Nejaké foto

Odfotili ste niečo zaujímavé ? Sem s tým !
ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nejaké foto

Príspevok od užívateľa ladis » 05 Sep 2008, 10:13

To v jiném světě není takový problém.
Mám dobové tabulky z dvojky, lehce orezlé PRJ 47-48. Ovšem potupně leží v depozitu. Kdyby ti nevadily jiné dobové SPZ, které ovšem nikdy nebyly namontované na tatře, tak mohu sloužit. Auto k nim už neexistuje.

Užívateľov profilový obrázok
francomk
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 277
Dátum registrácie: 25 Mar 2008, 18:55
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nejaké foto

Príspevok od užívateľa francomk » 05 Sep 2008, 18:37

Dik za pripadnu pomoc. Toto je pre Ondreja a vsetkych, ktori mi dokazu povedat, ci poloha taziska zodpoveda originalu (ta bledomodra kocka)

Obrázok

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nejaké foto

Príspevok od užívateľa ondrej » 05 Sep 2008, 20:04

na pohľad by to mohlo podľa obrázku sedieť,
pre statickú polohu ťažiska by som predpokladal asi tieto koordináty:
x= -1785 (pozdĺžna os - za stredom prednej nápravy)
y= 0 (priečna os - v osi vozidla)
z= 425 (zvislá os - nad vozovkou - odhad, pre zjednodušenie by som rátal s konštantnou hodnotou aj pri jazde v zákrute),
o tomto údaji sa dá asi najviac polemizovať a tu som sa mohol dopustiť aj najväčšej chyby, aj keď väčšiu odchýlku ako 50mm nepredpokladám
pneu 215/70 R-14

vzhľadom na použitie stabilizátora prednej nápravy sa však dynamické zaťaženie vonkajšieho predného kolesa pri jazde zákrutou zväčšuje na úkor zaťaženia vnútorného kolesa - ktoré je naopak viac odľahčované - vo väčšej miere, ako u nápravy zadnej,
T-613 je mierne nedotáčavá, pre zjednodušenie modelu by sa však mohlo uvažovať v extrémnych režimoch aj neutrálne správanie, t.j. s rastúcim náklonom vozidla (rýchlosťou prejazdu zákrutou) akoby sa "dynamické ťažisko" posúvalo dopredu až do stredu medzi nápravami, čiže k medznej hodnote x=-1490,
pokiaľ model túto reakciu neumožňuje, zadal by som x=-1490 natvrdo pre všetky režimy...

Užívateľov profilový obrázok
Eda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 30 Máj 2004, 00:41
Tatry, ktoré vlastním: T613 Elektronic ´93
Bydlisko: Moravská Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nejaké foto

Príspevok od užívateľa Eda » 05 Sep 2008, 20:43

velice sofistikovaná odpověď :-D fandím ondrejovi

Vladimiro
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 21 Aug 2008, 17:38
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-4
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nejaké foto

Príspevok od užívateľa Vladimiro » 05 Sep 2008, 22:22

ja ako lajik mam otazku.Vozidla s zadnym nahonom maju vacsinou snahu pretacat sa.Preco tatra ma prave opak??

vasa26
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1827
Dátum registrácie: 08 Jún 2006, 22:23

Re: Nejaké foto

Príspevok od užívateľa vasa26 » 05 Sep 2008, 22:35

na polygonu 1999 byla ukázka přetáčivosti T 623 ---docela jela rovně s úplně vytočenýma kolama :wink:
možná by se tvá otázka vysvětlila- Je prostě těžká a nikdo nejezdí s T 613 nad hranice možností :lol: :lol:

Vladimiro
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 21 Aug 2008, 17:38
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-4
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nejaké foto

Príspevok od užívateľa Vladimiro » 05 Sep 2008, 22:42

asi je vela hodin a mne to uz lezie na mozok ale ked nejazdis na jej hranice ale skludom a pokoj tak by sa nemala prejavit ani nedotacavost nie ?

vasa26
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1827
Dátum registrácie: 08 Jún 2006, 22:23

Re: Nejaké foto

Príspevok od užívateľa vasa26 » 05 Sep 2008, 22:47

Vladimiro napísal:asi je vela hodin a mne to uz lezie na mozok ale ked nejazdis na jej hranice ale skludom a pokoj tak by sa nemala prejavit ani nedotacavost nie ?
nezaznamenal jsem -prostě při normální předpisové jízdě sedí. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nejaké foto

Príspevok od užívateľa radek » 05 Sep 2008, 23:02

Vladimiro, T613 je sice auto se "zadním náhonem", ovšem chová se jinak než ostatní proto, že má vzadu nejen poháněnou nápravu, ale i poháněcí agregát umístěný přímo NAD ní, nikoli ZA ní, jak bývá(lo) obvyklé. Takže se to auto na limitu jako celek chová kulturněji než klasické koncepce, které mají motor až ZA nápravou a proto je u nich přetáčivost dosti limitujícím prvkem stability. Tako konstrukční jedinečnost však s sebou nese při využívání limitů negativum ve smyslu poněkud labilního chování odlehčeného předku a neobyčejnou schopnost pokračovat při překročení limitu v přímém směru po tečně "všemi čtyřmi koly naráz" (tedy nehovoříme v daném okamžiku o přetáčivosti ani o nedotáčivosti, ale hovoříme o prakticky nezvladatelném (chybí ABS i stabilizační systém) letu bokem masy dvou tun železa, ve kterých řidič defacto jen čeká, o co a jakým způsobem se to zastaví :mrgreen: . Je s tím fakt sranda, ale chce to prostor, móře prostoru....

Vladimiro
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 21 Aug 2008, 17:38
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-4
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nejaké foto

Príspevok od užívateľa Vladimiro » 05 Sep 2008, 23:15

heh zaujimave diky za upresnenie ale myslim ze to tak skoro skusat nebudem 8)

Užívateľov profilový obrázok
peterzz
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 20 Sep 2005, 22:08
Tatry, ktoré vlastním: Ex 613-3 `87,84,81,91
Bydlisko: Pod horou,v zime trochu nizsie
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nejaké foto

Príspevok od užívateľa peterzz » 06 Sep 2008, 21:53

No,pomaly,ale isto sa blizi zima,takze si to isto chtiac-nechtiac vyskusas...Ked to napalis do zakruty,tak pojdes rovno,mozes brzdit,tocit volantom-nepomoze ti nic,len cakat.No a pri rychlejsom rozbehu s vytocenymi kolesami ti ustreli zadok raz-dva,takze s Tatrou si uzijes pretacavy aj nedotacavy smyk...

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nejaké foto

Príspevok od užívateľa ladis » 06 Sep 2008, 22:13

Tak vyčkávací strategie není při smyku zrovna optimální ;-). Urve-li pouze předek, srovnat kola po směru a pokusit se o zatočení znovu a s větším citem, když se to urve celé... není už v běžném provozu obvykle místo ani čas :-). Akce Citrus 2008 volá...

Vladimiro
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 21 Aug 2008, 17:38
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-4
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nejaké foto

Príspevok od užívateľa Vladimiro » 07 Sep 2008, 10:31

Peterz asi nevyskusam Tatrovka uz je odhlasena z prevadzky a vo volnom case uz ju cistim od hrdze (len skoda ze tak malo casu) ale som si isty ze ani v buducnosti snou nebudem behat cez zimne obdobie 8)

Užívateľov profilový obrázok
MarekK
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1912
Dátum registrácie: 23 Jún 2005, 21:48
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-4 (1993)
Bydlisko: Olomouc
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nejaké foto

Príspevok od užívateľa MarekK » 07 Sep 2008, 10:59

okrem pretáčavosti, nedotáčavosti a ustrelenia celého auta, je charakteristické pre 613ku "zakúsnutie sa"(sprevádzané naklonením) do dlhých zatáčok a oneskorené reakcie auta na natočenie volantu pri náhhlej zmene smeru....


Akce Citrus 2008??????? prišiel by niekto na 613ke? budete ešte jazdit 613kou v zime? odzimovali by ste auto na takúto akciu?

Užívateľov profilový obrázok
Pelda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 275
Dátum registrácie: 30 Okt 2006, 00:01
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3, r. v. 1987
Bydlisko: Zastávka u Brna
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nejaké foto

Príspevok od užívateľa Pelda » 07 Sep 2008, 11:12

Proč už to všichni začínáte odhlašovat a ještě tak brzy. Já to mám teda na značkách celoročně a na takovýhle běhání bych se mohl vykašlat. Vždyť jde sehnat cenově přijetelné povinné ručení. Já třeba platím 4 895 Kč ročně, jsem v pohodě a nemusím se ničím takovým obtěžovat. Chce to ale hledat, dát si tu práci.
Ad. předchozí debata, si myslím, že pokud řidič pojede jako člověk, neměl by se do takových situací dostat. Já jsem s tou svou zkoušel několikrát, různé věci, za deště a musela by to být jó rychlá jízda např. vletět víc jak 80 km/h za deště do zatáčky, aby se to auto dostalo do smyku. To jsem si jednou na cestě z Orlíku lajznul jen proto, že mám absolvovanou školu smyků tady na Grand Prix u závodníka Mičánka, tak trochu vím co to asi udělá a jak se mám zachovat. Jinak bych si netroufnul. Nechápu, kam pořád všichni tak spěchají, cpou se a neberou absolutně žádné ohledy. Taky jsem si všiml, že mně čím dál víc řidičů předjíždí zprava a to je mi obzvlášť nepříjemné. Nepozorujete to taky?
Jinak, krom té situace, co jsem popsal, seděla tatřena vždy výborně. No, a protože se tohle vlákno jmenuje "Nějaké foto", tak dávám pár fotek z dovolené, samozřejmě s Tatrou a vyzývám všechny, nejen "tatrováky": Jezděme jako lidi !!!
Samozřejmě vím, že ta předchozí debata je spíš zajímavostní...
Prílohy
IMG_2047.JPG
Odpočívá...
IMG_2108.JPG
Mé dva "klenoty"
IMG_2109.JPG
"Krále hradů" jsme samozřejmě nemohli minout
IMG_2133.JPG
Kdesi u přátel mezi Konopištěm a Sázavským klášterem... Díky za ochotu a pohostinnost
IMG_2185.JPG
To je on...
IMG_2203.JPG
Před zámkem v Průhonicích....
IMG_2257.JPG
Tatra před vilou Karla Gotta v Jevanech...
IMG_2267.JPG
Přijel se z námi podívat kamarád se svou T2 700...

Užívateľov profilový obrázok
peterzz
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 154
Dátum registrácie: 20 Sep 2005, 22:08
Tatry, ktoré vlastním: Ex 613-3 `87,84,81,91
Bydlisko: Pod horou,v zime trochu nizsie
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nejaké foto

Príspevok od užívateľa peterzz » 07 Sep 2008, 12:38

To je pochopitelne,ze pri jazde prisposobenej stavu a povahe vozovky sa vozidlo do smyku dostane len tazko.Ale treba si vyskusat aj medzne situacie a ako sa vozidlo pri nich sprava,clovek nikdy nevie kedy to bude potrebovat,tak aby mal aspon aku-taku predstavu "co to spravi"... Zimne obdobie je najvhodnejsie,staci si najst kusok volneho placu,a na blbnutie staci mala rychlost.Blbnutie pri vysokej rychlosti treba prenechat profikom na okruhoch...
Mas krasnu Tatru Pelda,myslim,ze par jedincov ktori povazuju 613-3 za najskaredsie prevedenie zmenilo nazor...

Vladimiro
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 83
Dátum registrácie: 21 Aug 2008, 17:38
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-4
Bydlisko: Košice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nejaké foto

Príspevok od užívateľa Vladimiro » 07 Sep 2008, 14:04

Pelda No tak tu poistku ti tisko zavidim ja si to davam iba stvrtrocne a ma to vychadza nieco pod 3000 celorocna by ma stala okolo 11 000 takze to od tvojej sumy sa dost lisi este k tomu som tatru kupil nedavno takze aj tak ju musim trosku davat dokopi takze zbytocna by bola celorocna...

Užívateľov profilový obrázok
Derick
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 363
Dátum registrácie: 15 Mar 2005, 01:22
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3
Tatra 613-3
Tatra 613-4
Bydlisko: Prešov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Nejaké foto

Príspevok od užívateľa Derick » 07 Sep 2008, 14:11

Pozrite :lol: Pozna ju niekto :?: :?: :?:
Prílohy
tatra_613_2dver_5_edited.jpg
tatra_613_2dver_4_edited.jpg
tatra_613_2dver_3_edited.jpg
tatra_613_2dver_2_edited.jpg
tatra_613_2dver_1_edited.jpg

miloš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2574
Dátum registrácie: 05 Mar 2005, 14:29

Re: Nejaké foto

Príspevok od užívateľa miloš » 07 Sep 2008, 14:25

Ne.... :!: co to je za bastl :?: :?: :?: :?:

vasa26
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1827
Dátum registrácie: 08 Jún 2006, 22:23

Re: Nejaké foto

Príspevok od užívateľa vasa26 » 07 Sep 2008, 17:49

Derick napísal:Pozrite :lol: Pozna ju niekto :?: :?: :?:
I přes to všechno ji vždy poznám :lol: :lol:

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 32 neregistrovaných