Tatra 57 A - vytékání oleje z převodovky

Technické problémy s našimi tatrovkami

Richard
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 147
Dátum registrácie: 08 Mar 2007, 18:43
Tatry, ktoré vlastním: T 57A 1938
Bydlisko: Jablonec n.N.
Kontaktovať užívateľa:

Tatra 57 A - vytékání oleje z převodovky

Príspevok od užívateľa Richard » 30 Júl 2007, 12:45

Po nalití oleje do převodovky jsem zjistil, že dochází k docela velkému úniku oleje okolo hřídele pedálu spojky. Neměl jsem skříň rozdělanou, ale podle schematu to vypadá, že olej by se neměl k tyčce vypínání spojky vůbec dostat, leda, že by její pouzdro (zároveň hřídel převodovky) mělo v sobě mazací otvory.... Nemáte někdo zkušenosti s tímto problémem ?
Díky
Richard

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Príspevok od užívateľa Karel » 30 Júl 2007, 13:56

U převodovek se stálým záběrem 3 rychlosti je hřídel stromečku do těla převodovky jen lehce naražen (tzn. těsní jen kov na kov), protože při manipulaci se stromečkem musí být vyndavatelný (vyndat stromeček je jako vyndat ježka z klece). U všech převodovek které jsem viděl je ten hřídel volný (asi se časem vyčochtá), tudíž kolem něj ten olej uniká. Na obou koncích stromečku (a hřídele) jsou broušené kalené podložky, které by také měly těsnit (opět jen kov na kov), ale po těch letech..... :cry:

Richard
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 147
Dátum registrácie: 08 Mar 2007, 18:43
Tatry, ktoré vlastním: T 57A 1938
Bydlisko: Jablonec n.N.
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Richard » 30 Júl 2007, 14:57

:( , do Kapského města s Tatrou asi nepojedu, takže rozdělávat převodovku a pokoušet se to dotěsnit vzhledem k té předpokládané práci, zřejmě nemá smysl... Pořídím si raději nějakou zachytávačku oleje, kterou umístím pod převodovku a olej budu po přefiltrování lít zpět. Jednu výhodu to přece jenom má - aspoň je stále mazán hřídel pedálu spojky :D

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Príspevok od užívateľa Karel » 30 Júl 2007, 18:47

Já s tím bojuju už 20 let. Chtělo by to asi ten hřídel navařit a a obrousit na větší průměr, aby těsnil. Mám ale strach aby se tím neporušila struktura materiálu, neboť se mi zdá že ten hřídel bude kalený, či jinak upravovaný, protože po něm běhají jehly stromečku. Pokoušel jsem se to utěsnit správným výběrem kalených podložek, zalepením hřídele hermetikem, vložením za hřídel ,,o,, kroužku, utěsnění hřídele silikonem (to jediné na chvíli pomohlo),.... a stále teče a stále teče. Používám tedy olej PP-44. Správná hladinka oleje je těsně nad tento hřídel, a tak pokud něco kolem hřídele vyteče je hladinka jen o něco málo menší.

Richard
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 147
Dátum registrácie: 08 Mar 2007, 18:43
Tatry, ktoré vlastním: T 57A 1938
Bydlisko: Jablonec n.N.
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Richard » 30 Júl 2007, 20:03

Díky Karle za vyčerpávající informaci, už nemusím ani uvažovat o nějakém pokusu o utěsnění, zřejmě to nejde :?
Myslel jsem si, kdyby náhodou to byla nějaká snadno vyřešitelná blbost, abych si pak nenadával. Takto mohu s klidem nastrojit příslušenství motoru a zaměřím se spíš na to zachytávání uniklého oleje.
Možná by pomohlo nějaké opravdu kvalitní dvojsložkové lepidlo na kov, ale tyto lepidla zvládají dobře jen drsný hliník a litinu, u toho hřídele si nejsem vůbec jistý. Pokud nezafungoval ani ten hermetik...

Užívateľov profilový obrázok
JiF
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 07 Mar 2006, 17:33
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 57A
Tatra 97
Bydlisko: Ceske Budejovice, CZ
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa JiF » 30 Júl 2007, 20:25

Já jsem otvor vytmelil kvalitním dvousložkovým tmelem s kovovými pilinkami a usadil hřídelku. Únik oleje se zmenšil, ale stále přetrvává ... asi nekonečný příběh a slabina opotřebovanějších Tater 57

Užívateľov profilový obrázok
Karel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1265
Dátum registrácie: 28 Feb 2006, 22:16

Príspevok od užívateľa Karel » 30 Júl 2007, 20:58

Řekl bych že je to slabina většiny Tater, a to nejen těch starších a opotřebovanějších :lol: .
Tenkrát se na úniky oleje moc nehledělo (ekologové ještě neexistovali :lol: ), na celém voze není jediné gufero a všechny hřídele jsou těsněny jen labyrinty (kov na kov).

Neregistrovaný

Re: Tatra 57 A - vytékání oleje z převodovky

Príspevok od užívateľa Neregistrovaný » 06 Jan 2009, 13:13

Já pří rozebrání převodovky jsem odstranil labirint.váleček a na matici s dvěma otvory která zapírá ložisko jsem udělal vybrání na dvojté gufero.A převodovka nekápne. :wink:

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 25 neregistrovaných