Tyristorové zapalovanie

Technické problémy s našimi tatrovkami

Užívateľov profilový obrázok
Robo Hanák
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 19:31
Bydlisko: Bratislava Jarovce
Kontaktovať užívateľa:

Tyristorové zapalovanie

Príspevok od užívateľa Robo Hanák » 08 Jún 2008, 10:17

Zdravím Vás! Po dlhšej dobe prispievam lebo som nemal nejak čas sa sem pozerať takže sa na Vás obraciam s problémom. Včera som si konečne našiel čas aj na Tatru a vyriešil som problém s brzdovými svetlami - nesvietili. Problém bol v kontaktoch. Ibaže potom čo som to spravil a chcel naštartovať - otočím kľúčom a pozerám že mi nesvieti ani kontrolka dobíjania ani kontrolka mazania a nepočujem klasický pískavý zvuk odzadu z motora. Zrejme mi odišlo podľa mňa niečo v tom tyristorovom zapalovaní keďže sa motorom točiť dá na kľúč a kontakty k nemu sú v poriadku. Má niekto skúsenosti ako by sa to dalo spraviť - na čo sa mám zamerať? Ďakujem!

Palo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1006
Dátum registrácie: 16 Dec 2004, 17:46
Tatry, ktoré vlastním: ---
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tyristorové zapalovanie

Príspevok od užívateľa Palo » 08 Jún 2008, 10:38

Prekontrolovať obvod "denných spotrerbičov" - 15. To je hlavne najčastejšie poistka a relátko, prípadne kontakt od spínaciej skrinky označený 15 (zopnutý pri polohe 1 s kontaktom 30).

Užívateľov profilový obrázok
Robo Hanák
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 19:31
Bydlisko: Bratislava Jarovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tyristorové zapalovanie

Príspevok od užívateľa Robo Hanák » 08 Jún 2008, 10:44

Poistky aj spínačku som hned prekontroloval a všetko okej, rovnako a kontakty su okej. Ako spoznam zle relatko? Mam merat vynutie?

Palo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1006
Dátum registrácie: 16 Dec 2004, 17:46
Tatry, ktoré vlastním: ---
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tyristorové zapalovanie

Príspevok od užívateľa Palo » 08 Jún 2008, 11:10

Relátko by malo pri zopnutí klúčov cvaknúť. Ak cvakne prekontrolovať spínacie kontakty alebo odstrániť kryt a skúsiť ich zopnúť prstom. Ked necvakne, skontrolovať prívod na jeho cievku alebo cievku.

Užívateľov profilový obrázok
Robo Hanák
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 19:31
Bydlisko: Bratislava Jarovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tyristorové zapalovanie

Príspevok od užívateľa Robo Hanák » 08 Jún 2008, 11:23

cvaka, kontakty v poriadku, pre istotu som ich precistil aj ked boli ciste a prestrekol contoxom

Palo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1006
Dátum registrácie: 16 Dec 2004, 17:46
Tatry, ktoré vlastním: ---
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tyristorové zapalovanie

Príspevok od užívateľa Palo » 08 Jún 2008, 11:28

U tých starých typov relátok sa zvykne vrchný-pohyblivý kontakt ohnúť a a nespojí sa so svojim druhým s páru.

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tyristorové zapalovanie

Príspevok od užívateľa Jerry » 08 Jún 2008, 11:35

Vezmi měřák a změř si napětí na pojistce č.1 Ta je od tyristoru a od kontrolek (jestli nesvítí kontrolky, tak pojistka nepřevádí, i když neni prasklá. Už se mi to stalo a hledal sem to 14 dní, jednou ventilátor šel, jindy ne...). Pokud napětí bude, tak si v motoru změř napětí na filtru, to je ten váleček u regulátoru dobíjení. Pokud i tam napětí bude, tak se zaměř na ukostření tyristoru. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tyristorové zapalovanie

Príspevok od užívateľa Jerry » 08 Jún 2008, 11:39

To relátko o kerym se bavíte, je jištěný pojistkou č.2 a spíná spotřebiče pod pojistkou č.13. Tim to tedy vskutku nebude.

Užívateľov profilový obrázok
Robo Hanák
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 19:31
Bydlisko: Bratislava Jarovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tyristorové zapalovanie

Príspevok od užívateľa Robo Hanák » 08 Jún 2008, 11:41

Veľmi pekne ďakujem za cenné rady, idem na to...

Palo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1006
Dátum registrácie: 16 Dec 2004, 17:46
Tatry, ktoré vlastním: ---
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tyristorové zapalovanie

Príspevok od užívateľa Palo » 08 Jún 2008, 12:04

Ano to je pravda myslel som si že tú schému poznám naspamäť až teraz som si ju vytiahol. Ale Robo H písal že poistky sú ok. Vela krát som bol privolaný k poruchám kde som odhalil závadu ktorú pred príchodom vylučovali a trvali na tom že to bolo pečlivo skontrolované.

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tyristorové zapalovanie

Príspevok od užívateľa ondrej » 08 Jún 2008, 14:29

Robo H. - ako celkom prvé by som skúsil rukou, či sú dobre dotiahnuté všetky 3 prívody odspodu skrinky zapaľovania, ako aj skontroloval kostru zboku. Ak nezačne pískať, postupuj, ako je uvedené hore...

Užívateľov profilový obrázok
Robo Hanák
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 58
Dátum registrácie: 13 Mar 2008, 19:31
Bydlisko: Bratislava Jarovce
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tyristorové zapalovanie

Príspevok od užívateľa Robo Hanák » 08 Jún 2008, 14:33

Takže som to znova celé prečistil, povyberal všetky poistky, znova ich nasadil, povyberal všetky káble, znova ich nasadil a ono to funguje! Vďaka teda, bolo to v kontakte nejakom teda len!

Tomek

Re: Tyristorové zapalovanie

Príspevok od užívateľa Tomek » 08 Jún 2008, 20:44

klasika... co je to za tatru? budu hadat, ma 4 kola, volant 3 pedaly a je vzduchem chlazena vid? myslim ze na odbornou odpoved je treba presnych udaju a jeden z prvnich je, ze to je tatra, je asi hodne malo. myslim, ze typ tatry by hodne pomohl, protoze napr. T613-4 a starsi hodne trpi na studene spoje v pojistkove skrince, takze tvoje tatra bude po par otresech opet mrtva. Chces-li dalsi rady, upresni, vyfot, dej odkaz atd... at se zorientujem co mas v mistech pojistkove skrinky a pak budem radit dal. nejasej ze si to opravil...

ps: psat overovaci kod: 4ZJ1J3IG je opravdu silene, za chvili budem opisovat cely radek.

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Tyristorové zapalovanie

Príspevok od užívateľa D.A. » 09 Jún 2008, 12:39

Tomku, co je to za Tatru, podrobně popsal ve svém úvodním flamewarvlákně, Luboš na ni má dokonce vlastnoruční znalecký posudek. Pojistkovou skříňku ale nafotit mohl, taky se rád pokochám, čeho jsem byl dosud vždy ušetřen :mrgreen: .

Jestli budeš remcat, stihne tě spravedlivý ověřovací kód ónulanulanulaóónulaóóóónula!

Tomek

Re: Tyristorové zapalovanie

Príspevok od užívateľa Tomek » 09 Jún 2008, 20:49

asi jsem slepy. mohl bys mi dat odkaz na misto, kde je napsano o jakej vuz se jedna? dekuji...
ps: nejsem registrovan a ani nechci

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Tyristorové zapalovanie

Príspevok od užívateľa Jerry » 09 Jún 2008, 23:53

Máš pravdu Tomku, já mu ordinoval recept na trojku a v případě čtyřky sem radil zbytečně. Pojistkovek sem dělal dost (Škoda, Ford, Tatra...) a studeňáky sou problém a budou i nadále při kvalitě výroby. Ale musim uznat, že ty naše (Favorit, Tatra) jsou úplná pohodička, prostě jednostranej tišťák, žádný 3D spoje jako u Fordů, pěknej přístup... A to je za půl hodiny řádně přeletovaný celý. :wink:

Užívateľov profilový obrázok
D.A.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1859
Dátum registrácie: 09 Jan 2007, 09:35
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: CZ

Re: Tyristorové zapalovanie

Príspevok od užívateľa D.A. » 10 Jún 2008, 06:43

Tomku, suplovat vyhledávač se mi nechce, ale když použiješ hesla jako "pojistka, podvod, GAZ, historický, původní, testace, Luboš, vševedko", tak to jistě rychle najdeš.
S registrací tě plně chápu, bohužel jsem to před lety podcenil, ačkoliv jsem nepříjemnosti tušil.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 15 neregistrovaných