Ventilátor T613

Technické problémy s našimi tatrovkami

sudetak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 27 Nov 2006, 12:09
Kontaktovať užívateľa:

Ventilátor T613

Príspevok od užívateľa sudetak » 06 Jún 2008, 18:27

Po ujetí cca 1500km od opavy ventilátoru T 613-3 opět zdatně rozprašuje olej do prostoru válců.Byla vyměněna ložiska,simeringy,O-kroužek,měděná podložka vyžíhána.Je pravdou,že na vrtuli,v místě kde se točí v guferu byla již malá drážka.Olej určitě teče více než před opravou.
Způsobuje to ta drážka na vrtuli?Pokud ano,tak novou asi za pytlík kafe neseženu!

Užívateľov profilový obrázok
ondrej
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 3867
Dátum registrácie: 29 Máj 2004, 11:05
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ventilátor T613

Príspevok od užívateľa ondrej » 06 Jún 2008, 20:48

gufero treba skúsiť naraziť tak, aby bežalo mimo tej drážky, prípadne ak nie je moc hlboká, ju skúsiť zalapovať, ale to asi len ako núdzové riešenie... :cry:

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ventilátor T613

Príspevok od užívateľa radek » 06 Jún 2008, 21:58

A byly zkontrolovány na pohyblivost, celistvost a těsnost, nejlépe s ložisky pak vyměněny, i oba těsnící kroužky, kryjící přiváděcí otvor oleje na hřídeli?

Palo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1006
Dátum registrácie: 16 Dec 2004, 17:46
Tatry, ktoré vlastním: ---
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ventilátor T613

Príspevok od užívateľa Palo » 07 Jún 2008, 05:07

Dalej je dôležité aby segerova poistka držiaca "remenicové" ložisko bola mimo otvoru pre odtok oleja, čiže svojimi koncami s očkami po bokoch toho otvoru.

sudetak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 27 Nov 2006, 12:09
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ventilátor T613

Príspevok od užívateľa sudetak » 08 Jún 2008, 17:10

Radku:těsnící pístní kroužky vypadali ok,takže jsem je nemněnil.Mám za to,že dobré gufero by mělo nepropuštět ikdyž by ony kroužky netěsnily.
Palo:na polohu segrovky se kouknu-v případě že by přicpávala odtok neteklo by to spíš na straně řemenice?
Z duhého motoru jsem vybral celý komplet a zkusím to celé vyměnit,druhá vrtule má těsnící plochu v podstatně lepším stavu.
O výsledku podám zprávu.
Ještě mne napadlo:nemůže někde vpředu pouštět olejový chladič a vetilátor by to rozvířil?
Zatím mi chladič praskl 2x ale nikdy to nebylo zakydané v okolí vrtule.

Palo
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1006
Dátum registrácie: 16 Dec 2004, 17:46
Tatry, ktoré vlastním: ---
Bydlisko: Bratislava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ventilátor T613

Príspevok od užívateľa Palo » 08 Jún 2008, 17:44

Nepísal si že ti to tečie na strane bližšie k chladiču. Ked netesní ložisko pri remenici tek olej steká po prírube a ventilátor ju rozfúka rovnako ako ked tečie druhá strana.
Skúsim to vysvetliť. Olej je privedený pod tlakom medzi dva piestne krúžky umiestnené v drážkach hriadela ktorý má v tom mieste otvor cez ktorý ssa naplňa dutina hriadela ktorý ma pri ložisku vetráka dalšiu dierku ktorá na to ložisko strieka olej a ten odteká do velkého volného priestoru ktorý je okolo hriadela (neskôr tam bola hydrospojka). Ložisko remenice je mazané olejom ktorý sa dostane cez krúžok bližší k nemu. Ten potom odteká cez malý otvor ktorý by tá segerovka mohla zakryť a pomôcť tak stúpnutiu tlaku za guferom pri remenici. Keby bol špatný piestny krúžok ako píše Radek, tak by zaase nemusel ten otvor dostatočne stíhať odvádzať olej a opäť by hrozil nárast tlaku. Ložisko vetráku je mazané obstrekom a je otvorené do volného priestoru a tak tlak tam nie je. Ale aj prúd striekajúceho oleja môže cez netesnosti prenikn úť von.
Musíš si hlavne presne zistiť kadial ti ten olej preniká. Na všeobecnú položený dotaz "opět zdatně rozprašuje olej do prostoru válců" dostaneš len všeobecné odpovede.

sudetak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 27 Nov 2006, 12:09
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ventilátor T613

Príspevok od užívateľa sudetak » 08 Jún 2008, 19:00

Olej 100% neteče pod řemenicí-je to kásně suché.
Když se dá dolu plech nad ventilátorem,je ze spodu celý pokrytý jemnou vrstvou oleje.Stejná vvrstva se nachází na:celé přední časti oil chladiče+jeho boky,válce 3,4,7,8-více do předku jsem nešahal,neboť to bylo ještě značně vřící,prostor kde se točí vrtule-cca na hloubku vytočení lopatek.Dále je olej vytláčen pro nelícování krycích plechů například až na sací potrubí a pod.
Dal jsem dolu řemen, za vtulí to trochu utřel,nastartoval a čuměl na to,ale nějaký viditelný únik jsem nezaznamenal.Patrně vyteče jen panák na 100km,ale výsledně to vypadá jak když to teče potokem!

sudetak
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 93
Dátum registrácie: 27 Nov 2006, 12:09
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ventilátor T613

Príspevok od užívateľa sudetak » 13 Jún 2008, 14:51

Takže dnes jsem to rozebral a skutečně to teklo na straně vrtule a u řemenice ségrovka částečně překrývala odtokový otvor.
Vyměnil jsem obě gufera,natočil správně ségrovku a dal z druhého motoru vrtuli,na níž se mi zdálo,že drážka od gufera je podstatně menší.Zítra to celé umyju a uvidíme.

Užívateľov profilový obrázok
Honzík
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 108
Dátum registrácie: 06 Jan 2008, 12:52
Tatry, ktoré vlastním: T2-603 rv.1968,1974
T613-3 rv.1989
Bydlisko: Pardubicko
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ventilátor T613

Príspevok od užívateľa Honzík » 27 Jún 2008, 11:32

Je to zajímavé,ale je fakt když se tu řeší nějaký technický problém,tak mne dřív nebo později zastihne. :( Po delší jízdě mne začal olej tect též z ventilátoru ikdyž to není moc oleje.Vadí mi to že pak se prach chytá na žebra a olej.chladič a chlazení není pak tak účinné.
Dík za rady co jsem si rád přečetl,ale ani jedna mi pak ve výsledku v což doufám ,že se nebude opakovat nepotvrdila že mám.Zjistil jsem že když dám nové Si gufero 40x56x12 tak mi po namazání olejem do otvoru vntilátoru nějak lehce vklouzlo.Lehce prstem jsem ho tam vsunul.A i pak demontáž šla těž lehce.Pak mi došlo proč tam bylo černé gufero (které bylo pěkně ztvrdlé)to již tak lehce posléze našlo namontovat nové.Vyřešil jsem to tak že jsem Si gufero napatlal tekutým těsněním a zasunul na své misto.(podle výrobce má časem bez přístupu vzduchu ztuhnout)Doufám že to již bude v pořádku.Nevím kde S.udělali chybu asi nějaký soustružník to přepískl s velikostí otvoru po proměření šuplerou jsem naměřil o 0,1..0,15mm :?: (tak nějak přibližně)větší otvor pro gufero.Zítra to prubnu na oldtimerfestival po dálnici.

Jello177
Diskusný nováčik
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Máj 2011, 15:58
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1985
Tatra 805
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ventilátor T613

Príspevok od užívateľa Jello177 » 08 Máj 2011, 16:33

Zdravím, snažím sa vymeniť guferá a ložiská na ventilátore, zaistil som vrtuľu proti pootočeniu dvoma M6 skrutkami.
Odistil som medenú poistku, ale nedarí sa mi povoliť maticu zo strany medziválcového priestoru.
Neviete či má matica normálny závit alebo opačný (ľavotočivý alebo pravotočivý) ?

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ventilátor T613

Príspevok od užívateľa Jerry » 08 Máj 2011, 17:15

Na vnitřní matici je pravotočivej závit, ale je utažená na 180 Nm, kdežto ta u řemenice jen na 40 Nm. Takže musíš víc zabejčit a povolí. :wink: Kdyžtak v příručce je popsaný, co všechno povyměňovat, když je to rozebraný, tak do ní nahlídni...

Jello177
Diskusný nováčik
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Máj 2011, 15:58
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1985
Tatra 805
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ventilátor T613

Príspevok od užívateľa Jello177 » 08 Máj 2011, 20:43

Ďakujem za odpoveď. Postupoval som podľa príručky. Dotiahol som zaisťovacie skrutky proti pootočeniu vrtule a pri pokuse povoliť maticu z vnútornej strany dochádza stále k pohybu vrtule. Mám strach, že keď veľmi dotiahnem tie zaistovacie skrutky M6 tak ich buď zalomím alebo poškodím teleso vrtule, ktorá je na to teleso nitovaná.
Akým spôsobom to robíte Vy ? Ako zaisťujete vrtuľu proti pohybu ? Niekto predo mnou to dotiahol, ale asi nie na 180 Nm, ale na 280 Nm :( Dokonca sú tam stopy po sekáči :evil:
Predná kladka išla dole krásne bez problémov :) . Tatru som kúpil pred 2 týždňami.

Užívateľov profilový obrázok
radek
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1971
Dátum registrácie: 29 Okt 2004, 08:24
Tatry, ktoré vlastním: .........................
Tatra 613 "all in one"
Tatra 613-4 CH
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ventilátor T613

Príspevok od užívateľa radek » 09 Máj 2011, 09:45

Hmmm, a ty šroubky M6 jsi prošrouboval nábojem vrtule a utáhnul (= rozepřel vrtuli o odlitek víka motoru) nebo jsi k těm šroubkům použil železo, které se jimi k vrtuli přitáhne a svými konci pevně opře o hrany nálitků sacího potrubí tak jak to má být? Protože jestli spoléháš na to, že dvěma šroubkama M6 opřenýma bodově do bloku pod vrtulí tuto udržíš při povovolování, pak ani náhodou, pouze ty šroubky ohneš, nebo jimi vydřeš v odlitku víka motoru pár špon a zničíš hranu vývrtu otvoru pro zadní gufero.

Co se týká uzavírací matice, 40 cm tyč + trubkový klíč funguje vždy, snadno i na těch 180 Nm.......

Jello177
Diskusný nováčik
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Máj 2011, 15:58
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1985
Tatra 805
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ventilátor T613

Príspevok od užívateľa Jello177 » 09 Máj 2011, 14:40

No, mohlo ma to napadnúť, že tam bude treba prípravok. Naivne som si myslel, že to povolím, len tým keď dotiahnem tie skrutky.
Hneď po prvom pokuse o povolenie mi došlo, že to nebude ten správny spôsob. Po robote si idem hneď vyrobiť prípravok.
Ďakujem za radu a dúfam, že sa stretneme na pive na nejakom zraze, samozrejme platím :)

Užívateľov profilový obrázok
Eda
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 989
Dátum registrácie: 30 Máj 2004, 00:41
Tatry, ktoré vlastním: T613 Elektronic ´93
Bydlisko: Moravská Ostrava
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ventilátor T613

Príspevok od užívateľa Eda » 09 Máj 2011, 20:00

http://t613.wz.cz/dp613-4.html

v dílenské není seznam přípravků?

Tomek to oskenoval seriozně teda. Budiž mu vahadlo tvrdé v každých otáčkách

Jello177
Diskusný nováčik
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 08 Máj 2011, 15:58
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1985
Tatra 805
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ventilátor T613

Príspevok od užívateľa Jello177 » 09 Máj 2011, 21:43

Tak ventilátor je dole :D . Toľko radosti pre takú drobnosť. Vyrobil som si prípravok ako Radek poradil,ale podľa seba a fungovalo to. Použil som poriadnu páku, ako písal Jerry a je to.
Len som čakal, že tam bude spojka ako je v príručke, ale je to prázdne. Hydrospojka sa montovala od ktorého roku alebo motorov ? To znamená, že ventilátor beží stále a v zime sa musí automaticky podchladzovať, či nie ? Nie že by som chcel jazdiť v zime lebo nedovolím, aby mojej Tatričke bola zima :)

Užívateľov profilový obrázok
Jerry
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 1607
Dátum registrácie: 17 Aug 2006, 07:29
Tatry, ktoré vlastním: Tatra 613-3 r.v. 1988
Tatra 805 r.v. 1957
Bydlisko: Rožmitál pod Třemšínem
Kontaktovať užívateľa:

Re: Ventilátor T613

Príspevok od užívateľa Jerry » 09 Máj 2011, 21:52

Hydrospojka se montovala do motorů do T613-4, je to pouze pro rychlejší ohřátí motoru, ale mnoha lidem fungujou motory i bez týhle vymoženosti a to po několik desetiletí i přes krutý zimy. A neslyšel sem, že by si nějakej motor stěžoval, že mu je zima. :lol:

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 25 neregistrovaných