lze vypozorovat větší vůle. Samozřejmě že přesnější je změřit ,,šuplerou,, vidlice a mezeru mezi vodícímy kroužky vidlic, ale takto lze předběžně zjistit jak na tom poloosy jsou. Sundám manžety poloos, povolím zadní ozdobné víčko diferáku (mám na to šikovnou malou sekerku, která dobře zapadne do vybrání v nápisu Tatra a tlakem na topůrko to pak jde snadno povolit), odstraním závlačku matice držící spojovací hřídelku hrušek v ložisku a matici vyšroubuju. Povolím zadní víko diferáku a sundám ho. Je dobré mít pomocníka který nadlehčuje poloosy (zvenku), aby šly snadněji vysunout z vodících kroužků. Vyndám spojovací hřídelku hrušek (pokud nezůstala v ložisku na víku) a vyndám poloosy (pokud už mi to všechno nevypadlo při sundávání zadního víka). Přemontuji talířové kolo na novou hnací hřídel, přendám odstřikovací kroužek a vnitřní kroužek ložiska i s vymezovacíma podložkama (to ložisko bych asi ale raději dal nové). Vzhledem k výrobním tolerancím a opotřebení to ale nemusí správně sedět a budeš muset přidat, a nebo ubrat vymezovací podložky pod ložiskem. Pokaždé si ale hnací hřídel stáhni do nohavice prostřednictvím náboje kola, aby jsi to ložisko dostatečně usadil. Pozor náboje kol a hřídele mají dost často jiné drážkování (nejen vlivem výrobních tolerancí a změn ve výrobě, ale také vlivem pozdějších rekonstrukcí a úprav). Pokud se ti podaří vyndat z obalu diferáku přední vnitřní a vnější kluzný kroužek vidlic poloos, můžeš si to pokusně sestavit venku (zadní vnitřní a vnější kroužek zůstal ve víku). Po správném seřízení vůle ozubených kol (vypodložení ložiska), nezapomeň správně vypodložit i kluzné ,,čočky,, pod talířovými koly.

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Karel » 18 Jún 2012, 12:46

Zapoměl jsem zdůraznit že tento postup je možný pouze u dlouhého Áčka. Krátké Áčko a Žehlička mají na víku diferáku (rozvodovky) tlumič výfuku, který je nutný sundat (u Žehličky bych pro lepší přístup doporučoval sundat i kufr). U Béčka, které má dno kufru pod úrovní diferáku, tento postup asi nebude možný a sundání (případně jen přizvednutí) kastle se asi nevyhnete.

Užívateľov profilový obrázok
Ivo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 02 Mar 2007, 16:10
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57 A 1938
Bydlisko: Praha
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Ivo » 18 Jún 2012, 21:09

Karle, dík za super podrobný návod! Dneska jsem intuitivně udělal přesně ty operace až po sundání víka diferáku. Poloosa byla ruplá přesně v místě vývodu pro mazání ložiska, tedy těsně za drážkami a v podstatě to kolo hned po vyheverování samo vypadlo... Vůbec nechápu, jak jsem s tím mohl dojet na laně do garáže... Nakonec jsem odšrouboval víko diferáku a právě nevěděl, jestli ho nedrží ještě ten závit, co se na něj dává to ozdobné víčko (má totiž v sobě vybrání pro klíč)... Z tvého popisu jsem pochopil, že by mělo stačit vyndat závlačku a vyšroubovat korunovou matici? Pak už bude víko zřejmě jen "přilepené"... Zítra budu pokračovat :D

Užívateľov profilový obrázok
jindra
Diskutujúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 12 Nov 2010, 21:41
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57 A r.v. 1937
Bydlisko: Praha - západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa jindra » 18 Jún 2012, 22:07

Pokud myslíš tuhle matici,tak ta slouží ke štelování polohy pevného pastorku k talířovému kolu.Celá tato sestava je jen zasunuta ve víku.
Korunková matice zajištuje ložisko s pastorkem na hřídeli.
Prílohy
IMG_0037.JPG

Užívateľov profilový obrázok
Ivo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 02 Mar 2007, 16:10
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57 A 1938
Bydlisko: Praha
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Ivo » 18 Jún 2012, 22:10

jj. myslel jsem tuhle. Víko je zřejmě opravdu jen přilepené. Díky

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Karel » 18 Jún 2012, 22:19

V tom velkém závitu na ozdobné víčko je další velký závit, kterým se seřizuje poloha hřídelky hrušek vůči talířům. Jelikož předpokládám že budeš dávat zpátky to samé ozubení, moc bych s tím netočil, ať si to moc nerozšteluješ. Možná ti celý ten domeček i se zadním vnitřním kroužkem vidlice poloos zůstane i s hřídelkou uvnitř, možná naopak sundáš víko i s hřídelkou. Vše záleží na vůlích v tvém diferáku (buď dřív povolí hřídel z ložiska, nebo naopak domeček ložiska z víka). Každopádně je ale při montáži potřeba vložit do rozvodovky nejřív hřídelku a pak se na ni trefit zadním ložiskem uloženým ve vnitřním kluzném kroužku poloos, uloženém ve víku. Pozor ve víku je kolíček určující zevnitř správnou polohu vnitřního kluzného kroužku a z venku je na něm pojistný kroužek zajišťující správné nastavení toho velkého seřizovacího závitu. Takto po netu se to blbě popisuje, ale až to uvidíš rozebrané, snad mě pochopíš.

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Karel » 18 Jún 2012, 22:21

Než jsem to sepsal tak mě Jindra předeběhl i s detailním fotem. Díky. Víc hlav víc ví a lépe poradí. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
JiF
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 07 Mar 2006, 17:33
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57A
Tatra 97
Bydlisko: Ceske Budejovice, CZ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa JiF » 19 Jún 2012, 14:13

Rad bych vas take pozadal o radu. Jaky material pouzivate na tesneni mezi plechovym vickem nad vahadly ventilu a dilem s vahadly ventilu. Pouzivam korek, ale nekteri pry pouzivaji gumu.

Užívateľov profilový obrázok
T57Becko
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 19 Nov 2011, 19:22
Tatry, ktoré vlastním: T 57B
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa T57Becko » 19 Jún 2012, 14:33

zdravim vsetkych diskutujucich , vidim ze je nacata tema zadnej napravy , akurat skladam a zistil som problem ktory ma zaskocil ked som chcel namontovat bubny , ta cast na co sa srobuju je utopena cca 5 mm na oboch stranach , pod loziska som nedaval ziadne podlozky ani som tam nic nemal pri demontazi , ak viete poradte ci to byva niecim vypodlozene . dakujem.
Prílohy
Bez názvu.png
Bez názvu.png (10.01 KiB) 11104 zobrazení
DSC00681.JPG

Petr-Plzeň
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 199
Dátum registrácie: 30 Dec 2008, 17:41
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57a 1937
Bydlisko: Brněnská 28 Plzeň
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Petr-Plzeň » 19 Jún 2012, 17:00

Mělo by to být s vůlí 5mm.Jinak by to zabíhalo do hrany bubnu.

Užívateľov profilový obrázok
T57Becko
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 19 Nov 2011, 19:22
Tatry, ktoré vlastním: T 57B
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa T57Becko » 19 Jún 2012, 17:34

zdravim asi sa nerozumieme , mne vlastne tych 5mm chyba aby som napasoval bubon na naboj poloosi a zaistil dvoma srobkami .

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa JáPavel » 19 Jún 2012, 20:50

Mě se nelíbí ,že je vidět toho závitu nějak moc . Buben se opře o plechový štít brzdy ? Jde s tou poloosou volně protáčet ? Já měl buben dělaný komaxitem a také jsem to nenasadil , všude oškrábat barvu .

Užívateľov profilový obrázok
T57Becko
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 19 Nov 2011, 19:22
Tatry, ktoré vlastním: T 57B
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa T57Becko » 20 Jún 2012, 19:45

no opiera to o brzdove pakne ale keby to pakne nedrzali oprelo by to o stit , dotiahol som to tak aby osou islo otacat , kupil som to bez bubnov tak neviem ci to mohlo predtym pasovat , asi to budem musiet vypodlozit

Užívateľov profilový obrázok
jindra
Diskutujúci
Príspevky: 40
Dátum registrácie: 12 Nov 2010, 21:41
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57 A r.v. 1937
Bydlisko: Praha - západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa jindra » 21 Jún 2012, 09:15

Pro jistotu jsem ti změřil výšku bubnu - celková výška 60mm,síla stěny 3mm

Užívateľov profilový obrázok
T57Becko
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 19 Nov 2011, 19:22
Tatry, ktoré vlastním: T 57B
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa T57Becko » 22 Jún 2012, 12:29

dik , skontrolujem to , vymedzovacie podlozky uz mam tak to budem musiet dat znova dole

Užívateľov profilový obrázok
T57Becko
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 19 Nov 2011, 19:22
Tatry, ktoré vlastním: T 57B
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa T57Becko » 22 Jún 2012, 20:44

myslel si ten rozmer bubna takto ?
Prílohy
Bez názvu.png

Užívateľov profilový obrázok
T57Becko
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 19 Nov 2011, 19:22
Tatry, ktoré vlastním: T 57B
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa T57Becko » 30 Jún 2012, 19:59

zdravim, vie mi niekto povedat ci sa daju zohnat gumenne manzety na zadne pero ? dakujem
Prílohy
i-veteran-cz-310528-SGep54.jpg
i-veteran-cz-310528-SGep54.jpg (20.4 KiB) 10836 zobrazení

Užívateľov profilový obrázok
Ivo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 215
Dátum registrácie: 02 Mar 2007, 16:10
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57 A 1938
Bydlisko: Praha
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 57 "Áčko"

Príspevok od užívateľa Ivo » 01 Júl 2012, 00:23

Manžety na zadní pero byly kožené a je velmi snadné je ušít :D

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 28 neregistrovaných