Hlavná ložiská motorov T 603

Technické problémy s našimi tatrovkami

Užívateľov profilový obrázok
Jozef
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 11 Nov 2005, 15:20
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 603 model 68
Tatra 603 72
Tatra 603-1 1960
Bydlisko: Jablonica
Kontaktovať užívateľa:

Hlavná ložiská motorov T 603

Príspevok od užívateľa Jozef » 27 Feb 2015, 22:50

Zdravím Vás,

v poslednej dobe ma trápi, ako pokračovať v GO opravách motorov Tatra 603. Konkrétne sa jedná o hlavné ložiská. Staré zásoby z Mokrade sú minuté, starý majstry z tohoto podniku už majú šuplíky prázdne a dopit po opravách je stále aktuálny. Objavujú sa nové ponuka, ako napríklad: http://shop.tatravintage.cz/cs/dily/268 ... -t603.html , alebo iné firmy, ktoré však lejú cínovú kompozíciu do starých šálok. Moja posledná skúsenosť je, že staré ložiská som poslal do nemenovanéj firmy v čechách s tým, že mi nalejú bronzovú kompozíciu do starých šálok. Aké bolo moje prekvapenie, keď mi domov prišli loziská biele ako sneh s ospravedlním a upozornením ,,abych to moc nehonil, že jiné se nalít nedá". Ložiská s kľukou a blokom som zobral do strojnej dielňe, aby mi to tam skompletovali na horizontke. Mejsterko vyvalil oči a skonštatoval, že otrasnejšie naliate ložiská ešte nevidel. Hlavne tvrdil že, takéto ložiská sa vyrábajú presne opačným spôsobom. Kompozícia sa naleje do novej panvy, urobí sa diera a potom sa brúsi vrch. Nakoniec mi prefúkol axial o 35 stoviek a nová kľuka v F-ku hrkce hore dole. Liate ložísk do starých panvý sa deje pri teplotách viac ako 300 stopňov C, čo má za následok deformáciu vrchného priemeru šálky a následne problémové osedenie do bloka motora. Ďalší problém je kvalita kompozície. V Mokradi používali zliatinu CuPb 30. Predtím ale dávali do centrál CuPb Sn 10. Išlo to vývojom a výkonom motorov . 60 koňové centrály cínové, 105 koňové H-áčka bronzové. Akým smerom sa teda bude uberať renovovanie motorov tatra 603? Budeme montovať ložiská s cínovou kompozíciou? Mimochodom dnes som z takého ložiska 300 watovou pájkou pri teplote 285 stupňou (merané laserovým teplomerom) vytopil všetok cín. Alebo má niekto iný nápad.

Užívateľov profilový obrázok
T57Becko
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 19 Nov 2011, 19:22
Tatry, ktoré vlastním: T 57B
Kontaktovať užívateľa:

Re: Hlavná ložiská motorov T 603

Príspevok od užívateľa T57Becko » 28 Feb 2015, 21:02

JE VIACEJ DRUHOV LIATYCH KOMPOZITOV KDESI SOM TO POZERAL ALE UZ PRESNE NEVIEM KDE , JE VIACEJ FIRIEM CO TO ROBI ALE CENY AJ OD 4000KC ZA JEDNO LOZISKO

http://veterani.as-p.cz/

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 44 neregistrovaných