Strana 1 z 1

Trhanie motora

Napísané: 13 Máj 2014, 21:27
od užívateľa Cuker
Zdravím. Dnes som bol s mojou 613 u Romana Maďara, po dlhšej odstávke tatry ju chcem konečne používať. Karburátory boli v Retroservise na kompletnej renovácií. Vymenil som olej,filter, palivový systém, vyčerpal starý benzín, nalial nový. Po osadení karburátorov a mojom "velmi hrubom nastavení "som sa ako tak dotackal do Bernolákova. Roman nastavil voľnobeh, stroboskopom predzápal, všetko sa javilo OK. Počas jazdi pri pridávaní plynu ale strašne trhá, nechce sa rozbehnúť do otáčok pri záťaži (na volnobehu ide za plynom dobre). Tak naspäť do garáže ale nebolo moc času sa tomu dlhšie a podrobnejšie venovať. Doma som vymenil nové zapalovacie káble, bez zmeny, problém zostáva. Bolo podozrenie na podtlakovú reguláciu predzápalu v rozdelovači, pri podtlaku sa síce natočil ale samovolne sa vracal pomali naspäť. Vymenil som za rozdeľovač s funkčnou membránou, ale žiadna zmena, problém zostáva. Vytiahol som sviečky (D14YC - cc 3500km), 7 ks bolo takých bledo sedých, čistých a suchých a jedna bola síce suchá ale celá čierna, tak neviem. Zajtra skúsim vymeniť za nové, aby sme vylúčili aj chybu sviečok....
AK má niekto nejaký návrh, sem s ním. Roman - nie že by som Vás podceňoval, to by som si nedovolil :), ale všetky rady a tipy čo skúsiť sú dobré, aby som Tatru dal do poriadku a začal používať...
Vďaka

Re: Trhanie motora

Napísané: 13 Máj 2014, 21:35
od užívateľa Cuker
Prikladam aj foto sviecok, nalavo je ta jedna cierna...

Re: Trhanie motora

Napísané: 13 Máj 2014, 22:31
od užívateľa OTO
Zdravím. Mne trhala keď sa motor nahrial do prevádzkovej teploty a na vine bola membrána AC-pumpy. Píšete že palivový systém bol menený tiež. Treba skúsiť tú membránu. Iba typ samozrejme. Skúste poliať AC pumpu studenou vodou a keď to prestane trhať tak máte vtáčika :)
A keď nie tak sme sa holt mýlily.

Re: Trhanie motora

Napísané: 13 Máj 2014, 22:34
od užívateľa Cuker
Robi to bezohladu na teplotu motora. Aj za studena aj za tepla je to rovnake...

Re: Trhanie motora

Napísané: 14 Máj 2014, 00:22
od užívateľa Jerry
Projdi nastavení vůle ventilů, na svíčkách nastav odtrh 0,9mm místo továrních 0,7mm (to se projevuje převážně na pravidelnosti volnoběhu, sám sem se divil) a pokud máš předstih 8° jak se píše v příručce, tak ho dej na 10 - 12°. To je asi základní, co tak můžu na zlepšení napsat. Předpokládam že jsou táhla karburátorů nastavený dle příručky (karby otevírají synchronně) a bohatost směsi je nastavená na analyzátoru. Víc nenapíšu, protože nevim co je to za motor a v jakym je stavu. Ještě dodam, pokud budeš nějaký nastavení měnit, tak jen jednu věc a vyzkoušet, ať pak víš čím to je a k čemu se můžeš vrátit, pokud se to nezmění.

Mě u trojky nešel motor do otáček a netáhnul, když sem nastavil předstih na 8°30´ jak udává příručka, když sem ho nastavil na 12°30´ tak je to v pořádku. Podtlakovou regulaci mám od výroby a číslo motoru je přes 9000, takže by mělo být nastaveno 8°30´.

Re: Trhanie motora

Napísané: 14 Máj 2014, 08:46
od užívateľa sqad
Ja by som podozrieval skôr vysokonapäťový rozvod - buď niekde iskra preráža, alebo môže byť veľká medzera medzi palcom rozdeľovača a kontaktom vysokonapäťového kábla (ak áno, bude zvnútra rozdeľovača vidieť opálenie kontaktu). Mal som problém s podobnými príznakmi, a na vine bol práve ten kontakt.

Re: Trhanie motora

Napísané: 14 Máj 2014, 09:09
od užívateľa Cuker
Zdravim. Sviecky su nastavene na 0,9 samozrejme. Otvaranie karburatorov je synchronne, to je OK. Je to E1/I motor. Co sa tyka rozdelovaca, palec bol na konci taky zubaty, trochu poopalovany, povrch bol hrbolaty. Vymenil som za druha, vizualne v podstatne lepsom stave ale zmena ziadna. Skusim vymenit aj ten vrchnak s kontaktami, aj ked neboli opalene, boli pekne ciste, ale skusit to mozem. Este chcem skontrolovat napajanie cievky, ukostrenie, cely rozvod od tyristora, ci nieje niekde problem v kontaktoch alebo tych srobovacich konektoroch...vecer skusim, uvidim.
Zatial vdaka...

Re: Trhanie motora

Napísané: 15 Máj 2014, 06:58
od užívateľa SC 552 AN
Neviem ci si skusil vymenit tyristor,ja som mal podobny problem.Vyzeralo vsetko OK a po vymene tyristoru to prestalo robit.

Re: Trhanie motora

Napísané: 15 Máj 2014, 09:52
od užívateľa Mojžo
Takéto trhanie motora som mal zapríčinené tým, že AC pumpa, teda tie gumené ventily, boli úplne tvrdé ako kameň. Motor nemal dosť paliva pod záťažou.

Re: Trhanie motora

Napísané: 15 Máj 2014, 22:23
od užívateľa Cuker
Tak problém vyzerá byť vyriešený. Výmena sviečok za nové. Na voľnobehu išli OK ale pri záťaži asi mali problém. Trhanie výrazne ustúpilo, nie je to ešte ono, ale dá sa to v pohode jazdiť. Auto sa berie za plynom, celkom plynule sa rozbieha. Po zohriatí je síce ešte nepokojný volnobeh, vyskakuje aj na 1100-1200, ale to ešte doladíme. Asi som aj trochu pohol s predzápalom, pri výmene rozdeľovača.
Každopádne už viem, kde bol problém. Ďakujem za vaše tipy...

Re: Trhanie motora

Napísané: 16 Máj 2014, 16:20
od užívateľa Jerry
Pokud běží volnoběh tak nahoru, tak je chudá směs.