LPG

Technické problémy s našimi tatrovkami

Užívateľov profilový obrázok
Ergo_sum
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 587
Dátum registrácie: 05 Jan 2008, 15:15
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: LPG

Príspevok od užívateľa Ergo_sum » 01 Dec 2008, 15:04

Neexituje riesenie s cisto elektrickym vyhrievanim (zanedbajme fakt ze alternator T613 nedokaze utiahnut ani povodnu instalaciu)?

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: LPG

Príspevok od užívateľa ladis » 01 Dec 2008, 15:14

Existuje a je použito třeba na elektrocentrále s motorem T603. Jen mi není jasné, proč na ohřev využívat činný výkon motoru, když je ke stejnému účelu možno použít odpad. A mimochodem, jde o velmi hezkou početní úlohu. "Spočtěte teplo potřebné k předehřevu LPG při stálém výkonu motoru 100kW po dobu jedné hodiny. Uvažujte teplotu okolí 20°C". První úspěšný řešitel vyhrává pivo a chci to i s postupem, stačí oskenovat papír (to aby pan učitel ziza viděl, že se tady o děcka staráme :twisted:)

Užívateľov profilový obrázok
michal heky
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 719
Dátum registrácie: 28 Máj 2004, 22:10
Tatry, ktoré vlastním: T613-3
Bydlisko: Praha, Kobylisy
Kontaktovať užívateľa:

Re: LPG

Príspevok od užívateľa michal heky » 01 Dec 2008, 17:56

Hmm, pivo zdarma... to mě láká, zkusím se večer zamyslet. 8)

Užívateľov profilový obrázok
francomk
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 277
Dátum registrácie: 25 Mar 2008, 18:55
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: LPG

Príspevok od užívateľa francomk » 01 Dec 2008, 20:45

No, skúsil som. Je dosť možné, že to mám zle, nakoľko večer mi to už poriadne nemyslí.
Počítal som to pri vodnej náplni s objemom 5 litrov, pretože neviem, aký objem systém predohrevu má. Neviem, či to z môjho škrabopisu bude čitateľné, každopádne som sa pokúsil.
Výsledok vyjadruje potrebné množstvo tepla na ohriatie 5litrovej náplne o každých 10 stupňov Celzia.
Čiže napr. pre 20 stupňov si to prenásobte dvomi.

Q=208 881,4 Joulu
Prílohy
výpočet.jpg

D.A._

Re: LPG

Príspevok od užívateľa D.A._ » 01 Dec 2008, 21:17

Ergo, fuj, jak jsi na to přišel? Můj altec stíhá i spolupráci s jedinou 12V baterií 45Ah, včetně mrazů, bez problémů.

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: LPG

Príspevok od užívateľa ladis » 01 Dec 2008, 21:21

Doporučoval bych použít píšící propisku, případně tužku - ta funguje i v mrazu a stavu bez tíže.
To není co jsem chtěl. Objem vodní náplně a dokonce samotná její přítomnost je tu nepodstatná. Jde jen o teplo dodané směsi propanu s butanem, které je potřebné k přechodu ze stavu A (kapalina při teplotě 2O°C) do stavu B (plyn za atmosférického tlaku a téže teploty). Jistě, v sacím traktu není tak úplně atmosférický tlak a LPG lze s výhodou použít ke snížení teploty nasávaného vzduchu k dosažení lepšího plnění, ale pro jednoduchost...

Užívateľov profilový obrázok
kovoo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 30 Dec 2005, 18:37
Bydlisko: TT
Kontaktovať užívateľa:

Re: LPG

Príspevok od užívateľa kovoo » 01 Dec 2008, 21:25

:mrgreen:
ja som uvažoval takoto, použil som vratný ľavotočivý (nepriamy) Carnotov cyklus a vyšlo mi 2220 kJ :lol:
ale nechám sa poučiť ladisi :twisted:

Užívateľov profilový obrázok
francomk
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 277
Dátum registrácie: 25 Mar 2008, 18:55
Bydlisko: Trnava
Kontaktovať užívateľa:

Re: LPG

Príspevok od užívateľa francomk » 01 Dec 2008, 21:28

ladis napísal:Doporučoval bych použít píšící propisku, případně tužku - ta funguje i v mrazu a stavu bez tíže.
To není co jsem chtěl. Objem vodní náplně a dokonce samotná její přítomnost je tu nepodstatná. Jde jen o teplo dodané směsi propanu s butanem, které je potřebné k přechodu ze stavu A (kapalina při teplotě 2O°C) do stavu B (plyn za atmosférického tlaku a téže teploty). Jistě, v sacím traktu není tak úplně atmosférický tlak a LPG lze s výhodou použít ke snížení teploty nasávaného vzduchu k dosažení lepšího plnění, ale pro jednoduchost...
Tak som úplne nepochopil zadanie, no :lol:

ladis
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1113
Dátum registrácie: 02 Aug 2006, 18:00
Kontaktovať užívateľa:

Re: LPG

Príspevok od užívateľa ladis » 01 Dec 2008, 21:32

Nó, tak ono se v tomto případě o cyklu hovořit nedá, že... 8) 2220kJ jest asi 0,6kWh, takže podle Tvého výpočtu k ohřevu stačí 600W.

Užívateľov profilový obrázok
kovoo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 316
Dátum registrácie: 30 Dec 2005, 18:37
Bydlisko: TT
Kontaktovať užívateľa:

Re: LPG

Príspevok od užívateľa kovoo » 01 Dec 2008, 21:44

:lol: no onosa nedá hovoriť ani o rovnakých teplotách lebo to by potom smrdelo izotermickým procesom, čo je v praxi troho haluzné.....
ale nechám sa podať a tých 2220kJ je blbosť jak mraky :D

Užívateľov profilový obrázok
ziza
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 12 Máj 2007, 10:56
Kontaktovať užívateľa:

Re: LPG

Príspevok od užívateľa ziza » 02 Dec 2008, 16:07

Přidám se, ale jen řádovým odhadem z hlavy:
100kw 1 hodinu tatrou je řádově 10kg LPG. Výparné teplo (si možná zhruba pamatuji z hlavy od PB sporáku?) cca 400kJ/kg?, tedy 4000kJ/10kg/1hod?, tedy řádově 1 kW?

Proto se mi to mnou vzpomínané "elektrovyhřívání" zplynovače nezdálo již tenkrát na TKB...
Odkud se to všechno potřebné teplo ale v autě sebere? Tak o tom se mi nechce ani uvažovat. Natož to počítat.

Užívateľov profilový obrázok
ziza
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 12 Máj 2007, 10:56
Kontaktovať užívateľa:

Re: LPG

Príspevok od užívateľa ziza » 04 Dec 2008, 23:04

[quote="ladis".........(to aby pan učitel ziza viděl, že se tady o děcka staráme :twisted:)[/quote]

Aááá.... pan examinátor domácí úlohy děckám neopravuje? Njn, to se žádnýmu kantorovi nechce! Quituji s radostí, že ani ty nejsi výjimka. Nebo.... :idea: ... že bys to opravit neuměl? :shock:

:mrgreen: :P :wink:

Neregistrovaný

Re: LPG

Príspevok od užívateľa Neregistrovaný » 04 Dec 2008, 23:14

Ladisův čas plyne podle jiných zákonitostí. Nějak to dopadne.

Užívateľov profilový obrázok
ziza
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 426
Dátum registrácie: 12 Máj 2007, 10:56
Kontaktovať užívateľa:

Re: LPG

Príspevok od užívateľa ziza » 10 Dec 2008, 23:18

Pro Ladise:

Já jen abys ty naše "písemky" nemusel složitě hledat v zapadlých tématech. :lol: :wink:

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 39 neregistrovaných