Ako vycistit nadrz?

Technické problémy s našimi tatrovkami

Užívateľov profilový obrázok
tatrovecka
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 07 Sep 2008, 16:01
Tatry, ktoré vlastním: T2-603
Kontaktovať užívateľa:

Ako vycistit nadrz?

Príspevok od užívateľa tatrovecka » 22 Apr 2009, 23:46

Poprosil by som o radu ako zvnutra nadrze efektivne odstranit hrdzu. Varianty s pieskom, strkom, maticami, klincami a pod. som vylucil z dovodu komplikovaneho tvaru nadrze (nejde o nadrz na tatru), bolo by pracne dostat to potom vsetko von, ak vobec. Pieskovanie taktiez nie. Na odstranenie hrubej hrdze by som mozno pouzil retaz a hrkal, ale najradsej by som pouzil nejaku chemiu na kompletne vycistenie. Co som sa docital, tak by sa dala pouzit kyselina solna, alebo fosforecna, mate s nimi niekto skusenosti? Pripadne nejake ine moznosti.

Užívateľov profilový obrázok
sqad
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 166
Dátum registrácie: 18 Feb 2006, 16:42
Tatry, ktoré vlastním: T603 r.v. 75
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ako vycistit nadrz?

Príspevok od užívateľa sqad » 23 Apr 2009, 15:19

Kyselina soľná (chlorovodíková) ti to vyčistí dokonale na plech, avšak ak to máš vo veľmi zlom stave, môže narobiť diery...
Pri styku s plechom odstráni v podstate všetko okrem železa (ocele), na jednom mieste by mala účinkovať niekoľko hodín.
Veľmi rýchlo sa však vyparuje, ak napr. naleješ do nádrže 5 litrov, a po pár hodinách ju budeš vždy otáčať na inú stranu, bude zvnútra čistá ale vyleješ z nej už len asi 2-3 litre, zbytok sa vyparí. Pri tom maj nádrž zavretú, po skončení ju prepláchni napr. naftou, alebo prepláchni a hneď nakonzervuj. Nafta dobre zabráni tomu, aby začala opäť zvnútra hrdzavieť - inak by hrdzavela veľmi rýchlo - kyselina to vyčistí až do ,,mikrotrhlín" železa.
To čo z nádrže vyleješ si môžeš odložiť a opätovne používať napr. na odhrdzavovanie skrutiek a pod. Použil som ju podobne a napr. zhrdzavené skrutky boli po tejto niekoľkohodinovej ,,očisťovacej kúre" ako nové.

Na záver ťa však veľmi poprosím o to, aby si však dbal aj na životné prostredie...

Užívateľov profilový obrázok
tatrovecka
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 07 Sep 2008, 16:01
Tatry, ktoré vlastním: T2-603
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ako vycistit nadrz?

Príspevok od užívateľa tatrovecka » 23 Apr 2009, 22:25

Vdaka za info. Tak som sa dnes hral s magnetom a vybral som asi za hrst vacsej "hrdze", retaz som nemohol pouzit, lebo su vo vnutri nejake prepazky. Pouzitie HCl je otazne, dovod je na obrazku (z tej medi by asi vela nezostalo), ale ak nebude nic ine, tak to skusim aspon na ostatne strany.
Prílohy
CIMG7678.jpg

tomcat1
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 20:11
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Ba-oklolie
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ako vycistit nadrz?

Príspevok od užívateľa tomcat1 » 05 Jún 2009, 16:22

Ja mam tiez problem s hrdzou v nadrzi. (nie Tatra) Zatial to netecie, ale filter to upcha po 300 km...
Kupil som 5 l HCl a vyskusam to. Niekde som cital, ze je mozne nechat nadrz zvnutra poplastovat. Vie niekdo, kde to robia? Ma s tym uz niekdo skusenost?

Užívateľov profilový obrázok
tatrovecka
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 271
Dátum registrácie: 07 Sep 2008, 16:01
Tatry, ktoré vlastním: T2-603
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ako vycistit nadrz?

Príspevok od užívateľa tatrovecka » 05 Jún 2009, 17:19

Nadrz mam uz v aute, nakoniec som ju cistil s tou HCl, dier mi to narobilo na uplne sito, ale len v spodnej casti kde to bolo uplne zhrdzavene, vsetko som vyvaril, ten medenny plech vydrzal aj s pajkovanymi spojmi. Kyselinu som nechal v nadrzi posobit 24 hodin na vsetky strany, nalial som 4l, vylial vyse dvoch. Vymenil som hned aj palivovu hadicu a filter a zatial ani smietky.

OTO
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 136
Dátum registrácie: 12 Aug 2008, 20:44
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ako vycistit nadrz?

Príspevok od užívateľa OTO » 08 Jún 2009, 20:54

Zdravicko. Moze my niekto prosim Vas poradit ako postupovat pri cisteni nadrzi u chromky. Teda presnejsie cim / Hcl / a na co davat pozor pri demontazi atd. Velmi pekne dakujem vopred.

Užívateľov profilový obrázok
Honzík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 06 Jan 2008, 12:52
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 rv.1968,1974
T613-3 rv.1989
Bydlisko: Pardubicko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ako vycistit nadrz?

Príspevok od užívateľa Honzík » 09 Jún 2009, 13:52

To tomcat1-Podívej se na stránky http://www.velorexy.cz/clanek/renovace-palivove-nadrze a pak ještě http://www.sincolor.cz/akce_nadrz.html Pak ještě koncentrace HCl by neměla přesáhnout 10% a ještě je pak nutný výplach zásadou stačí jedlá soda .Nevím jestli ti to pomůže ale na burze Motortechně Brno tam někdo nabízel poplastování nádrží možná nekdo ví kdo .

tomcat1
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 20:11
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Ba-oklolie
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ako vycistit nadrz?

Príspevok od užívateľa tomcat1 » 10 Jún 2009, 13:07

Dakujem, prestudoval som to. Mam uz kupenu HCl, 5 litrov 33 percentnej. Treba ju zriedit? Z koncentrovanou to pojde akurat rychlejsie, nie?

Užívateľov profilový obrázok
francomk
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 277
Dátum registrácie: 25 Mar 2008, 18:55
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ako vycistit nadrz?

Príspevok od užívateľa francomk » 10 Jún 2009, 18:02

tomcat1 napísal:Dakujem, prestudoval som to. Mam uz kupenu HCl, 5 litrov 33 percentnej. Treba ju zriedit? Z koncentrovanou to pojde akurat rychlejsie, nie?
To ťažko, akurát riskuješ, že rýchlejšie zničíš meď a tesnenia :!:

tomcat1
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 20:11
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Ba-oklolie
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ako vycistit nadrz?

Príspevok od užívateľa tomcat1 » 11 Jún 2009, 21:24

Dnes som sa hral s tou nadrzou. Nalial som tam 5 litrov 33 percentnej HCl. Vzdy po hodine som nadrz otocil na iny bok. Vycistilo to perfektne, ako opieskovane. Potom som nadrz vyplachol a natlakoval vzduchom. Bola tam 1 dierka.Tak som ju naplnil az po okraj vodou, aby to nevybuchlo pri zvarani. Zavaril som to CO-ckou. Musel som dat najvyssi prud-160A. Lebo voda to velmi ochladzovala. Potom som to znova natlakoval. Vsetko OK. Tak som to zneutralizoval sodou. Na zaver som tam nalial riedidlo 6300-ku. Aby na seba naviazalo vodu co tam ostala.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 20 neregistrovaných