OŠETŘENÍ SPODKU - VOLBA NÁTĚRU

Technické problémy s našimi tatrovkami

Michal B.
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 240
Dátum registrácie: 11 Dec 2006, 13:21
Kontaktovať užívateľa:

OŠETŘENÍ SPODKU - VOLBA NÁTĚRU

Príspevok od užívateľa Michal B. » 15 Jan 2007, 18:42

Je zde také někde vyhledávač použitého slova nebo názvu tématu jako na TKB ? Rád bych vznesl dotaz na ošetření spodku a ručním prohledáváním jsem takové téma teď zrovna jak na potvoru nenašel, i když kdysi jsem ho možná někde tady četl. Omlouvám se proto za jeho přehlédnutí a znovu založení.
Problém, který řeším, jsem již popsal na TKB, ale v současnosti mám dojem, že čtenější stránky jsou právě zde, a tak zkouším oslovit i toto forum..

Setkal jste se někdo s problémem, že Tlumex –Plast na plastizolu stále lepí ?

Tam, kde jsem plastizol odloupal, plech očistil, natřel barvou a na závěr natřel několika vrstvami tlumexu, tam tlumex bez problému zaschnul a má nelepivý povrch. Místa, kde plastizol držel, jsem jen preventivně přetřel tlumexem pro zaslepení případných dírek od kamínků. Ačkoliv tlumex ve svém návodu má uvedeno, že je vhodný na plastizol, mám o tom pochybnosti. Stále lepí a to i po třech letech. Resp. v místech podběhů už přestal, neboť na sebe nabalil vše, co cestou od kol mohl nachytat. Uprostřed podlahy nebo v jiných místech, která jsou ve „stínu“ od prachu, je povrch stále lepivý. Nejvíc mi to vadí v podbězích, kde se na nalepily kamínky, tím se plocha stala hrubá a následně se na ní zachytává více bláta, než kdyby plocha byla hladká a špína se lépe z ní samovolně splachovala. Nejdříve jsem si myslel, že jsem koupil plechovku tlumexu ze špatné výrobní série, ale pak jsem vyzkoušel tlumex z jiné pixly výrazně jiného data a je to stejné. Řekl bych, že plastizol „odčerpá „ – vsákne do sebe určité složky z tlumexu, které pak tlumex postrádá pro své zaschnutí.
Spodek dělám postupně, nemám ho ještě zcela dokončen, ale jsem rozhodnut, že tlumexem už ne. Zbytek spodku chci ošetřit něčím jiným a nevhodně natřená místa časem předělat.

Dnes jsem problém konzultoval s jednou firmou zabývající se nátěry spodků a řekli mi, že k lepení dochází i u ostatních produktů, které jsou naneseny na plastizol. Je to prý obráceně, plastizol z tlumexu složky „neodčerpává“, ale naopak prý do tlumexu nějaké látky přidává a tím se stávají trvale lepivé. Tlumex pochopitelně nepoužívají, nejčastěji používají BODY 930 nebo 932 a i ty lepí, i když méně než tlumex. Pravděpodobně je to dáno poměrovým zastoupením asfaltu, čím více ho v nátěru je, tím větší sklony jsou k lepení. Na podíl kaučuku nebo vosku pravděpodobně plastizol nepůsobí, což lze i potvrdit na příkladu Rezistinu Car, který je na bázi vosku a na plastizolu skutečně nelepí. Ovšem jeho odolnost proti otěru je slabší, proto do podběhů se nehodí. Řekli mi, že Body sice také lepí, ale již natolik málo, že nečistoty od kol nezůstávají přilepeny. To ovšem možná nemají zkušenosti s Tatrami, kde zadní podběhy se ohřívají od motoru, a tudíž lepivost natřených ploch je ještě více podpořena.

Rád bych se vás zeptal, jakými prostředky natíráte plastizol a jaké máte zkušenosti s lepením? Nebo natíráte jen opravená místa bez plastizolu a plastizol ani v přechodové části nepřetřete ?

Znám sice ještě jednu možnost, jak se vyhnout problému. Zkrátka se do podběhů nedívat. Ale to bohužel nedokážu.

Užívateľov profilový obrázok
Luboš
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 6491
Dátum registrácie: 27 Máj 2004, 11:30
Tatry, ktoré vlastním: :::::::::::::::::::::::::
1953 - T805
1975 - T2-603
1977 - T613
1981 - T613-2
1982 - T613-2
1987 - T613-3
1991 - T613-3
1991 - T613-4
Bydlisko: ČR
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Luboš » 15 Jan 2007, 19:28

Jak jsem psal už na fóru TKB, mně se osvědčuje BODY 930 a žádnou nadměrnou lepivost nepozoruju ani na plastizolu.

Užívateľov profilový obrázok
Roman Maďar
Pravidelný diskutujúci
Príspevky: 2189
Dátum registrácie: 20 Feb 2005, 22:21
Tatry, ktoré vlastním: Nemám Tatru/nechcem uviesť, akú Tatru mám
Bydlisko: Bernolákovo
Kontaktovať užívateľa:

Príspevok od užívateľa Roman Maďar » 15 Jan 2007, 20:42

Ja používam výhradne body 910 a no problem, naviac je oproti 930 prelakovatený.Odoláva dokonca aj brzdovej kvapaline, mám to odskúšané. Ak sa totiž na 930 dostane olej , benzin, či iný ropný produkt, naleptáva povrch, dokonca aj v slabej koncentrácii, práve kvôli obsahu asfaltu.

Napísať odpoveď

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 57 neregistrovaných