Tatra 613K v akci

Odfotili ste niečo zaujímavé ? Sem s tým !
Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 613K v akci

Príspevok od užívateľa radek » 27 Jan 2008, 00:09

Ergo, vím co myslíš, nicméně u B-W65, která vznikla počátkem 60tých let, trvá ten "zlomek sekundy" asi sekundy 2 až 4 (ověřeno na několika průměrných exemplářích), což by ve spojení s motorem s rozvody poháněnými rozvodovými řemeny bez kontinuelního napínání mohlo přinést velmi zajímavé efekty. Martine, velmi stručně řečeno, automobilové převodovky mají čerpadlo jedno, které vytváří systémový tlak a tento je používán k ovládání jednotlivých částí prostřednictvím jeho přepouštění systémem kanálků. Většinou tento tlak není konstantní, ale kontrolovaný primitivním mechanickým regulátorem, s vazbou na otáčky vstupního hřídele. U čistě mechanického řízení je tok řízen přesně nastavenými kuličkovými ventily, které otevírají průchod svými sedly při různých přesně definovaných tlacích oleje, který na jejich vstupu působí, různosti tlaku se pak docílí nejjednoduššeji primitivními pružinovými redukčními ventily buď pevně nastavenými, umístěnými na dané "cestě" od výtlaku čerpadla k prvku který má být ovládnut, nebo regulátory tlaku řízenými, v případě automobilových převodovek pak jsou nejčastější regulační veličinou "otáčky", ať již vstupních/výstupních hřídelů, oběžného kola čerpadla či reziduální tlak vzniklý měřením poměru některých otáček. Drtivou většinu nectností těchto vysloveně mechanických systémů (náročnost na čistotu kapaliny, únavu pružin, opotřebení sedel ventilků, mající za následek pozdní či brzké reakce a disfunkce, a podobně) odstranila právě evoluce na elektrické řízení převodovek, ve kterých se používá k řízení průtoku kapaliny a k regulaci jejího tlaku elektricky ovládaných ventilů (solenoidů), které v předem definované okamžiky a ve vhodných kombinacích spíná ECU, snímající všechna potřebná data o otáčkách na vstupu i výstupu, teplotách a tlaku, pozici voliče, mnohdy i pozici škrtící klapky motoru, jeho předstih, a další parametry. Zavedení elektrického řízení rovněž umožnilo elegantně a jednoduše blokovat za chodu převodovek prokluz hydroměniče a tím omezovat ztráty na přenosu od setrvačníku motoru a šetřit PHM....

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 613K v akci

Príspevok od užívateľa radek » 27 Jan 2008, 00:13

Jo Honzo, převodovky pro BMW u motoru R6/3,5 a V12/5,0 nejsou stejné, jsou diametrálně odlišné, i když zvenku mají velmi podobný futrál, to jen naokraj, koukni se kupříkladu na počet lamel "A" spojky a jejich třecí plochu v cm2, či litrový výkon vestavěného čerpadla..... :wink:

Užívateľov profilový obrázok
603-1 pepa
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 225
Dátum registrácie: 16 Júl 2005, 14:08
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 613K v akci

Príspevok od užívateľa 603-1 pepa » 27 Jan 2008, 00:20

Honzo nevim jak jsi přišel na to že jde použít automat z BMW řady 7 model E32. Jelikož tyto automaty jsou již řízeny řídící jednotkou která potažmo kominikuje s řídící motoru. Tato převodovka má volitelné funkce E-ekonomický režim, S- sportovní režim, M- manuelní režim (možnot řazení rychlostních stupňu manuelně voličem rychlostních stupňů.
Honza272 napísal:Radku... opravdu nekoukali na me..protoze ja v te dobe chodil do 6. tridy zakladni skoly :lol:
a co se tyka prevodovky,myslim ze prevod 1:1 byl spolehlivy...a ze to bylo silene reseni,to souhlasim,ale co na 613 neni vyrešeno tak trochu šíleně? a na tu dobu by bylo mozne pouzit napr. prevodovku z BMW E32...jednoducha prevodovka bez ridici jednotky... atd... Je jasne ze pouziti prevodovky treba z Audi A8 je nesmysl...cele to auto bylo uz v roce 94 vyvojem nekde o 20let dal. 8)
Je tedy pravda ze by zakaznici asi tezko akceptovali hydraulicky ovladany kram,ale byla to asi jedina moznost jak do T700 automat namontovat. Bylo to auto vyvojem i pod urovni vyse uvedene E32 735 vyrabene ale v letech 87-94, takze ono cela T700 za 1 350 000 a výš byla prodejne propadak a par kusu s "pokusnou" prevodovkou ze 613K by byla urcitym resenim s moznosti nejakeho vylepseni,nez zacinat z niceho a neco vymyslet.

Užívateľov profilový obrázok
Honza272
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 17 Máj 2007, 20:56
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3
Tatra 2-603
Bydlisko: šenov
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 613K v akci

Príspevok od užívateľa Honza272 » 27 Jan 2008, 01:56

radek napísal:Jo Honzo, převodovky pro BMW u motoru R6/3,5 a V12/5,0 nejsou stejné, jsou diametrálně odlišné, i když zvenku mají velmi podobný futrál, to jen naokraj, koukni se kupříkladu na počet lamel "A" spojky a jejich třecí plochu v cm2, či litrový výkon vestavěného čerpadla..... :wink:
máš pravdu... sem si prosel ETK-BMW stejny je pouze obal a asi 70% dílů, lamely jsou jine. čerpadlo tam bude jine asi hlavne z toho duvodu ze je tam vetsi menic. :?:

pepo... prisel sem na to tak ze sem ji videl namontovanou v starem M-benz a zadne problemi stim nebyly(byl to 3L D s klasickym radovim cerpadlem... o RJ si to mohlo nechat leda zdat) na to ovladani sem zapomel opravdu tam je...ale jak to mel vyresene u toho mergla fakt nevim.

Užívateľov profilový obrázok
Ergo_sum
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 587
Dátum registrácie: 05 Jan 2008, 15:15
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 613K v akci

Príspevok od užívateľa Ergo_sum » 27 Jan 2008, 02:36

Automat v osobnych autach ma len jedno cerpadlo. Na vystupnom hriadely je odstredivy regulator "Governor" ten v podstate urcuje moment preradenia. jednoducho povedane ako je prilis velky rozdiel tlaku tak dojde k preradeniu. Aby to fungovalo pri vsetkych rychlostnych stupnoch (vzdy je ten pomer iny) tak su prevodovke vytvorene kanaliky roznej dlzky a tvaru. Kick-down, napriklad funguje ako reset a tak sa po kratkodobom strate tlaku na vstupe po jeho obnoveni nastavi stupen s najvecsim rozdielovym tlakom.

Ja by som tak klasicku hydraulicky riadenu prevodovku nepodcenoval, fungovali spolahlivo novsie dokazali pracovat aj s okamzitou zatazou (benzin meral podtlak a nafta uhol predvstreku). Nie je problem vytvorit aj rezim Sport alebo Zima, staci len pouzit inu konfiguraciu kanalov pripadne vyblokonat 1 stupen. Velmi uzitocne bolo ze niektore prevodovky dokazali manualne zablokovat napr. 2 stupen a dostat sa do servisu aj pri poruche.

Blokovanie menica, no fuj :-) Toto bola uzasna prednost automatu ze tam bol vzdy urcity preklz (dobre menice nemali viac ako 2-3%) ale nikdy to nebolo mechanicky spojene, preto sa ziadne vybracie a nerovnomerny chod motora nemohol prenasat do celeho pohonu, obzvlast uzitocne pri diesloch.

Užívateľov profilový obrázok
Ergo_sum
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 587
Dátum registrácie: 05 Jan 2008, 15:15
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 613K v akci

Príspevok od užívateľa Ergo_sum » 27 Jan 2008, 02:44

radek napísal:Jo Honzo, převodovky pro BMW u motoru R6/3,5 a V12/5,0 nejsou stejné, jsou diametrálně odlišné, i když zvenku mají velmi podobný futrál, to jen naokraj, koukni se kupříkladu na počet lamel "A" spojky a jejich třecí plochu v cm2, či litrový výkon vestavěného čerpadla..... :wink:
Tak toto je snad uplne samozrejme v civilizovanom svete poznali slovo vyvoj, takze tie prevodovky sa samozrejme lisia dokonca sa mozu lisit jednotlive vyrobne serie alebo verzie pre rozne krajiny pouzitia (zvonku sa casto nelisia aby sa nemusela upravovat zastavba)

muflon
Diskutujúci
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 20 Aug 2008, 08:46
Bydlisko: České Budějovice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 613K v akci

Príspevok od užívateľa muflon » 22 Aug 2008, 09:19

já vím,že už to je asi pryč,ta diskuze o té t613K ze začátku,ale jsem .........a jako takový vím,kde je ta tatřička....vše sice zaprášené a uskladněné,jak se dá,ale myslím kompletní,pojízdné a původní..fakt krásný kousky..v tom jeho tatraplánu jsem seděl,měl jsem tu čest i u tý 603..
Upravil Etienne

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 613K v akci

Príspevok od užívateľa radek » 22 Aug 2008, 09:35

a kur*va, co to má být, Muflone? Nabídka zlodějům a jiné pakáži? Tohle se fakt nedělá..... :twisted: :twisted:

vasa26
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1827
Dátum registrácie: 08 Jún 2006, 22:23

Re: Tatra 613K v akci

Príspevok od užívateľa vasa26 » 22 Aug 2008, 12:33

muflon napísal:já vím,že už to je asi pryč,ta diskuze o té t613K ze začátku,ale jsem .........a jako takový vím,kde je ta tatřička....vše sice zaprášené a uskladněné,jak se dá,ale myslím kompletní,pojízdné a původní..fakt krásný kousky..v tom jeho tatraplánu jsem seděl,měl jsem tu čest i u tý 603..
máš podobnou sbírku co??? ubožáku :twisted:
Upravil Etienne

Užívateľov profilový obrázok
Ergo_sum
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 587
Dátum registrácie: 05 Jan 2008, 15:15
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 613K v akci

Príspevok od užívateľa Ergo_sum » 22 Aug 2008, 12:42

Myslim ze to prehanate, muflon si urcite neuvedomil ze svojim prispevkom moze nebezpecne poukazat cennu zbierku.

muflon
Diskutujúci
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 20 Aug 2008, 08:46
Bydlisko: České Budějovice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 613K v akci

Príspevok od užívateľa muflon » 22 Aug 2008, 12:45

už jsem požádal etiena o smazání,zároveň jsem požádal i radka,dokud byl jeho příspěvek poslední o smazání,abych i já mohl svůj odmáznout..fakt jsem si to neuvědomil..ještě jednou se tímto omlouvám..

vasa26
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1827
Dátum registrácie: 08 Jún 2006, 22:23

Re: Tatra 613K v akci

Príspevok od užívateľa vasa26 » 22 Aug 2008, 12:56

etienne - bylo by to dobré odstranit..(co nejdřív)
muflon-bylo to nekorektní vůči majiteli (moje omluva za ubožáka jelikož jsi uznal chybu)
-------------------------------------

muflon
Diskutujúci
Príspevky: 47
Dátum registrácie: 20 Aug 2008, 08:46
Bydlisko: České Budějovice
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 613K v akci

Príspevok od užívateľa muflon » 22 Aug 2008, 13:01

nejsi první,už mě na to upozornil radek a ladis,akorát soukroměji..je fakt,že mi nedošlo,že by to mohl někdo zneužít..jen jsem chtěl přispět svojí troškou vědomostí do mlýna..moje chyba..naštěstí vím,v jakým stavu to tam vypadá - to nikdo neukradne,protože to je totálně zaskládaný..přesto doufám,že se to brzo smaže..

etienne
Správca diskusného systému
Príspevky: 4117
Dátum registrácie: 09 Feb 2004, 18:51
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 613K v akci

Príspevok od užívateľa etienne » 22 Aug 2008, 13:36

Pred 30 min som doletel, vystupil z lietadla a uz toto :D Je to upravene.

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 613K v akci

Príspevok od užívateľa radek » 22 Aug 2008, 15:48

supr, díky

Užívateľov profilový obrázok
Roman Maďar
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2189
Dátum registrácie: 20 Feb 2005, 22:21
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Bernolákovo
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 613K v akci

Príspevok od užívateľa Roman Maďar » 15 Feb 2009, 21:02

Opäť je tu starý problém, Páni skúste proste pripustiť, že každý majitel si môže so svojim autom robiť , čo chce, pokial tým samozrejme ,niekoho neohrozuje, alebo nepodvádza. Takže vytknúť sa mu snáď dá len tá zmätočná info v izeráte , že sa jedná o T613K, inak ak ma neklame zrak, tak je to naozaj kabrio, bez ohladu na spôsob, akým sa ním stalo. :-)

Užívateľov profilový obrázok
Pa3k
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 163
Dátum registrácie: 06 Jan 2009, 23:23
Tatry, ktoré vlastním: 613-4
Bydlisko: Dolny Kubin
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 613K v akci

Príspevok od užívateľa Pa3k » 15 Feb 2009, 22:44

Tak či onak špecialov je trocha viac ako K-áčok a ak sa takato"replika" objaví a majiteľ je spokojny tak to nemože byť na škodu.

Užívateľov profilový obrázok
Mr.Tomash
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 138
Dátum registrácie: 09 Nov 2008, 12:35
Tatry, ktoré vlastním: Tatru nemám :-(
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tatra 613K v akci

Príspevok od užívateľa Mr.Tomash » 21 Feb 2009, 13:32

Keď sme boli v Prahe tak sme to kabro videli ale škoda že to nieje origo. Ale ináč pekné :D

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 35 neregistrovaných