Stabilizátor a pružiny podvozku

Technické problémy s našimi tatrovkami

Užívateľov profilový obrázok
Zdicho
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1174
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 00:22
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Čórtův hrad
Kontaktovať užívateľa:

Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa Zdicho » 27 Júl 2010, 08:02

Přední stabilizátor má broušený povrch a jeho poškození např. úderem či ohybem vede ke ztrátě jeho funkce. Zajímalo by mě, zda se jeho vlastnosti výrazně změní např. s korozí na jeho povrchu a nebo např. opískováním stabilizátoru. Předpokládám, že ano. Nemám ale praktickou zkušenost s "naťuknutým" povrchem stabilizátoru, tzn. nezažil jsem změnu jízdních vlastností změnou vlastností stabilizátoru.

Dá se podobná teorie aplikovat i na pružiny? Tzn. je jejich povrch také broušený a korozí či opískováním se výrazně mění jejich charakteristika a mohou být buď tvrdší nebo naopak měkčí?

Mluvím jak o T603, tak o T613, ale obecně jde o jakékoliv auto.

Např. u T603 od ukončení renovace pozoruji skákavý předek a tlumiče jsou nové. Napadlo mě, zda pískováním a pokomaxitováním pružiny nezměnily svou charakteristiku natolik, že dochází k tomuto jevu.

U T613 pozoruji po opískování stabilizátoru i pružin opět změnu jízdních vlastností. Zde auto se shnilou podlahou, ve které byl uchycen stabilizátor a ramena P nápravy, se starými kuláky sedělo na silnici lépe, než po vyvaření a osazení novými kuláky , tlumiči a tlumičem řízení. Jenže tady může hrát důležitou roli faktor geometrie.

Díky za jakýkoliv názor.

Užívateľov profilový obrázok
Lucián
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 17 Sep 2004, 19:55
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 1972
T613-4MiLong M'95 1995
Bydlisko: Brno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa Lucián » 27 Júl 2010, 09:29

V Tatra servise v Brně mi právě nechali opískovat pružiny a stabilizátor a poslali to na komaxit, takže servis to dělá. Pochybuji, že by R.D. dělal něco, co by zhoršilo vlastnosti vozu.

Standa Dosadil
Diskutujúci
Príspevky: 10
Dátum registrácie: 13 Jan 2008, 23:25
Tatry, ktoré vlastním: T2-603
Bydlisko: Brno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa Standa Dosadil » 27 Júl 2010, 10:15

Zdicho napísal:
Např. u T603 od ukončení renovace pozoruji skákavý předek a tlumiče jsou nové. Napadlo mě, zda pískováním a pokomaxitováním pružiny nezměnily svou charakteristiku natolik, že dochází k tomuto jevu.


Díky za jakýkoliv názor.
Myslím, že za skákavý předek můžou tlumiče. Ne že by netlumily, ale jsou jakoby přidřený. Před lety jsem stejný problém řešil na svým autě, ale nic jsem nevyřešil. Problém se projevuje tak, že když auto stojí na místě, tak je potřeba velké síly, aby se dal předek vozu "utrhnout" do zhoupnutí, při velmi pomalé jízdě se předek auta chová skoro jak úencéčko.

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa JáPavel » 27 Júl 2010, 11:56

To opískování a komaxit nebude mít zásadní vliv na skákání předku. Tlumiče mám nové a pružiny bez jakýchkoliv povrchových úprav. Předek lehce poskakuje. Dle mého názoru jednoznačně záležitost tlumičů.
V mém případě to byl ovšem extrém. Předek nešel vůbec utrhnout. Problém asi po páté demontáži pravého tlumiče z vozu a následném stažení pružiny nalezen. Jen pro doplnění, nehorázná dřina.
Spodní talíř s oběma půlměsíci obepínal díky tlaku pružiny tělo tlumiče natolik, že omezoval pohyb pístnice . Celý problém byl v talíři. Při stažené pružině nový tlumič pracoval bez potíží a volně . Ovšem pokud jsem nasadil pružinu , nebylo možné celé zařízení stlačit. Tudíž montáž na vůz.
Dále si pak myslím, že i u nových tlumičů někde tisíc let uskladněných je zapotřebí původní kapalinu vylít ,tlumiče vyčistit, nalít novou a seřídit.

Užívateľov profilový obrázok
Zdicho
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1174
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 00:22
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Čórtův hrad
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa Zdicho » 28 Júl 2010, 11:49

Díky za odpovědi.

Aleš
Diskusný nováčik
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 03 Aug 2010, 21:25
Tatry, ktoré vlastním: T2-603, r.v. 74
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa Aleš » 03 Aug 2010, 21:47

JáPavel napísal: Při stažené pružině nový tlumič pracoval bez potíží a volně . Ovšem pokud jsem nasadil pružinu , nebylo možné celé zařízení stlačit. Tudíž montáž na vůz.
U své T 2-603, r.v. 74 pozoruji přesně totéž, co popisují i ostatní. Předek zvláště při nízkých rychlostech poskakuje. Tlumiče se "utrhnou" až při větším propérování. Pavle, mohl bys prosím podrobněji popsat jak jsi odstranil tuto závadu. V čem byla přesně ta chyba? Z konstrukce uložení pružiny na tlumiči mi není jasné, co se tam dá namontovat nesprávně, aby to způsobilo stažení tlumiče.

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa JáPavel » 03 Aug 2010, 23:00

Pokud umáčkneš pravou nebou stranu sice s obtížema, tak je relativně vše v pořádku.
Jak jsem psal, u mě to byl extrém. Tlumič byl v jednom místě zaseklý . Ten spodní talíř pružiny svojí oslabenou a poškozenou vnitřní stranou obepínal oba půlměsíce na kterých sedí nestejnoměrně, což v jednom místě lehce deformovalo plášť tlumiče.
Auto propérovalo a při pohybu pístnice nahoru se právě v tomto místě zasekla a konec. Namontoval jsem nový spodní talíř a nejadnou vše začalo makat jak má. Pokud jsou ty spodní talíře tlumičů OK, není možné je nasadit nesprávně .

Užívateľov profilový obrázok
Lucián
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 17 Sep 2004, 19:55
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 1972
T613-4MiLong M'95 1995
Bydlisko: Brno
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa Lucián » 04 Aug 2010, 09:15

Mě T603 také poskakuje jako koza. A nesetkávám se s tím poprvé. Slyšel jsem o tom z různých stran.
Prý za to mohou přední tlumiče, hlavně když buď dlouho leží nebo auto dlouho stojí, tak zatuhnou, ale proč nevím. Také bych to potřeboval řešit.
Když jsem s T603 jezdil téměř denně, tak jsem se s tím nesetkal a jízda byla tokává měkká plavná (když jsem vezl někoho, kdo to neznal, tak jsem přejížděl takové ty příčné prahy vyšší rychlostí a jen to zhouplo), co auto spíš stojí a vyjedu cca 1 za rok, tak to takto zatuhlo.

Ještě mám jednu teorii:
Jsem přesvědčen, že co se týče dílů na T603, tak se vyskytuje velké množství zmetků, což je podle mě způsobeno tím (v mnoha případech to mám i ověřené), že když v nějaké tatra opravně se měl některý vadný díl vyhodit, tak místo toho si jej někdo odnesl domů, a pak po čase se dostal na trh jako nový (hodně často problém karburátorů).
Měl jsem totiž fungl nové přední tlumiče a před jejich nasazením na T603 se zjistilo, že jeden má ohlou pístnici, jak k tomu mohlo dojít? Napadá mě, že to chvíli bylo na autě a pak se to sundalo (mohlo dojít k nějaké nehodě, nárazu, co já vím) a tlumiče se vyměnili, ale tyto původní se nevyhodili. Není možné, že by tlumiče T603 trpěli nějakým problémem s přiohnutou pístnicí? Nemohla existovat série vadných tlumičů?

Budu moc rád, když se dovím, proč na T603 zatuhávají přední tlumiče (někdy mi to přijde, jak kdyby se zasekly).

Užívateľov profilový obrázok
Zdicho
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1174
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 00:22
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Čórtův hrad
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa Zdicho » 04 Aug 2010, 09:22

Pokud to dobře chápu, tak rozebráním předního tlumiče T603, jeho vyčištěním a výměnou oleje nedojde k "rozladění" jeho charakteristiky? Ta se rozladí pouze v případě, že se otáčí se seřizovacím šroubkem? Dále pak předpokládám, že při výměně všech těsnících částí dojde také ke změně charakteristiky tlumiče, jelikož tyto mohou těsnit jinak než ty původní, jenže tyto vlivy mohou být zanedbatelné?

Jde mi o to, že pokud jej pouze rozeberu a vyčistím, tak bych jej nemusel seřizovat na seřizovací stolici, kdežto při výměně všech opotřebovávajících se částí již ano?

Tlumiče byly nové, mají najeto 16 tis. km, předpokládám, že pístnice bude naprosto v pořádku a bude pouze potřeba preventivně vyměnit pryžové části.

Dají se ty pryžové části běžně koupit nebo se jedná o atyp. a případně, kde se tento atyp dá sehnat, pokud vůbec.

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa JáPavel » 04 Aug 2010, 10:03

Dle mého názoru ,rozebráním nového tlumiče a výměnou kapaliny dojde ke změně charakteristiky . Otáčením seřizovacího šroubu dojde k částečné změně charakteristiky tlumiče. Vytvoří se větší přítlak na přepouštěcí ventil nebo se sníží , tím by se olej měl přepouštět rychleji a tlumič by měl být měkčí. Výměna těsnících prvků nebude mít zásadní vliv na práci tlumiče a pokud z tlumiče neuniká kapalina , je zbytečné ho rozebírat. Zcela jistě ten hlavní těsnící prvek bude tak jako v případě zadních tlumičů atyp. Nahradit ho nelze ničím, pokud se bude vyrábět těsnění na zakázku ,nedocílí se životnosti jako u originálu.
Prílohy
tl3.jpg
tl2.jpg
tl1.jpg

jack
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1505
Dátum registrácie: 26 Jún 2006, 08:26
Tatry, ktoré vlastním: Šestsettrojky
Bydlisko: Karwin
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa jack » 06 Aug 2010, 16:08

Lucián napísal: Jsem přesvědčen, že co se týče dílů na T603, tak se vyskytuje velké množství zmetků, což je podle mě způsobeno tím (v mnoha případech to mám i ověřené), že když v nějaké tatra opravně se měl některý vadný díl vyhodit, tak místo toho si jej někdo odnesl domů, a pak po čase se dostal na trh jako nový (hodně často problém karburátorů).
Luciáne můžeš se rozepsat o těch zmetkových karburátorech? V čem byl problém?

Dík.

Užívateľov profilový obrázok
Eda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 30 Máj 2004, 00:41
Tatry, ktoré vlastním: T613 Elektronic ´93
Bydlisko: Moravská Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa Eda » 15 Aug 2010, 23:14

K Zdichove otazce na tryksani napriklad pruzin: u zminenych pruzin, kde dochazi k pravidelnemu znacnemu pnuti je otazkou zivotnosti prvku nikoliv uber materialu (stejne je to zoxidovany shit) v radech procent jeho celkove tloustky, ovsem podstatna je jeho jiz probehla cetnost namahani. Tzn. rezava nova pruzina lepsi nez vonava ojetina... ale tak to mame i v zivote lidskem ze.
Naopak zasadnim bych videl, pokud tvrdime u samonosne karoserie T87, 603, 613, 700, ze spociva jejich znacna vaha na tlumici, jeho funkcnost - zejmena pak spravny zdvih a tlak pusobici proti chodu karoserie po gravitacni vyslednici sil.

cestne doktoraty, financni prispevky na nakup pochutin jakoz i hmotne statky ve forme n.d. dilu k pocitaci Dzejms muzete zaslat na znamou adresu.

:lol: :lol: :lol:

pro zajemce o problematiku chovani oceli potazmo jinych fyzickych statkuv pridavam velice kvalitni a 10 minutovy elerning

http://pevnost-v-tahu.navajo.cz/

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa ondrej » 02 Okt 2010, 22:32

Prečítal som si toto vlákno - nie všetkému, čo je tu napísané, som rozumel, a nie so všetkým môžem súhlasiť. Preto pár názorov a postrehov k téme:
Charakteristiku tlmiča pruženia je možné zmeniť hlavne jeho nastavením. U bežných tlmičov hlavne počtom a silou plunžrových ventilov, u nastaviteľných predných tlmičov T-603 aj otáčaním spomínanej regulačnej skrutky, meniacej predpätie v prepúšťacom ventile. Ozaj - skúšal už niekto týmto spôsobom doregulovať predný tlmič u T-603? Celkom by ma to zaujímalo.. No a charakteristiku tlmičov pruženia je možné zmeniť aj použitím oleja rozdielnej viskozity, použitie iného oleja, ako oleja špeciálne určeného pre tento účel (veľmi riedky tlmičový olej), však rozhodne nemožno odporúčať.
Čo sa týka pružín, tu môže dôjsť k zmene ich vlastností hlavne oslabením prierezu drôtu pružiny následkom korózie. Pokiaľ nie je pružina poškodená hĺbkovou koróziou, otryskanie povrchu pieskom by jej nemalo uškodiť, aj keď určite výhodnejšie by boli napr. oceľové broky, ktoré by pomohli spevniť najviac namáhané povrchové vlákna. Takáto úprava pružín sa aj používala vo výrobe. Povrchové vady - vzniknuté napríklad koróziou - môžu mať za následok aj prasknutie pružiny. Takéto pružiny je lepšie nahradiť, pokiaľ máme čím..
Pri bežnom používaní by nemalo dochádzať k únave pružín, alebo len minimálne. Je dosť ťažko stlačiť automobilovú vinutú pružinu tak, aby došlo k jej trvalej deformácii. Pokiaľ je pružina namontovaná na náprave vozidla, je to skoro vylúčené - skôr dosadne náprava na dorazy, než by sa plasticky deformovala pružina.

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa JáPavel » 03 Okt 2010, 16:52

Čemu nerozumíš ? :?: Na druhou stranu rovněž nerozumím jistým akademickým příspěvkům, které jsou zde pouze pro jednu věc..
Můj selský rozum mě říká, že pružina částečně narušená korozí , následně pak otryskaná ,své vlastnosti ztratí.
Ovšem nikdo z nás kdo jezdí v 603 nepozná rozdíl mezi rádoby novou a takto "vylepšenou" pružinou při jízdě.
Je snad třeba se obávat toho, že pružina díky tomuto všemu můžem časem prasknout.
Olej v nových tlumičích jsem vyměnil, dále pak regulační prvky na obou tlumičích seřídil stejnoměrně.
Na jízdních vlastnostech se to zásadně neprojeví.
Jediný poznatek je, že předek při jízdě po rovině při pomalejší jízdě neposkakuje.
Pokud by někdo chtěl být opravdu důsledný, tak snad sehnat někoho , kdo je schopen na nějakém diagnostickém zařízení zajistit synchronní nastavení obou tlumičů. Ale to asi bude problém.

Užívateľov profilový obrázok
tatrawerke
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 16 Nov 2008, 17:42
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa tatrawerke » 03 Okt 2010, 17:53

Ke skákavosti předku u T 603 můžu jen podotknout, že jsem také vyměnil tlumiče a těšil se na super jízdu a ta byla .....
Málem jsme se poblili.
Řešení bylo rychlé já a moje paní cca 180 KG na přední nárazník a proskákat, nebo test tlumičů a opět proskákat popřípadě naložit kufr cementem a projet po polňačce.
Chce to jen rozchodit a fakt to funguje!
No a k tý závadě s miskou tlačící na tělo tlumiče. Myslim, i kdyby byl shnilej do půlky, tak by to těžko ten půlměsíc prohnul.
Ale přít se nebudu.

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa JáPavel » 03 Okt 2010, 18:15

Otázka je ,funguje a funguje. Další věc je, že to proskákání s Tvojí paní na nárazníku nebo tak nějak sis mohl ušetřit.
Stačí znát trochu jak ten tlumič pracuje ,všechny jsou totiž skladovány horizontálně.
K zbytku se vyjadřovat nebudu.

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa ondrej » 03 Okt 2010, 21:55

JáPavel napísal:Čemu nerozumíš ? :?: Na druhou stranu rovněž nerozumím jistým akademickým příspěvkům, které jsou zde pouze pro jednu věc...
no - asi neozumieme rovnakým príspevkom..
JáPavel napísal: Olej v nových tlumičích jsem vyměnil, dále pak regulační prvky na obou tlumičích seřídil stejnoměrně.
Na jízdních vlastnostech se to zásadně neprojeví. Jediný poznatek je, že předek při jízdě po rovině při pomalejší jízdě neposkakuje.
Prečo si menil olej v nových (t.j. nepoužitých) tlmičoch? Aký olej si tam dal?
A ako si nastavoval regulačné prvky? Celkom by ma to zaujímalo, nakoľko aj ja som sa na mojej T-603 podobne snažil zmeniť tuhosť nastavenia predných tlmičov.
Inak určitá tuhosť chodu predných tlmičov u T-603 rozhodne nie je nejaký "novodobý" jav zriedka používaných vozov. Keď som sa kedysi dávno ako mladý záujemca o Tatrovky rozprával s vodičmi, ktorí na nich jazdili, tvrdili mi, že T-603 ma dobré predné tlmiče, ak sa rukami zodvihne predok vozidla a ten sám nepoklesne, ale ostane tak. Aj mi to bolo na aute, ktoré pravidelne jazdilo, predvedené. Vtedy ešte T-603 pomerne bežne jazdili u podnikov a rozhodne boli často a pravidelne v prevádzke.

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa JáPavel » 04 Okt 2010, 17:32

Olej jsem vyměnil v době , kdy jsem měl problém s nefunkčním pravým tlumičem. Když už to bylo venku ,nejdřív jsem vyměnil kapalinu u pravého, následně u levého. Chtěl jsem řešit právě to poskakování předku.
Ta kapalina u nových tlumičů mě moc čirá nepřipadala a v podstatě se tím nedá nic zkazit.
Dle příručky jsem použil kapalinu s označením 10W (Repsol , Shell) a u té hustoty bych asi viděl problém. Paramo i Mogul dělá 15W.
Je třeba dále velmi dlouhý přípravek na konci s plochým šroubovákem. Logika říká, že otáčením doprava se tuhost bude snižovat a otáčením doleva zvětšovat.
Ovšem dílenská příručka říká tohle:
Ve svorníku seřizovacího šroubu je zářez pro šroubovák.
Otáčíme-li šroubovákem směrem doleva, zmenšujeme
předpětí pružiny ventilu i tlumicí sílu; pri otáčení směrem
doprava se předpětí pružiny a tlumící síly zvětšuje.

Užívateľov profilový obrázok
tatrawerke
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 299
Dátum registrácie: 16 Nov 2008, 17:42
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa tatrawerke » 04 Okt 2010, 19:04

Dneska jsem se při jízdě soustředil na to pohupování v pomalé rychlosti.
Myslím, že se tlumič ani nehne a proto bych to na něj nesváděl, je to odezva silnice.
Na tlumiči jde nastavit odpor pružiny. Jsou tam jen dvě možnosti. Je to dostačující???
S naloženým kufrem je vše OK. Větší nerovnost taky, ale drobné výkyvy to auto jen kopíruje.
Co vzduch v pneumatikák? Na kolik to foukat?

Užívateľov profilový obrázok
JáPavel
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 513
Dátum registrácie: 04 Aug 2006, 09:15
Tatry, ktoré vlastním: Tatra
Bydlisko: Západ
Kontaktovať užívateľa:

Re: Stabilizátor a pružiny podvozku

Príspevok od užívateľa JáPavel » 04 Okt 2010, 20:07

Bohatě dostačující...
Myslíš si, že je někdo schopen zašponovat dobrou a neunavenou pružinu na tu horní druhou možnost pro níž není určena ? :!:

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 35 neregistrovaných